Jump to content

Nano Reef Κυβος Diy 100lt


vagouras

Recommended Posts

Σήμερα έβαλα και τον βράχο 15 κιλά :( !!

Έκανα ένα πρόχειρο στύσιμο και μάλον θα το αφήσω έτσι.(αν δεν αλλάξω γνώμη βέβαια :hysterical: )

Ορισμένα κομάτια του βράχου θα τα κολίσω με εποξική κόλα για τιχόν κατολισθισεις, αν καταλήξω

σαυτό το στύσιμο.

Οι φότο είναι απο κινιτό γιατί την ψηφιακή την έχω στην φόρτιση οπότε δεν είναι και τόσο καλές.

Σχόλια και παρατηρήσεις απαρέτητα!

Αυριο θα πάω για τα τεστάκια αμωνία,No2,No3 και Ph είναι σωστά για το ξεκίνιμα?

post-5909-1233944805_thumb.jpgpost-5909-1233946094_thumb.jpg

post-5909-1233945780_thumb.jpg

post-5909-1233945798_thumb.jpgpost-5909-1233945876_thumb.jpg

Πολυ ωραια το πας!!!!Θα σου προτεινα να παρεις κ για KH για να εισαι κομπλε...Επισης θα σου προτεινα να παρεις της σερα μιας κ ειναι κ φθηνα κ αξιοπιστα κ πολυ ευκολα(μη παρεις KH salifert).Κ επισης θα σου προτεινα να μη κολησεις το βραχο σου με εποξικη(κατα την γνωμη μου πολυ τοξικο για ενυδρειο οπως κ η κολλα στιγμης)αλλα με miliput που θα βρεις πολυ ευκολα σε ενα μοντελαδικο(μαγαζι με συναρμολογουμενα κ οχι real life montela :thumbup: )που γραφει κ στις οδηγειες πως ειναι aquarium safe(ενω αλλες κολλες οχι)κ θα σου βγει κ φθηνα κ στεγνωνει κ μεσα στο νερο χωρις να προκαλεσει κανενα προβλημα(δοκιμασμενο)σορυ για τις πολλες παρενθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντρέα που το στηριζεις αυτό ότι η εποξική ειναι πολυ τοξική για το ενυδρειο?

Η αληθεια ειναι ότι εχει παρουσιαστει μια ελατοματική σειρα με ΚΗ της salifert αλλα τα υπολοιπα τεστ της ειναι πολυ αξιοπιστα.

Φίλε vagouras τα τεστ που χρειαζεσαι για αρχή ειναι αυτά που θα μετρούν τον κυκλο του αζωτου. Δηλαδή, NH3, NO2, NO3. Στην συνεχεια θα χρειαστεις ΚΗ, Ca, Mg, pH.

Όσο αφορα το βράχο σου το καλυτερο ειναι να μην κανεις συνεχεις ανακατατάξεις γιατι ετσι διαταράσεις την ισοροπια που παει να δημιουργηθεί. Το στήσιμο σου νομίζω ότι δεν παρεχει αρκετες κρυψώνες για τα ψαρακια σου. φροντισε να αφισεις "κουφιο" ενα μερος του.

Link to comment
Share on other sites

Για την κόλα εποξική ενοούσα αυτην εδω η οποιά είναι για να κολλάς και τα κοράλια

οπότε αποκλείετε να υπάρχει πρόβλημα, έτσι πιστεύω.Για την άλλη που είπες δεν την εχω ξανακούσει! :hysterical:

Χωρίς παρεξήγηση βεβαια φίλε μου!

Τώρα για τα τέστ έχω διαβάσει από τους περισότερους εδω μέσα οτι χρησιμοποιούν της Salifert, της tropic marin και τις API ως τα πιο αξιόπιστα.Τώρα τί να πώ?Ας μας πεί και κάποιος εμπειρότερος!! :(

Πάντα φιλικά Βαγγέλης!

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα που το στηριζεις αυτό ότι η εποξική ειναι πολυ τοξική για το ενυδρειο?

Η αληθεια ειναι ότι εχει παρουσιαστει μια ελατοματική σειρα με ΚΗ της salifert αλλα τα υπολοιπα τεστ της ειναι πολυ αξιοπιστα.

Φίλε vagouras τα τεστ που χρειαζεσαι για αρχή ειναι αυτά που θα μετρούν τον κυκλο του αζωτου. Δηλαδή, NH3, NO2, NO3. Στην συνεχεια θα χρειαστεις ΚΗ, Ca, Mg, pH.

Όσο αφορα το βράχο σου το καλυτερο ειναι να μην κανεις συνεχεις ανακατατάξεις γιατι ετσι διαταράσεις την ισοροπια που παει να δημιουργηθεί. Το στήσιμο σου νομίζω ότι δεν παρεχει αρκετες κρυψώνες για τα ψαρακια σου. φροντισε να αφισεις "κουφιο" ενα μερος του.

Οκ Νίκο αυριο θα κοιτάξω να δημιουργήσω πιο πολλές κρυψώνες για τα ψαράκια!

Για NH3, NO2, NO3 να πάρω τις Salifert?

Σευχαριστώ πολύ! :(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλα και της salifert και της API και της tropic marin.

Καλο θα ηταν να παρεις ιδιας εταιριας!

Καλη συνεχεια!!!!!!!!!!

Το βλεπω, θα κανεις τελειο reefακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλα και της salifert και της API και της tropic marin.

Καλο θα ηταν να παρεις ιδιας εταιριας!

Καλη συνεχεια!!!!!!!!!!

Το βλεπω, θα κανεις τελειο reefακι!!!

Νασε καλά φίλε μου!!Σευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!

Έχω ρίξει απίστευτο διάβασμα και ένα είναι σίγουρο, ''χωρίς εσάς δεν θα εφτανα ποτέ μέχρι εδώ''!!!!! :D

:(:hysterical:

Καμιά φότο όμως απτο δικό σου δεν είδα όμως? :thumbup:

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει εε? :D

Link to comment
Share on other sites

Θα γινει και αυτο...

μην περιμενεις τιποτα τρομερο...

θα απογοητευτεις!!!

Μάλον μπλοφάρεις!!

Αναμένουμε λοιπόν :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα πως υπαρχουν κ τετοιου ειδους κολλες :( συγνωμη για την παραπληρωροφορηση αλλα εγω νομιζα πως θα εβαζες κολλα 2 συστατικων.Οσο για το miliput ειναι πιο πολυ σαν στοκος παρα σαν κολλα κ σας το προτεινο ανεπυφιλακτα για ολες τις δουλειες μεσα στο ενυδρειο.Κ τα τεστ τις salifert ειναι παρα πολυ ποιο ακριβα απο της sera αυτο ηθελα να πω.

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα μια τεράστια επτάσια σε ένα απτα κομάτια του βράχου κάτω κάτω!!!! :D:D

Ο μόνος τρόπος για να την βγάλω ήταν να βγάλω εκείνο το κομάτι έξω οπότε έπρεπε να βγούνε όλα έξω!!!!! :thumbup: Έτσι λοιπόν επι της ευκαιρίας δημιούργησα καινούργιο aquascape και μαρέσει καλύτερα :(

Τέρμα οι ανακατατάξεις για να κάνει την δουλεια του ο βράχος.Το καλό είναι οτί έτσι μπόρεσα και έπιασα 4 λαθρεπιβάτες καβουράκια τα οποία απομακρύνθηκαν.το σημείο του βράχου που ήταν η επτάσια το έκοψα αφού πρώτα τις έκανα ένεση με λεμονάδα :hysterical::thumbup:

Και μερικές φότο με το καινούργιο aquascape !!

post-5909-1234109761_thumb.jpgpost-5909-1234109776_thumb.jpg

post-5909-1234109784_thumb.jpgpost-5909-1234109793_thumb.jpg

post-5909-1234109805_thumb.jpgpost-5909-1234109815_thumb.jpg

post-5909-1234109826_thumb.jpgpost-5909-1234109841_thumb.jpg

Μετρησεις από αυριο..

Link to comment
Share on other sites

Στολιδι πραγματικα!!!

Μπράβο!!!

Καλυτερο το aquascape ετσι... φροντισε λίγο την κυκλοφορια σου. Ειναι επαρκης σε ολο το βράχο? Εχεις αναταραξη στην επιφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλό αποτέλεσμα και πρόσεξε τα λόγια του Νίκου!

φροντισε λίγο την κυκλοφορια σου. Ειναι επαρκης σε ολο το βράχο? Εχεις αναταραξη στην επιφάνεια?
Link to comment
Share on other sites

Για την ανατάραξη της επιφάνειας έβαλα την έξοδο του φίλτρου πιο ψηλά και είναι εντάξει :hysterical:

Ο η κυκλοφορία πιστεύω είναι οκ, ο βράχος καλήπτεται απο όλες τις μεριές, άλλες πολύ αλλες λιγότερο.

Απτην άλλη σκευτόμουνα να έπερνα έναν μικροτερο κυκλοφορητή κοράλια1 ή νάνο για να τον κρύψω κάπως γιατί ο κοράλια 2 είναι ψιλομεγάλος.Λέτε να έχω πρόβλημα αν κατέβω λίγο σε λίτρα/ώρα? :(

Έγινε επεξεργασία - vagouras
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε λιγο στα αρθρα του AZ θα βρεις καποια αρθρα για την κυκλοφορια που θα σε βοηθησουν!

Προσεξε λιγο, δεν εχει σημασια τοσο τα λίτρα/ωρα αλλά η ποιοτητα της κυκλοφοριας! Θελω να πω ότι αν βαλεις μεσα ενα τερας 6500l/h δεν παει να πει οτι εχεις σωστή κυκλοφορία!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα τα πρώτα τεστ:

Νο3-10mg/L

No2-0mg/L

Nh3-Nh4-0.50mg/l

Είναι τις Api, έχει ξεκινίσει ο κύκλος του αζότου?

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις αμωνια.... νιτρικα... εχει ξεκινησει.

Αυτό που μας ενδιαφερει ειναι να μηδενιστουν ΝΗ3 και ΝΟ2 και τα ΝΟ3 να ειναι οσο το δυνατον χαμηλοτερα. Αν ειναι δυνατον και 0.

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που υπάρχουν νιτρικά υπάρχει και κύκλος.

Link to comment
Share on other sites

Οκ οπότε περιμένω να τελειώσει ο κύκλος.

Κάτι άλλο τώρα, στο εξωτερικό φίλτρο να βάλω απο τώρα ανθρακα και αντιφωσφορο?Τον υαλοβάμβακα να τον αφήσω?

Link to comment
Share on other sites

Από τώρα πρέπει να λειτουργεί το χημικό φίλττρο και το skimmer. Το μπαμπάκι πρέπει να το αλλάζεις τακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 6 μέρα σήμερα που τρέχει το σύστημα με ζβ και οι μετρήσεις είναι:

Νο3:20

Νο2:0

Νh:0

Είναι φυσιολογικό αυτό? :(

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια!

Μια χαρα πας... είχες ΝΗ3 και τωρα ΝΟ3

ριξε κανενα flake (τροφη) στο νερακι, ετσι να το λερώσεις λίγο!

Συνεχισε μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια!

Μια χαρα πας... είχες ΝΗ3 και τωρα ΝΟ3

ριξε κανενα flake (τροφη) στο νερακι, ετσι να το λερώσεις λίγο!

Συνεχισε μετρήσεις

Ok Νικόλα αυριο θα ρίξω και λίγα flakes. :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!! :(

Σημερινές μετρήσεις:

Νh:0

Νο2:0

Νο3:20

Έριξα και λίγα flakes!

Είχα αμωνία και Νο2 και τώρα μηδενίστηκαν αυτά και έχω Νο3.

Ειπάρχει ενδεχόμενο να ξαναεμφανιστουν Nh και Νο2?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως υπαρχει!!!

Το ενυδρειο ειναι ανωριμο και η παραμικρη αναταραχη μπορει να στο διαταραξει! Προσεξε!

Ξεκινα σιγα σιγα να ετοιμαζεις νερακι για αλλαγη και συνεχισε με τα flakes!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...