Jump to content

ΤΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ?


marly

Recommended Posts

[post-10123-1230718361_thumb.jpg ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΧΑΝΩ ΓΚΑΜΠΙ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η FOTO ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε πληροφοριες σχετικα με τις τιμες του νερου σου.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτο δεν ειναι καθαρει

Θα μπορουσες να μας δωσεις πληροφοριες για την συμπεριφορα του τι συμπτωματα υπαρχουν και για το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΓΚΑΜΠΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΟΥΡΑΣ(ΣΤΑΔΙΑΚΑ). ΜΕΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ¨ΑΚΤΙΝΕΣ¨ΚΑΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΓΚΡΙΖΑΡΕΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΨΑΡΙΟΥ, ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ... ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ 3 ΨΑΡΙΑ 2 ΑΡΣ ΚΑΙ 1ΘΥΛ ΣΕ ΔΙΑΦΟΠΕΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.

Υ.Γ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ 2009!!!

Link to comment
Share on other sites

δωσε μας τις τιμες του ενυδρειου σου κ ενα ιστορικο του

Link to comment
Share on other sites

Ups Sorry! Το ενυδρειο ειναι 40ltr καθαρα σε νερο.Βαζω sera aquatan/nitrivec.Τοφιλτρο λειτουργει απο το Μαη.

Τιμες ph-7.5 (απο στικ)

kh-9

qh-16

NO2-0

NO3-25 (εχω προβλημα με αλγη)

ΝΗ4/ΝΗ3-0.5

Αλλαζω το νερο καθε 4-5μερες 10-12ltr .Το φιλτρο εχει σφουγγαρι μακαρονακι και ανθρακα. Κατοικουν 10 neon, 2 baloon, 2ξυφοφορους, 1 γλυφτρα, 3 γατοψαρα και 3 αρλεκινους.

P.S. Βαζω και ektozon...

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΚΤΟΖΟΝ τί το βάζεις τί όχι, δεν κάνεις τίποτα όσο έχεις άνθρακα μέσα στο φίλτρο σου. Αρχικά θα σε συμβούλευα να βγάλεις τον άνθρακα μέσα από το φίλτρο σου και να βάλεις κι άλλο βιολογικό υλικό στη θέση του! Ο άνθρακας χρησιμοποιείται σε έκτακτες περιπτώσεις (μακρυά από 'μας).

Επίσης, έχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ψάρια για τα λίτρα σου τα οποία είναι και αταίριαστα μεταξύ τους (από θέμα ποιότητας νερού), αλλά και σε "λάθος" αριθμό το κάθε κοπαδάκι! Η "γλύφτρα" που αναφέρεις, και μάλλον εννοείς κάποιο είδος πλέκοστομου, πιθανόν να φτάνει τα 30-40cm μήκος, οπότε αν το είδος του είναι αυτό που υποπτεύομαι (common pleco) καταλαβαίνεις πως κακώς βρίσκεται στο ενυδρείο!

Οπότε ξεκινάμε και λέμε πως έχεις κακή σύνθεση ψαριών και υπερπληθυσμό, κάτι το οποίο στρεσάρει τα ψάρια σου. Στρες στο ψάρι μπορεί να σημαίνει από απλό θάνατο λόγο στρες έως και βακτηριακή ή παρασιτική μόλυνση λόγο μείωσης του ανοσοποιητικού του συστήματος! Επίσης να ξέρεις πως τα υπερπληθή ενυδρεία πάσχουν πολλύ συχνά από διαφόρων ειδών ασθένειες!

Επίσης το πρόβλημά σου μπορεί να οφείλεται και σε κακή διατροφή! Δεν εννοώ την ποσότητα, αλλά τα είδη των τροφών που ρίχνεις! Θα σου συνηστούσα να ρίξεις και βιταμίνες!

Τέλος.... το ότι έχεις έστω και λίγη αμμωνία και υψηλά ΝΟ3, μάλλον οφείλεται σε μεγάλες ποσότητες τροφής που ρίχνεις!

Το νερό πως το αλλάζεις? Αντιχλώριο ρίχνεις? Το νερό το ρίχνεις κατευθείαν από τη βρύση παγωμένο? Τί θερμοκρασία έχεις γενικά?

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι:

1) Αφαίρεση άνθρακα

2) Καλή αλλαγή νερού καιτά 50-60%, αλλά της ίδις θερμοκρασίας μς αυτή του ενυδρείου και φυσικά αντιχλώριο!

3) Μία δύο ωρίτσες αργότερα ρίξε και βακτήρια!

4) Ρίξε μία κουταλιά της σούπας ΕΚΤΟΖΟΝ διαλυμμένη σε ένα δοχείο με νερο ενυδρείου.

5) ΜΗΝ ταϊσεις για δύο μέρες!

6) Δίνεις ή επιστρέφεις τα αταίριαστα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι pleco.ειναι αλλο ειδος αλλα δεν εχω βπει το ακριβες ονομα.

Link to comment
Share on other sites

post-10123-1231326271_thumb.jpgpost-10123-1231326263.jpgΔεν ειναι pleco.ειναι αλλο ειδος αλλα δεν εχω βπει το ακριβες ονομα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι βαζω αντιχλωριο aquatan αναλογα με την ποσοτητα του νερου που θα αλλαξω μια μερα πριν την αλλαγη. η θερμοκρασια του ενυδρειου ειναι 26-27. Τισ αλλαγες τισ κανω με σκουπα βυθου για να καθαριζω αναμεσα απο τις πετρες. Τον ανθρακα θα τον βγαλω... THANKS!!

Link to comment
Share on other sites

Ι αυτό είναι το είδος!
Link to comment
Share on other sites

για να το δείς πάτα στο Ι

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωριο δεν το ριχνουν μια ημερα νωριτερα απο την αλλαγη του νερου,βγαζουμε το νερο

που θελουμε,ριχνουμε αντιχλωριο αναλογα με το νερο που αφαιρουμε και στο τελος ριχνουμε

νερο απο την βρυση περιπου ιδιας θερμοκρασιας με αυτη που εχει το νερο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωριο δεν το ριχνουν μια ημερα νωριτερα απο την αλλαγη του νερου,βγαζουμε το νερο

που θελουμε,ριχνουμε αντιχλωριο αναλογα με το νερο που αφαιρουμε και στο τελος ριχνουμε

νερο απο την βρυση περιπου ιδιας θερμοκρασιας με αυτη που εχει το νερο του ενυδρειου.

ΘΕΩΡΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!!

Αν ρίξεις νερό κατευθείαν από τη βρύση στο ενυδρείο είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να πετύχεις την θερμοκρασία των 25-30 βαθμών που έχουν τα τροπικά ενυδρεία. Εκτός κι αν μου πεις πως βάζεις και ζεστό νερό από θερμοσίφωνα ή μπόιλερ, όπου αυτό κι αν είναι λάθος!!!!!!!!!!

Επίσης το να ρίχνεις μόνο την ποσότητα του αντιχλωρίου του νερού αλλαγής σημαίνει πως το χλώριο θα κάνει πολύ περισσότερο χρόνο να φύγει κάτι που αφενώς είναι κακό για τα ψάρια, αφετέρου σου σκοτώνει μέρος της βιολογίας του φίλτρου!!!!

Η προετοιμασία σε ξεχωριστό δοχείο είναι η καλύτερη δυνατή μέθοδος. Ανάλογα με τα λίτρα που προετοιμάζουμε και τον κυκλοφορητή που έχουμε μέσα εξαρτάται ο χρόνος που θα δράσει το αντιχλώριο. Στην δική μου περίπτωση δρα σε 2 ώρες περίπου!

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΩΡΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!!

Αν ρίξεις νερό κατευθείαν από τη βρύση στο ενυδρείο είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να πετύχεις την θερμοκρασία των 25-30 βαθμών που έχουν τα τροπικά ενυδρεία. Εκτός κι αν μου πεις πως βάζεις και ζεστό νερό από θερμοσίφωνα ή μπόιλερ, όπου αυτό κι αν είναι λάθος!!!!!!!!!!

Επίσης το να ρίχνεις μόνο την ποσότητα του αντιχλωρίου του νερού αλλαγής σημαίνει πως το χλώριο θα κάνει πολύ περισσότερο χρόνο να φύγει κάτι που αφενώς είναι κακό για τα ψάρια, αφετέρου σου σκοτώνει μέρος της βιολογίας του φίλτρου!!!!

Η προετοιμασία σε ξεχωριστό δοχείο είναι η καλύτερη δυνατή μέθοδος. Ανάλογα με τα λίτρα που προετοιμάζουμε και τον κυκλοφορητή που έχουμε μέσα εξαρτάται ο χρόνος που θα δράσει το αντιχλώριο. Στην δική μου περίπτωση δρα σε 2 ώρες περίπου!

Μπορει εσυ να την θεωρεις λαθος αλλα αυτην την διαδικασια με το αντιχλωριο και με νερο απο τον

θερμοσιφωνα την ακολουθω πανω απο 15 χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω πως ετοιμαζω μια Α ποσοτητα νερου σε ξεχωριστο δοχειο αναλογα με την ποσοτητα που θα αλλαξω μια μερα πριν και αυτο για να ερθει σε θερμοκρασια περιβαλοντος...Ετσι μου εχουν πει απο το pet-shop.

Ο κυκλοφορητης ειναι κατι σαν φιλτρο, σαν αναδευτηρας η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εννοω πως ετοιμαζω μια Α ποσοτητα νερου σε ξεχωριστο δοχειο αναλογα με την ποσοτητα που θα αλλαξω μια μερα πριν και αυτο για να ερθει σε θερμοκρασια περιβαλοντος...Ετσι μου εχουν πει απο το pet-shop.

Ο κυκλοφορητης ειναι κατι σαν φιλτρο, σαν αναδευτηρας η κατι αλλο?

Ο κυκλοφορητής απλά ανακατεύει το νερό καθότι αν το αφήσεις στάσιμο μετά από κάποιες ώρες/μέρες αρχίζει να "χαλάει". Κάποιοι χρησιμοποιούν και ολόκληρα φίλτρα τα οποία τα γεμίζουν με δίαφορα υλικά που βοηθάνε στην προετοιμασία του νερού που θέλουν να φτιάξουν. Εγώ πχ έχω ένα φιλτράκι με τύρφη για να μαλακώνω το νερό. Στην δική σου περίπτωση βέβαια, η μία μέρα δεν νομίζω πως δημιουργεί πρόβλημα στο να μείνει στάσιμο το νερό.

Και μπράβο στον πετσοπά σου!

@ stav

Φίλε stav, έχεις δει ποτέ ανοιγμένο θερμοσίφωνα χρησιμοποιημένο? Αν όχι σε παραπέμπω να κάνεις μετρήσεις του κρύου νερού της βρύσης σου με αυτό του θερμοσίφωνα! Οι σκληρότητες εκτοξεύονται στα ύψη, καθότι οι θερμοσίφωνες είναι τίγκα στα άλατα και πολλές φορές και στην σκουριά! Οπότε τέτοιου είδους νερό δεν κάνει ούτε να το πιεις ούτε να το χρησιμοποιήσεις στη μαγειρική.

Επίσης όταν λες πως 15 χρόνια δεν είχες κανένα πρόβλημα, δυσκολεύομαι να πιστέψω πως σε 15 χρόνια δεν είχες απρόσμενες απώλειες και ασθένειες, οι οποίες υπάρχει πιθανότητα να ευθύνονται και σε αυτό. Αλλά και έτσι να είναι, επειδή λειτούργησε σε σένα δεν σημαίνει πως μπορεί να λειτουργήσει σε όλους, οπότε γνώμη μου είναι να μην προτείνουμε τις εξαιρέσεις, αλλά τους κανόνες!

Για να καταλάβεις, εγώ έχω ένα φουλ φυτεμένο το οποίο έχει να δεχτεί λιπάσματα 8 μήνες και τα φυτά αναπτύσσονται τρελά. Αυτό δεν σημαίνει πως μπορώ να προτείνω σε όλους να μην ρίχνουν λιπάσματα, καθότι σε μένα "κάτι" λειτουργεί ως εξαίρεση στο κανόνα των λιπασμάτων!

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα χρησιμοποιησα νερο απο ταχυθερμοσιφωνο και εκανα ολες τις μετρησεις και ηταν ιδιες με του κρυου νερου. (τα "δηλητηρια" μηδεν και οι σκληροτητες, οξυτητα ιδιες ακριβως με το κρυο).

Αλλοι φιλοι εχουν χρησιμοποιησει νερο απο απλο θερμοσιφωνο και δεν ειχαν προβλημα.

Φυσικα παιζει ρολο η κατασταση του και να μην ειναι παλιος.

Τελικα ομως βρηκα πιο ευκολο και σιγουρα τροπο, να βαζω στο βαρελι θερμαντηρα.

Μετα βρηκα ακομα πιο ευκολο ....... να μη βαζω τιποτα :huh:

Απλα γιατι το αφηνω σε θερμοκρασια δωματιου (22-23C) και το εισαγω στο ενυδρειο αργα (με αντλια ρυθμισμενη χαμηλη ροη).

Η θερμοκρασια πεφτει αργα 1-2 βαθμους (απο 26 σε 24-25) μετα βαζω το θερμαντηρα σε λειτουργεια και επενερχεται η θερμοκρασια σιγα σιγα.

Αυτο στα δικα μου ψαρια τουλαχιστον "αρεσει".

Τα cory ιδιως το χρειαζονται για να ξεκινησουν τα ερωτικα τους. (ακομα και πιο κρυο θα το ηθελαν).

Οσο για το αντιχλωριο, αν διαβασουμε τις οδηγιες μερικων αντιχλωριων και τουλαχιστον του aqutan που χρησιμοποιει ο φιλος, λενε οτι αν κανουμε τη μιξη νερου-αντιχλωριου σε δοχειο, βαζουμε αντιχλωριο για τα λιτρα της αλλαγης.

Αν ριξουμε κατευθειαν το νερο στο ενυδρειο (οχι και οτι καλυτερο ΙΜΟ), πρεπει να ριξουμε αντιχλωριο για ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

Οσο για την ασθενεια, οι πιο πιθανες αιτιες ειναι η μεγαλη ιχθυοφορτωση, και οι κακες συνθηκες νερου.

Θεραπεια προτεινω την πιο απλη και σιγουρη.

Εξαλειψη των αιτιων.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλε stormtrooper ασφαλως στα τοσα χρονια ειχα απωλειες ψαριων εαν θα ελεγα το αντιθετο

η μυτη μου θα γινονταν σαν του Πινοκιο.Για τα περισσοτερα ξερω την αιτια του θανατου(δυστηχως

μαθαινεις με τον καιρο και αφου εχεις χασει τα ψαρια),απωλεια λογω αυτης της διαδικασιας

που ακολουθω δεν πιστευω οτι εχω,φυσικα αυτο το λεω με καθε επιφυλαξη γιατι για τα

περισσοτερα πραγματα δεν ειμαστε 100% σιγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στα παραπάνω περί δράσης του αντιχλωρίου.

Το αντιχλώριο δρα ιοντικά και με το που εισαχθεί στο νερό δικτύου, δεσμεύει αμέσως το χλώριο χωρίς να χρειάζεται να περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στα παραπάνω περί δράσης του αντιχλωρίου.

Το αντιχλώριο δρα ιοντικά και με το που εισαχθεί στο νερό δικτύου, δεσμεύει αμέσως το χλώριο χωρίς να χρειάζεται να περιμένουμε.

Το ότι δρα άμεσα είναι γεγονός. Το θέμα είναι να φτάσει ΟΛΟ το αντιχλώριο σε ΟΛΟ το νερό, κάτι το οποίο θέλει χρόνο και φυσικά ανακάτεμα του νερού, οπότε λέω πως καλύτερα είναι να γίνεται εκτός ενύδρείου αυτό το ανακάτεμα, παρά εντός!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...