Jump to content

Skimmer Settings+info


elgrec0

Recommended Posts

Καλησπέρα και εδώ ,

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το Skimmer, διάβασα το σχετικό manual του κ. Βούλγαρη από το site αλλα σαν αρχάριος μπορω να πω πως δεν κατάλαβα και πολλα…

Εχω στην κατοχή μου ένα skimmer JAD DG-1516 protein skimmer , είναι «κρεμαστό» , το τοποθέτησα στο ενυδρείο μου και το εβαλα σε λειτουργία , το σκιμερ γέμισε εως ένα σημείο νερό αλλά ουδέποτε εδώ και 2 μέρες συνεχούς λειτουργίας δεν δημιούργησε αφρό η έκανε υπερχείλιση!

Έπαιξα με την εισαγωγή του αέρα αλλα τίποτα , μονο όταν κλείνω τέλειος τον αερα από τη βαλβίδα κάνει κάποια υπερχείλιση χωρίς να σταματήσει με αποτέλεσμα να γεμίζει με νερο και το τελευταίο ψηλότερο δοχείο που εχει…

Τι πρέπει να κάνω και να κοιτάξω για να το σετάρω σωστά?

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με απλά λόγια πως ακριβός δουλεύει?

Ο αφρός δημιουργείτε ειτε έχει βρώμα το ενυδρειο είτε όχι?

Μέχρι τώρα το μόνο που εχω παρατηρήσει είναι ότι όταν το σκιμερ είναι εν λειτουργεία μου θολώνει τα νερα του ενυδρείου , μόλις το κλείνω και μενει ανοιχτό μόνο το εξωτερικό φίλτρο όλα καθαρίζουν!

Τέλος , στο manual του κυρίου Βούλγαρη διάβασα ότι στα ενυδρεία αλμυρού νερού συνίσταται να χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ σκιμμερ και ΟΧΙ εξωτερικό φίλτρο..

Εγώ έχω και τα 2 , είναι λάθος?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας , :thumbup:

Νίκος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικο φιλτρο τι εχεις βαλει;Βιολογια απο το βραχο δεν εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο αυτη τη στιγμη μεσα εχει μονο αραγωνιτη , αλατι , τα "ζουμακια" , βελτιοτικα νερου, το skimmer, και το εξωτερικο φιλτρο με τα μαμα υλικα (μακαρονι, σφουγγαρια, υαλοβαμβακα ).

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το θολωμα που λες ειναι πολυ μικρες φυσαλιδες απο την εξαγωγη του σκιμμερ;Νομιζω οτι αφου δεν εχει τιποτα να καθαρισει,γι αυτο δεν κανει και αφρο.Βαζοντας βραχο και γεμιζοντας το ενυδρειο θα αρχισει να στρωνει και το σκιμμερ.Στο εξωτερικο φιλτρο εφ οσον δεν εχεις sump,θα βαλεις μονο ανθρακα και αντιφωσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ναι αναφερομαστε στις μικρες φυσαλιδες οξυγονου που βγαινουν απο την εξοδο του skimmer, δινουν την αισθηση πως θολωνει αρκετα το νερο. ΟΚ για τα υλικα του εξωτερικου φιλτρου (ανθρακα και αντιφωσφορο). Μας προτεινεις να βαλουμε βραχο απο τωρα? Τα ενυδρεια τρεχουν το ενα 2 μερες και το αλλο 5.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ναι αναφερομαστε στις μικρες φυσαλιδες οξυγονου που βγαινουν απο την εξοδο του skimmer, δινουν την αισθηση πως θολωνει αρκετα το νερο. ΟΚ για τα υλικα του εξωτερικου φιλτρου (ανθρακα και αντιφωσφορο). Μας προτεινεις να βαλουμε βραχο απο τωρα? Τα ενυδρεια τρεχουν το ενα 2 μερες και το αλλο 5.

Αφου φερεις την αλατοτητα στα επιπεδα που πρεπει,Θα βαλεις το βραχο για να αρχισει το ενυδρειο να κανει τον κυκλο του.......

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο η ρύθμιση της βαλβίδας για τον αέρα στο σκιμερ? Πρέπει να τη σεταρουμε σε συγκεκριμένο σημείο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...