Jump to content

το νεο μου ενυδρειο


lazos79

Recommended Posts

χροννια πολλα και καλη χροννια σε ολους.

το νεο μου ενυδρειο :huh: ακουω σχολεια και γνωμες για να το κανω καλυτερο.

240λ ph7 kh12 gh16 nh3-nh4 0 . φιλτρο εκτος το το δικο του και εξωτερικο φλουβαλ 205. κατοικοι 2 δισκοι.προς το παρων.

post-9156-1230976357_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια!

οι δισκοι σου θα ηταν πιο ευτυχισμενοι αν ειχες περισσοτερα ξυλα αντι για πετρες μεσα στο ενυδρειο.

θα φαινοταν κ πιο ομορφο κ πιο φυσικο.

απο εκει κ περα λιγο ακομα αν εριχνες τις σκληροτητες με λιγο τυρφη στο εξωτερικο φιλτρο θα ηταν πολυ καλυτερα...

κ γιατι πλαστικα φυτα? με 2-3 βαλισνερειες κ εχινοδορους θα ηταν super!

κ χωρις πολλες απαιτησεις τα φυτα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια!

οι δισκοι σου θα ηταν πιο ευτυχισμενοι αν ειχες περισσοτερα ξυλα αντι για πετρες μεσα στο ενυδρειο.

θα φαινοταν κ πιο ομορφο κ πιο φυσικο.

απο εκει κ περα λιγο ακομα αν εριχνες τις σκληροτητες με λιγο τυρφη στο εξωτερικο φιλτρο θα ηταν πολυ καλυτερα...

κ γιατι πλαστικα φυτα? με 2-3 βαλισνερειες κ εχινοδορους θα ηταν super!

κ χωρις πολλες απαιτησεις τα φυτα αυτα.

εχω βαλει ξυλο μεσα οι πετρες ειναι ψευτικες .τωρα για τα φυτα απο οτι ξερω ειναι λιγο μπελαληδικα γιαυτο και δεν . για την σκληροτητα εχω βαλει τυρφη και βλεπω οτι οσω παει και κατεβενει. ευχαριστω για το χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν φυτα που δεν χρειαζονται σχεδον τιποτα κ σιγουρα θα βρεις κ καποια κλαδεματα.

δεν ειναι δυσκολο...

μια αποφαση ειναι!

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ξυλο μεσα οι πετρες ειναι ψευτικες .τωρα για τα φυτα απο οτι ξερω ειναι λιγο μπελαληδικα γιαυτο και δεν . για την σκληροτητα εχω βαλει τυρφη και βλεπω οτι οσω παει και κατεβενει. ευχαριστω για το χρονο σου.

Χρονια πολλα, καλη χρονια.

Ο Αντωνης μιλαει για ΠΟΛΛΑ ξυλα, οχι 1-2 :thumbup:

Θελουν κρυψωνες και "φωλιες" τα ψαρια και τα ξυλα-κορμοι χρησιμευουν σε ενα δισκοενυδρειο οχι απλα σαν διακοσμηση :bowdown:

Ομορφα τα ψαρια σου :huh:

Αυτο το διακοσμητικο στο κεντρο δεν μου κολλαει οπως και η αφισα. :bowdown:

Σκεψου κατι μονοχρωμο για να ξεχωρισουν τα ψαρια και η διακοσμηση.

Ξερω, και γω στην αρχη που φαινοταν αδειο το ενυδρειο ειχα αφισα, οταν μπηκαν φυτα και ξυλα κλπ εβαλα μια μαυρη αφισα. :thumbup:

Δεξια εχεις βαλει φυλλο catappa? αληθινο ειναι τοσο μεγαλο??!!! βαλε 2-3 ακομα στο βυθο σαν να ειναι πεσμενα απο δεντρα απο πανω (βοηθανε και στην ποιοτητα του νερου και στην προληψη απο ασθενειες)

Προσεξε μη το φορτωσεις με πολλα ψαρια και εχεις προβληματα, στα λιτρα αυτα με το ζορι 4-5 δισκους, αφου ειναι κοπαδοψαρα κα μικροτερη ομαδα δεν νοειται, και τπτ αλλο φυσικα. (μη μπερδεψεις ειδη δισκων καλυτερα, ουτε οπωσδηποτε αγρια με ημερα ψαρια)

Οσο για τα φυτα που σου προτεινε ο Αντωνης, αυτα ειναι ο μικροτερος μπελας που θα συναντησεις σε ενα δισκοενυδρειο :thumbup:

Βαλε εχινοδορους και μεγαλους και μικρους (tenellous) μπροστα και μια ταμπλετα λιπασμα διπλα στι ριζες και καθαρισες.

Στα ξυλα (που θα βαλεις καποιοα στιγμη for sure :bowdown:) αν θες να το κανεις πιο "αγριο" μπορεις να "δεσεις" moss.

Εχε θερμοκρασια 28-29 και πανω, μαλακο και οξινο νερο (οσμωση θα χρειαστεις).

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια ιδεα πως πρεπει να ειναι ενα δισκοενυδρειο για το καλο τους....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=22907&hl=

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα, καλη χρονια.

Ο Αντωνης μιλαει για ΠΟΛΛΑ ξυλα, οχι 1-2 :thumbup:

Θελουν κρυψωνες και "φωλιες" τα ψαρια και τα ξυλα-κορμοι χρησιμευουν σε ενα δισκοενυδρειο οχι απλα σαν διακοσμηση :bowdown:

Ομορφα τα ψαρια σου :huh:

Αυτο το διακοσμητικο στο κεντρο δεν μου κολλαει οπως και η αφισα. :bowdown:

Σκεψου κατι μονοχρωμο για να ξεχωρισουν τα ψαρια και η διακοσμηση.

Ξερω, και γω στην αρχη που φαινοταν αδειο το ενυδρειο ειχα αφισα, οταν μπηκαν φυτα και ξυλα κλπ εβαλα μια μαυρη αφισα. :thumbup:

Δεξια εχεις βαλει φυλλο catappa? αληθινο ειναι τοσο μεγαλο??!!! βαλε 2-3 ακομα στο βυθο σαν να ειναι πεσμενα απο δεντρα απο πανω (βοηθανε και στην ποιοτητα του νερου και στην προληψη απο ασθενειες)

Προσεξε μη το φορτωσεις με πολλα ψαρια και εχεις προβληματα, στα λιτρα αυτα με το ζορι 4-5 δισκους, αφου ειναι κοπαδοψαρα κα μικροτερη ομαδα δεν νοειται, και τπτ αλλο φυσικα. (μη μπερδεψεις ειδη δισκων καλυτερα, ουτε οπωσδηποτε αγρια με ημερα ψαρια)

Οσο για τα φυτα που σου προτεινε ο Αντωνης, αυτα ειναι ο μικροτερος μπελας που θα συναντησεις σε ενα δισκοενυδρειο :thumbup:

Βαλε εχινοδορους και μεγαλους και μικρους (tenellous) μπροστα και μια ταμπλετα λιπασμα διπλα στι ριζες και καθαρισες.

Στα ξυλα (που θα βαλεις καποιοα στιγμη for sure :bowdown:) αν θες να το κανεις πιο "αγριο" μπορεις να "δεσεις" moss.

Εχε θερμοκρασια 28-29 και πανω, μαλακο και οξινο νερο (οσμωση θα χρειαστεις).

σχετικα με το ξυλο οπως λετε και εσεις θα βαλλω και αλλα μεσα.αλλα προς το παρων εχω καποιο προβλημα με αυτο που εχω μεσα θα δω τι θα γινει και θα προχωρισω. το διακοσμιτικο στη μεση :bowdown: περισευε για αυτο και το εβαλα σιγα σιγα θα βγει.το φυλλο ναι ειναι αληθινο και δεν καθετε στο βυθο το ατιμο παντα ετσι καθετε ,το κατεβαζεις μετα απο λιγο αυτο εκει.τωρα για τον αριθμο των δισκων εχεις δικιο μεχρι 5 το πολυ,αλλα για το ειδος :bowdown: τελος παντων σιγα σιγα θα μαθουμε .σε ευχαριστω για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το ξυλο οπως λετε και εσεις θα βαλλω και αλλα μεσα.αλλα προς το παρων εχω καποιο προβλημα με αυτο που εχω μεσα θα δω τι θα γινει και θα προχωρισω. ....

Αν ειναι ο γνωστος μυκητας (σαν ζελε ή χνουδι ή μουχλα) που βγαζουν τα φρεσκα ξυλα στο ενυδρειο μην ανησυχησεις.

Φευγει μονο του σε κανα μηνα το πολυ και δεν δημιουργει κανενα προβλημα, απλα δεν υπαρχουν στο νερο ακομα τα καταλληλα "εργαλεια" που το "τρωνε". :huh:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ο γνωστος μυκητας (σαν ζελε ή χνουδι ή μουχλα) που βγαζουν τα φρεσκα ξυλα στο ενυδρειο μην ανησυχησεις.

Φευγει μονο του σε κανα μηνα το πολυ και δεν δημιουργει κανενα προβλημα, απλα δεν υπαρχουν στο νερο ακομα τα καταλληλα "εργαλεια" που το "τρωνε". :huh:

πια εινα ιτα καταλληλα εργαλεια φιλε μου.δεν ειναι σαν ζελε μουχλα η χνουδι αλλα σαν μαμουνια.εβγαλα παλι το ξυλο το εβρασα και το ξαναεβαλα.ας δουμε τι θα γινει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...