Jump to content

Απορια σετικα με τα τεστ της Salifert


Recommended Posts

Τα περισσοτερα τεστ της salifert συγκρινουμε το νερο με την καρτελα των χρωματων, πως ομως ειναι το σωστο,

το κοιταμε πανω απο το δοκιμαστικο σωληνα προς τον πατω κ διπλα εχουμε τα χρωματα η διπλα διπλα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τους δοκιμαστικούς σωλήνες των τεστ τους κοιτάμε από πάνω. Εγώ βέβαια έχω της sera, αλλά φαντάζομαι πως όλα έτσι λειτουργούν... Στα τεστ της sera μάλιστα το τσέκαρα..., το αναφέρει και στις οδηγίες. Γιατί δεν το ελέγχεις στις οδηγίες που δίνει η salifert...?

*Εγώ πάντως μέχρι να μάθω ότι πρέπει να τα κοιτάω από πάνω, τα κοιτούσα όπως λέτε από το πλάι και δε μπορούσα να καταλάβω ακριβώς. :huh: Αν το κοιτάξεις από πάνω φαίνεται ξεκάθαρα σε ποια ένδειξη αντιστοιχεί... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η Salifert νομίζω ότι αναφέρει σε κάθε τεστ από που κοιτάς. Ειδικά στα νιτρικά αν κοιτάξεις από πάνω συγκρίνεις με τα νούμερα στο χαρτάκι (μεγάλη κλίμακα 0-100mg/L) αν κοιτάξεις από το πλαί συγκρίνεις πάλι με τα ρώματα στο χαρτάκι ΑΛΛΑ διαιρείς δια 10, και αυτό γιατί:

Η ένταση του χρωματισμού εξαρτάται από το μήκος της οπτικής διαδρομής. Ποιό απλά αν κοιτάξουμε το χρώμα ενός κύβου 1χ1χ1 όπως και να το δούμε το χρώμα θα είναι το ίδιο ενώ αν το κοιτάξουμε σε ένα παραλληλεπίπεδο 1χ1χ2, κατά τη διάσταση 2 θα το δούμε πιο σκούρο (χ2 σε ένταση).

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Απο πανω και σε φυσικο φως μερας! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω παιδια παρατηρησα αυτο που ειπε ο Johanus ειδα ποιο σκουρα την ενδειξη απο το πλαι παρα απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...