Jump to content

Nervas Reef


nervas

Recommended Posts

Ήρθα και εγώ :huh:

Όπως είχα υποσχεθει θα κάνω μια μικρη αρουσιάση το reef μου.

Τι ενυδρείο είναι το lido 120 το οποίο είναι κοντά στα 120 λίτρα,ξεκίνησε απο 60 λίτρα και αναβαθμίστηκε :thumbup: , η επόμενη αναβάθμιση έρχεται στους επόμενους μήνες και θα πάμε για 250 με 300 λίτρα, δεν έχει sub.

H βιολογία στηρίζεται σε 15 κιλα βράχο και και περίπου τόσο σε ζωντανό αραγωνίτη.

Απο μηχανήματα για κυκλοφορία υπάρχει ένα εξωτερικό μηχανικό φίλτρο eheim 2217 με σφουγγάρια, άνθρακα και αντιφώσφορο καθώς και για τον ιονιστή και την uv λάμπα.

2 νανο κοραλίες για νεκρά σημεία του βράχου, 1 κοραλία 3 και 1 νανοστριμ για την κυρίως κυκλοφορία(οι οποίες δουλεύουν με χρονοδιακόπτες για αλλαγή ρευματος).

Skimmer υπάρχει το DELTEC 600 MCE, φωτισμός 1χ150 ΜΗ και 2χ24 Τ5 ακτινικές.

Ζωντανά αυτή τι στιγμή είναι τα εξής:

6 chromis

1 zebrasoma veliferum

1 occelaris

2 aboinensis lysmata

1 debelius lysmata

διάφοροι polyps

2 τραχυφύλιες

1 εφύλια

2στρείδια

30 με 35 διαφορετικά sps(πολλά frags :thumbup: )

και άλλα....

Απο μετρήσεις

Mg 1410

Ca 390(το στρώνω :bowdown: )

Kh 11

pH ~ 8,1

Νιτρικα μη μετρήσιμα(salifert)

Παραθέτω μερικές φωτο οι οποίες είναι λίγο παλιές, με υπόσχεση σύντομα να επανέλθω με πολύ καινούργιες :thumbup:

post-7793-1231069317_thumb.jpg

post-7793-1231069359_thumb.jpg

post-7793-1231069441_thumb.jpg

post-7793-1231069749_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αμα το κατεχει ο ανθρωπος το αθλημα οτι και να πεις λιγο θα ειναι.Μ Π Ρ Α Β Ο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βρε Νικόλα :thumbup:

Το ενυδρείο έχει αλάξει προς το καλλύτερο και όπως είπα οι φωτο είναι ενός μήνα :huh:

Όλα έγιναν με πολύ διάβασμα και υπομονή και απεριόριστη όρεξη για την ζωή.

Προς το παρόν το ενυδρείο βρίσκεται στο γραφείο μου αλλά σύντομα θα μετακομίσει σε μεγαλύτερο στο σπίτι.

Παραθέτω μερικές ακόμη και μαζί βλέπετε το mini refegium με haeto απο τον φίλο και συμπολεμιστή Άκη.

post-7793-1231071916_thumb.jpg

post-7793-1231071958_thumb.jpg

post-7793-1231071981_thumb.jpg

post-7793-1231072246_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και σας θέτω την εξής ερώτηση γιατί με απασχολεί ιδιαίτερα, για το νέο ενυδρείο μου θα χρησιμοποιήσω την TUNZE Wall outlet for glass boreholes 1076/2 η οποία κατεβάζει μέχρι 1500 λίτρα την ώρα, σκέφτομαι να βάλω 2 για να κατεβάζω κοντα στα 2500 λίτρα και να ανεβάζω με την compact eheiem που είναι μεχρι 3000 λίτρα την ώρα, το ενυδρείο θα κυμαίνεται γύρω στα 250 λίτρα και το sub σίγουρα κοντά στα 100 λίτρα.

Είναι αρκετή η κυκλοφορία ή είναι υπερβολή?

Θα κάνει θόρυβο αν παίζω στα όρια των tunze?

Έχω δει της Ναταλίας και είδα ότι είναι αθόρυβες αλλά έχω αμφιβολίες αν παίξω στα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,εχει να διξει πολλα στο μελλον.

Δεν θα εχεις προβλημα με τις tunze απο θορυβο.Με την eheim ομως θα εχεις σε καμια περιπτωση δεν θα ανεβασει ουτε 2000λ/ω.

Link to comment
Share on other sites

Θανάση τι εννοείς?

Θα κάνει θόρυβο?

Δεν θα μπορει και στο max να ανεβάσει 2000 λίτρα την ώρα? τόσο χάλια?

Τι προτείνετε για ανέβασμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να δεις απο eheim τις 1260 και 1262 οπου πραγματηκα ειναι δυνατες αντλιες με καλο ανεβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω και την TUNZE Master Recirculation Pump 1073.030 που ανεβάζει απο 400 μέχρι 3000 λίτρα στα 3 μέτρα, την έχει δουλέψει κανένας?

Οι συγκεκριμένες που αναφέρεις Θανάση δεν είναι ρυθμιζόμενες και είναι radom το ανέβασμα που θα έχουν, θέλω μια που να είναι ρυθμιζόμενη η ροή της.

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ωραιο, τιγκα στα sps, καλα μολις μεγαλωσουν κιολας θα γινετα χαμος :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :huh:

Επίσης παιδιά έχει κανείς εμπειρία για την TUNZE Recirculation pump Silence ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το σύστημά σου! Να το χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και πολύχρωμο ενυδρείο! Με πολλά και ωραία κολλημένα, SPS!

Αν έχεις τη καλοσύνη μπορείς να αναφέρεις τη μάρκα της κόλας που χρησιμοποιείς; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή δουλειά, με απίστευτο μεράκι που δεν κρύβεται με τίποτα...συγχαρητήρια...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά :huh: ,

(Για τον nikman)

Η κόλλα που χρησιμοποιώ είναι της Dupla Marin(Dekofix liquid) για το κόλλημα των μικρών frags και απο epoxy έχω δουλέψει της gro tech που έχει σκούρο χρώμα, πλέον όμως δουλεύω όπως θα δεις μια φανταστική ροζ που έχει ίδιο χρώμα με την κοραλλίνη(ειδικά μετά απο καιρό) που μου πρότεινε ο Άκης και έμεινα πολύ ευχαριστημένος και είναι της D-D(Aquascape) νομίζω ανήκει στην Deltec :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μμμμμ,το βλεπω το κουκλακι σου και αναρωτιεμαι και εγω το ποσο ακομη πιο ομορφο θα γινει οταν μεγαλωσουν τα φραγκακια σου...!!!

μπραβο γιωργη,το μερακι σου φιλε μου δεν κρυβεται... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά :huh: ,

(Για τον nikman)

Η κόλλα που χρησιμοποιώ είναι της Dupla Marin(Dekofix liquid) για το κόλλημα των μικρών frags και απο epoxy έχω δουλέψει της gro tech που έχει σκούρο χρώμα, πλέον όμως δουλεύω όπως θα δεις μια φανταστική ροζ που έχει ίδιο χρώμα με την κοραλλίνη(ειδικά μετά απο καιρό) που μου πρότεινε ο Άκης και έμεινα πολύ ευχαριστημένος και είναι της D-D(Aquascape) νομίζω ανήκει στην Deltec :thumbup:

Ειναι αυτη και ανοικει σαν εταιρεια στην Giesemann.

http://www.shop-meeresaquaristik.de/produc...coral-glue.html

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτη και ανοικει σαν εταιρεια στην Giesemann.

http://www.shop-meeresaquaristik.de/produc...coral-glue.html

thanks! Άκη.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω μερικές ακόμη και μαζί βλέπετε το mini refegium με haeto απο τον φίλο και συμπολεμιστή Άκη.

να ρωτησω κατι στο skimer τι εχεις βαλει τι ειναι αυτο το φως?

Είναι φωτιστικό led που έχω βάλει να φωτίζει την haeto και το έχω μετατρέψει το διαμερισματάκι σε mini refegium μέχρι να πάμε σε sub. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...