Jump to content

Τι ψάρια με Guppy?


Aris79

Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους.Χρόνια πολλά.

Μια ερώτηση μόνο.Σε 54 Λίτρα με τρία guppy μέσα τι άλλο προτείνετε να βάλω.¨εχω διαβάσει σχετικά με το τι θα μπορούσε να συνυπάρξει.platy,molly,ξιφοφόροι...Μήπως εσείς έχετε να προτέινετε κάτι άλλο?Η απο την εμπειρία σας ποιο από τα παραπάνω είναι το καλύτερο για συμβίωση με τα guppy?

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις αρσενικα και θυληκα μεσα σε αυτα λιτρα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα θα γεμισεις ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

όχι...μόνο αρσενικά έχω ....και τα πάνε μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα και σε λιγα θα εχεις προβλημα γιατι δεν υπαρχουν θηλυκα θα πεσει κυνηγητο

Μην βαλεις τπτ αλλο αστα ετσι

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε ενυδρείο 30 λίτρων πόσα αρσενικά guppy μπορώ να βάλω;

Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν ένα Corydoras Albino και ένας γλύφτης σαν αυτόν http://www.tsamisaquarium.gr/images/Fish/gib.jpg

Παρεμπιπτόντως, άλλο είδος είναι ο γλύφτης και άλλο το plecostomus;

Με το corydoras γνωρίζω ότι δε θα έχω πρόβλημα.

Όμως με τον γλύφτη που είναι 8 εκατοστά τι γίνεται; Θα τρώει τα guppy;

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο 30 λίτρων πόσα αρσενικά guppy μπορώ να βάλω;

Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν ένα Corydoras Albino και ένας γλύφτης σαν αυτόν http://www.tsamisaquarium.gr/images/Fish/gib.jpg

Παρεμπιπτόντως, άλλο είδος είναι ο γλύφτης και άλλο το plecostomus;

Με το corydoras γνωρίζω ότι δε θα έχω πρόβλημα.

Όμως με τον γλύφτη που είναι 8 εκατοστά τι γίνεται; Θα τρώει τα guppy;

1. Σε ενυδρειο 30 λιτρων δεν μπορεις να βαλεις ψαριΑ αν δεν εχεις πολυ εμπειρια για να μη παει κατι στραβα και δεν πρεπει να βαριεσαι να κανεις πολυ συχνα αλλαγες ως και 2-3 φορες την εβδομαδα.

2. Γλυφτες λενε (κακως, καθε ψαρι εχει το ονομα του) και τα πλεκο οπως και καποια αλλα ψαρια.

3. Δεν γνωριζεις καλως μαλλον για το cory αφου το εχεις μονο του και θες να του βαλεις παρεα guppies

Το cory ζει σε ομαδα και οχι μονο του και σε διαφορετικων παραμετρων νερο, απο τα guppies. (θελει αμμο στο βυθο)

4. Ο Pterygoplichthys gibbiceps δεν θα φαει τα guppies αλλα το κεφαλι του αφου γινεται 45 εκ ψαρι και τον εχεις σε ενυδρειο για μονομαχο.

Δωστον.

Ξεκινα αναπροσαρμογη και διευθετηση με διαβασμα και αντληση δωρεαν πληροφοριων απο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=14

Απο τα "καρφιτσμωμενα" πανω πανω και κατεβαινε :)

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Σε ενυδρειο 30 λιτρων δεν μπορεις να βαλεις ψαριΑ αν δεν εχεις πολυ εμπειρια για να μη παει κατι στραβα και δεν πρεπει να βαριεσαι να κανεις πολυ συχνα αλλαγες ως και 2-3 φορες την εβδομαδα.

2. Γλυφτες λενε (κακως, καθε ψαρι εχει το ονομα του) και τα πλεκο οπως και καποια αλλα ψαρια.

3. Δεν γνωριζεις καλως μαλλον για το cory αφου το εχεις μονο του και θες να του βαλεις παρεα guppies

Το cory ζει σε ομαδα και οχι μονο του και σε διαφορετικων παραμετρων νερο, απο τα guppies. (θελει αμμο στο βυθο)

4. Ο Pterygoplichthys gibbiceps δεν θα φαει τα guppies αλλα το κεφαλι του αφου γινεται 45 εκ ψαρι και τον εχεις σε ενυδρειο για μονομαχο.

Δωστον.

Ξεκινα αναπροσαρμογη και διευθετηση με διαβασμα και αντληση δωρεαν πληροφοριων απο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=14

Απο τα "καρφιτσμωμενα" πανω πανω και κατεβαινε :D

Καλη συνεχεια.

Δηλαδη αν δε θες να αλλαξεις ενυδρειο σε αυτο εναν μονομαχο :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει πλήρη εξοπλισμό και αλλάζω το 30% του νερού μία φορά την εβδομάδα.

Tο Pterygoplichthys gibbiceps θα το δώσω.

Είχα την εντύπωση ότι τα guppy χρειάζονται παρόμοιες συνθήκες (PH, dGH, θερμοκρασία) με τα corydoras. (εδώ και εδώ)

Τι δεν έχω καταλάβει σωστά;

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

......Τι δεν έχω καταλάβει σωστά;
Οτι τα ψαρια σε αυτες τις τιμες απλα επιζουν.

Ζουν στις μεσαιες τιμες που δινονται συνηθως.

Τα κορυ σε μαλακο νερο και τα ζωοτοκα σε σκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...