Jump to content

Endlers ????


george1981

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας για το αν είναι γνήσια endlers ή υβρίδια! Να επισημάνω οτι χτες είχα και γέννα απο το ένα κι έχω άλλα 3 που είναι έτοιμα κι αυτά... :huh: Παραθέτω και κάποιες φώτο...:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας για το αν είναι γνήσια endlers ή υβρίδια! Να επισημάνω οτι χτες είχα και γέννα απο το ένα κι έχω άλλα 3 που είναι έτοιμα κι αυτά... :huh: Παραθέτω και κάποιες φώτο...:

Επειδή δεν έχουν παρατεθεί, φρόντισε οι φωτογραφίες να είναι:

α) Αρχεία jpg

β) Ανάλυσης 800x600

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχουν παρατεθεί, φρόντισε οι φωτογραφίες να είναι:

α) Αρχεία jpg

β) Ανάλυσης 800x600

:thumbup:

οκ ευχαριστώ θα το κοιτάξω ! :huh: θα κάνω προσπάθεια και για πιό καθαρές ! post-8878-1231157422_thumb.jpgpost-8878-1231157443_thumb.jpgpost-8878-1231157465_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν κ οι φωτο δεν ειναι καθαρες το πιο πιθανο εναι πως ειναι guppy τα οποια με επιλεκτικες αναπαραγωγες παιρνουν τα χρωματα κ το σχημα της ουρας των endlers...

αν μπορεις ανεβασε κ καμια πιο κοντινη που να φαινεται κ το γονοποδιο.

Link to comment
Share on other sites

με επιφυλαξη πρεπει να ειναι endlers..

με τις διασταυρωσεις που γινονται πλεον μοιαζουν υπερβολικα με τα guppy κ η αναγνωρηση τους ειναι πολυ δυσκολη......

ειδικος δεν ειμαι , ας μας πει κ καποιος πιο εμπειρος με αυτα τα ειδη.

οπως κ να χει ειναι πανεμορφα!

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι 100% δεν είναι γνήσια είναι fek :huh:

Αν και ο χρωματισμός μοιάζει πολλή αυτό που με έκανε να καταλάβω ότι δεν είναι γνήσια είναι η ουρά, τα γνήσια δεν έχουν αποφύσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι 100% δεν είναι γνήσια είναι fek :thumbup:

Αν και ο χρωματισμός μοιάζει πολλή αυτό που με έκανε να καταλάβω ότι δεν είναι γνήσια είναι η ουρά, τα γνήσια δεν έχουν αποφύσεις

Για ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.aquariumhobbyist.com/endlerslivebearer/page2a.htm κι εδώ: poecillia wingei γιατί θα διαφωνίσω στο οτι δεν έχουν απολήξεις στισς ουρές τους....! :huh:

Έγινε επεξεργασία - george1981
Link to comment
Share on other sites

Tα γνησια εχουν πολυ εντονο πρασινο κατα μικρος τους σωματος τους και η ουρα τους δεν ειναι φαν ταιλ οπως των αλλων

Παντως οπως και να χει ειναι πανεμορφα να σου ζησουν και καλες αναπαραγωγες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μηλαώ για το γνήσιο που ζει στο φυσικό του περιβάλλον και δεν έχει καμιά σχέση με αυτές της φωτογραφίες. Όλα τα άλλα προήρθαν από διασταυρώσεις με τα κλασικά καπι

Ψάξε λίγο για αγρια Endler's και θα δείς την διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ GIN εύχομαι και στα δικά σου! :huh: Όσο για τα άγρια endlers που λες Χρήστο θα το ψάξω περισσότερο αν και πιστεύω οτι άγρια είναι σχεδόν απίθανο να βρεί κάποιος ! Αν έχεις υπ'οψην σου κανένα λινκ για μελέτη πάνω στα endlers θα το εκτιμούσα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έβγαλα κάποιες καλύτερες φωτογραφίες και πιστεύω οτι θα βγάλουμε ποιό ασφαλή συμπεράσματα ! :thumbup:

post-8878-1237593500_thumb.jpg

post-8878-1237593510_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου κουκλακι ειναι υποθετω πως τον εχεις βγαλει απ την γεννηστρα.... και η μικρη σου ειναι ετοιμη για γεννητουρια ελπιζω να αποκτησεις πολλα πανεμορφα μωρουλια

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου κουκλακι ειναι υποθετω πως τον εχεις βγαλει απ την γεννηστρα.... και η μικρη σου ειναι ετοιμη για γεννητουρια ελπιζω να αποκτησεις πολλα πανεμορφα μωρουλια

Χαχα δεν είναι σε γεννήστρα κι ούτε μπήκε ποτέ.... είναι το κουτάκι της Sera για το Co2 με τις ταμπλέτες. :rasp: Είχε μπεί μέσα μόνος του και βρήκα την ευκαιρία να τον βγάλω κάποιες πιο κόντινές φωτογραφίες! :P

Σ'ευχαριστώ για τις ευχές όντως και οι 3 θυληκές είνια πάλι ετοιμόγεννες !!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα καθοτι στραβη το ειδα καπως περιεργο το κουτακι

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα καθοτι στραβη το ειδα καπως περιεργο το κουτακι

Όντως μπορεί εύκολα να το μπερδέψει κανείς, δεν φαίνεται στη φωτογραφία τι είναι.... :rasp: Χτες γέννησαν πάλι οι θυληκές κι έχουμε μωρά να φροντίσουμε ! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σου ζησουν περιμενουμε κι αλλες ομορφες φωτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...