Jump to content

'Εχω πρόβλημα με την ροή


Dimitris78

Recommended Posts

Γειάς σας παιδιά!

'Ηθελα κάποια βοήθεια απο σας, έχω πρόβλημα με την ροή στο εξωτερικό φίλτρο μου. Το έχω εδώ και περίπου 3 με 4 μήνες όσο είναι και το νέο μου ενυδρείο που περιέχει ζωότόκα κυρίως, έχω και το φίλτρο του ενυδρείου που λειτουργεί ταυτόχρονα.

Διαπίστωσα πως η ροή στο εξωτερικό φίλτρο δεν είναι τόσο δυνατή όπως πριν. Το σφουγγάρι του δεν είναι επιβαρυμένο για να πω οτι το μπουκώνει... τον υαλοβάμβακα καθάρισα λίγο αλλά δεν υπήρξε μεγάλη διαφορά. Τι να φταίει άραγε;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο υλικό έχεις στο φίλτρο? Καθάρισες την προπέλα? Καθάρισες τις σωλήνες?

Link to comment
Share on other sites

Παω στοιχημα οτι το προβλημα ειναι στους σωληνες, οι οποιοι εχουν μαζεψει μουργα και εμποδιζουν την ροη.

Αν οντως ειναι αυτο μην μπεις στο κοπο να τους καθαρισεις...βαλε καινουργιους.

Link to comment
Share on other sites

Μμμ την προπέλα δεν την κοίταξα να πω την αλήθεια... πάντως στις σωλήνες, έχει κάτι καφέ σαν άλγη. Τόσο γρήγορα βρωμίζουν αυτές οι σωλήνες; σε τι ωφείλεται; αν καθαρίζονται πως θα το κάνω;

Εκτός απο σφουγγάρι και υαλοβάμβακα, ανάμεσα σε αυτά έχω και κάτι μπίλιες με πόρους... ξέχασα πως ονομάζονται διότι πέταξα το κουτί. Μου είπαν οτι είναι πολύ καλό υλικό στο Water inn.

Έγινε επεξεργασία - Dimitris78
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Dimitris 78

Έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ νωρίς για να σου μπουκώσουν οι σωλήνες.

Κοίταξε μήπως ο υαλοβάμβακας είναι πολύ συμπιεσμένος. Οι μπίλιες που αναφέρεις πιθανά είναι το νέο βιολογικό υλικό της Eheim που όντως είναι πάρα πολύ καλό υλικό. Κοίταξε επίσης την φτερωτή του φίλτρου γιατί υπάρχει η πιθανότητα να έχει μαζέψει διάφορα υλικά όπως ίνες από τον υαλοβάμβακα.

Πάντως είναι απίθανο να σου έχει χαλάσει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα που λειτουργεί. Εξάλλου θα έκανε θόρυβο.

Τέλος βεβαιώσου ότι στο φίλτρο σου δεν υπάρχει εγκλωβισμένος αέρας.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να έχει εγκλωβισμένο αέρα που λέει και ο Νίκος.

Gorgi γιατί να μην μπεί στον κόπο να τους καθαρίσει ;

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω όσα μου είπατε, κι εμένα κουλό μου φαίνεται τόσο γρήγορα να έχει πρόβλημα το φίλτρο... τον εγκλωβισμένο αέρα πως θα τον βγάλω;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη από προσωπική πείρα σου λέω ότι άν πιάσουν βρώμα οι σωλήνες πέφτει πολύ η απόδοση του εν λόγω φίλτρου.Μπορείς εύκολα να τους καθαρίσεις βάζοντας τες κάτω από την βρύση και ανοίγοντας την τέρμα!

Θα δείς σίγουρα βελτίωση!

Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες καθαρίζονται εύκολα με ένα βουρτσάκι δεμένο με μια πετονια. Το περνάς από μέσα και τραβάς οπότε ότι μούργα υπάρχει βγαίνει από την άλλη. Και πίστεψέ με βγαίνει πολύ μούργα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα βγει πολύ πράγματα απ'ό,τι βλέπω... θα ελέγξω και την προπέλα να δω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν πας στα δύσκολα απέκλεισε πρώτα τα εύκολα. Ρίξε μια ματιά στο καλαθάκι μήπως έχει μπουκώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα κάπου οτι οι πράσινοι σωλήνες (που χρησιμοποιούν τα eheim) πιάνουν εύκολα βακτήρια και μπουκώνουν γρήγορα και γι' αυτό τελευταία οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν σωλήνες σε καφέ χρώμα ημιδιαφανείς.

Όποιος έχει πρόβλημα με γρήγορο μπούκωμα των σωλήνων, ας δοκιμάσει τέτοιους.

Εγώ στο jbl που χρησιμοποιώ εδώ και 6 μήνες και έχει καφέ σωλήνες δεν τους έχω καθαρήσει ποτέ και δεν έχει μειωθεί καθόλου η ροή του νερού.

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο?

ειπες οτι καθαρισες λιγο τον υαλοβαμβακα και οτι το φιλτρο τρεχει 3-4 μηνες.

υαλοβαμβακα εχεις αλλαξει ποτε?θελει τουλαχιστον καθε 2 εβδομαδες μην πω 1.

σιγουρα δεν φταινε οι σωληνες.το δικο μου τρεχει 1 1/2 χρονο και δεν τους εχω καθαρισει ποτε.Οσο στενος και να ειναι σιγουρα δεν βρωμισε τοσο μεσα σε 3 μηνες

Αν δεν εχεις ροη

ή εχει στουμπωσει ο υαλοβαμβακας και θελει αλλαγη,

μπορει και το σφουγκαρι (οχι αλλαγη,βρομα)

ή η εισοδος του φιλτρου (φυλλα,γλιτσα,μουργα κτλ)

αν ειχε παρει αερα ή χαλασει,θα το ακουγες,

Έγινε επεξεργασία - shadow
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω και γω.

Η διάμετρος του σωλήνα είναι αρκετά μεγάλος για να μπουκώσει σε 3 4 μήνες και περιορίσει την ροή του φίλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...