Jump to content

Recommended Posts

Παντα εβλεπα τα φυτα να βγαζουν καινουργια φυλλα και να ξερενουν τα παλλια τους που ηταν πιο κοντα στο χωμα γιατι δεν επερναν τοσο πολυ φως. Τις τελευταιες δυο βδομαδες μπορει και παραπανω βλεπω αυτο:

Εχω παροχη CO2, ταμπλετες με ιχνοστοιχεια για τα φυλλα, υποστρωμα με ταμπλετες επισης, σπανια κανενα excel. Τα υπολειπα φυτα ειναι ενταξει αν και ψιλο ανησυχω για μια vellis που απο τοτε που την πηρα, εδω και κανενα μηνα, δεν εχει συνελθει..

Link to comment
Share on other sites

για ρίξε μια ματιά εδώ..

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26

ειδικά για την πρώτη φωτογραφία με τις τρυπίτσες φαίνεται για crypt rot. Τι φωτισμό έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τις Juwel μαμα και η πισω λαμπα εχει και ανακλαστηρα. Δυο λειναι ολες κι'ολες, το ενυδρειο ειναι Rio 125.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή καμιά 40άρα watt για 125 lt ε; Για τα λίτρα σου είναι λίγα, αλλά βλέπω ότι δεν έχεις πολύ απαιτητικά φυτά. Αλλαγές νερού κάνεις; Δεν κατεβάζουν μόνο τα νιτρικά αλλά προσθέτουν και ιχνοστοιχεία που έχει το νερό της βρύσης μας και είναι απαραίτητα για τα φυτά. Βέβαια από το 1 post εδώ ρίχνεις πολλά....μάλλον δεν έχεις έλλειψη, ίσως φταίει το φως.

Οι λάμπες πόσο καιρό λειτουργούν;

Από τα λιπάσματα που ρίχνεις έχει κανένα Kάλιο (Κ);

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Ριχνω κατι ταπλετες τις JBL που εχει πολλα ιχνοστοιχεια. μια φορα στις 2 βδομαδες την δοσολογια που λεει.

Link to comment
Share on other sites

πόσο καιρό είναι οι λάμπες;

συγκεκριμένα Κ έχουν οι ταμπλέτες;

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Αυγουστο ειναι οι λαμπες. Οι ταμπλετες εχουν Fe, Co, B, Zn, Br, Li, Ni, J, Sn, Ti, Mn. Kαι οχι Κ!!! :huh::thumbup:

Επισης excel δεν χρησιμοποιω, λαθος δικο μου, flourish εννοουσα οτι ριχνω που και που. Να παω να παρω ενα excel και ενα Κ ?

Link to comment
Share on other sites

Μα το Flourish έχει κάλιο μέσα.... Συγκεκριμένα, Κ2Ο. Σίγουρα αυτό οφείλεται σε έλλειψη Καλίου;;;

Link to comment
Share on other sites

Μα το Flourish έχει κάλιο μέσα.... Συγκεκριμένα, Κ2Ο. Σίγουρα αυτό οφείλεται σε έλλειψη Καλίου;;;

Εγω δεν το ξερω αυτο.. Εσυ εχεις το μπουκαλι που ριχνω :huh:

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Αυγουστο ειναι οι λαμπες. Οι ταμπλετες εχουν Fe, Co, B, Zn, Br, Li, Ni, J, Sn, Ti, Mn. Kαι οχι Κ!!! :thumbup::thumbup:

Επισης excel δεν χρησιμοποιω, λαθος δικο μου, flourish εννοουσα οτι ριχνω που και που. Να παω να παρω ενα excel και ενα Κ ?

Μα γιατί να πάρεις excel??? αφού έχεις παροχή διοξιδίου :huh:

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικότερα περιέχει:

Ν, P, K, Ca, Mg, S, B, Cl, Co, Cu, Fe, Mn, Mo ( έτσι είναι ο Μόλυβδος;; έτσι λέει.... ), Νa, Zn

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί να πάρεις excel??? αφού έχεις παροχή διοξιδίου :huh:

Γιατι πιστευω τους κανει καλο.. Ριχνω σπανια.. Μια φορα την εβδομαδα την μιση δοση.

Αναλυτικότερα περιέχει:

Ν, P, K, Ca, Mg, S, B, Cl, Co, Cu, Fe, Mn, Mo ( έτσι είναι ο Μόλυβδος;; έτσι λέει.... ), Νa, Zn

Pb ειναι ο μολυβδος.. Molybdenum ειναι Mo, μολυβδενιο..

Link to comment
Share on other sites

Δώσε αν μπορείς Ph, Gh, Kh, και PO

Link to comment
Share on other sites

Ph=6,5

Gh=5

Kh=6

PO εννοείς τα φωσφορικά;;; αν ναι, δεν ξέρω :huh:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσα ψάρια έχεις και πόσα φυτά αλλά αν έχεις μπόλικα φυτά και αρκετά από αυτά είναι γρήγορης ανάπτυξης ενδέχεται να έχεις έλλειψη σε φωσφορικά.

Ξέχασα να ρωτήσω πόσο ΝΟ3 έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια δεν έχω ιδιαίτερα πολλά, απο φυτά γρήγορης ανάπτυξης έχω μερικά και τα NO3 κυμαίνονται γύρω στο 5....

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω τότε αφού έχεις χαμηλά νιτρικά θα έχεις ίσως και χαμηλά φωσφορικά

Γενικά ανέβασε λίγο τα νιτρικά γύρο στο 15 και πρόσθεσε δοκιμαστικά φώσφορό,

Ή με πιο ανορθόδοξο τρόπο (θέλει προσοχή) ρίξε παραπάνω τροφή ώστε να ανέβουν τα νιτρικά και τα φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω τότε αφού έχεις χαμηλά νιτρικά θα έχεις ίσως και χαμηλά φωσφορικά

Γενικά ανέβασε λίγο τα νιτρικά γύρο στο 15 και πρόσθεσε δοκιμαστικά φώσφορό,

Ή με πιο ανορθόδοξο τρόπο (θέλει προσοχή) ρίξε παραπάνω τροφή ώστε να ανέβουν τα νιτρικά και τα φωσφορικά.

Χε Χε η πλακα ειναι οτι ταιζω τα ψαρια μου 5 φορες την ημερα :huh: Οχι τρελες ποσοτητες αλλα ολο και κατι μενει κατω για τα κορις.. Οποτε ελλειψη K δεν ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Tο Κάλλιο δεν ανεβαίνει με το πολύ τάιζμα ,με το τάιζμα ανέβαίνουν τα νιτρικά και τα φωσφορικά που πρέπει να βρίσκονται σε σωστή ανάλογiα 1προς10ή 15 (1ml PO4 ,10ή 15ml NO3).To πιο πιθανό είναι να φταίει ο φωτισμός σου που πιστεύω οτι είναι λίγος και ίσως όχι σωστός δεν μας είπες τι λάμπες έχεις σε Kelvin (για φυτά καλές είναι αυτές που έχουν απο 4000έως 6500Κ).Ίσως να φταίει και ο τρόπος που λιπαίνεις το ενυδρείο σου, καλύτερα καθημερινά με μια σειρά λιπασμάτων στις σωστές δοσολογίες και όχι μεγάλη ποσότητα 1 φορα την εβδομάδα ή κάθε 2βδομάδες .εφοσον έχεις σταθερή παροχη CO2 το exel είναι τζάμπα λεφτά που ρίχνεις μέσα στο ένυδρείο.Απο θερμοκρασία πως πάς;

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το καλιο το καταλαβα.. Προφανως η τροφη δεν ανεβαζει το καλιο. Απλως ρωτησα αν τελικα δεν φταιει το καλιο. Η θερμοκρασια ειναι στους 26,8-27.

---καλύτερα καθημερινά με μια σειρά λιπασμάτων στις σωστές δοσολογίες και όχι μεγάλη ποσότητα 1 φορα την εβδομάδα ή κάθε 2βδομάδες---

Δεν κανω κατι τετοιο.

Τα watt ηταν 29 σε καθε λάμπα. Η πισω που ειναι για τα φυτα εχει ανακλαστυρα.

Για PO4 δεν εχω τεστατακια..

Και αν φταινε οι λαμπες, δεν θα ειχαν εμφανιστει, εστω και μειωμενα τα προβληματα, απο την αρχη?

Τα φυτα ειναι 3 και βαλε μηνες μεσα...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και 10 φορές να τα ταΐζεις δεν έχει σχέση αυτό. Πάντως σίγουρα δεν σου περισσεύει τροφή γιατί αν περίσσευε πολλή το ΝΟ3 θα ήταν στα ύψη.

Εξάλλου όλα τα ζουμιά τα έχεις ρίξει μέσα στο ενυδρείο σου, το μόνο που δεν έριξες είναι τα νιτρικά και φωσφορικά.

Δοκίμασε λιγάκι να αυξήσεις αυτά τα δυο και τα ξανά λέμε.

Νεκρώσεις και διάλυση στο φύλλωμα είναι σημάδι έλλειψης φωσφορικών

Link to comment
Share on other sites

Ok!! Με καλυψες πληρως!!!! Αυριο παω για ψωνια Νινταλ οποτε θα παρω αντιστοιχα λιπασματα.. Ασε να μην παιξω με τροφες...

Tnx!!!

:huh::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To πιο πιθανό είναι να φταίει ο φωτισμός σου που πιστεύω οτι είναι λίγος και ίσως όχι σωστός

Φίλε τα συμπτώματα έλλειψης φωτισμού είναι τελείως διαφορετικά από αυτά που φαίνονται στην φωτογραφίαΠου μας έστειλε ο φίλος μας.

Link to comment
Share on other sites

Προτού βάλεις μέσα φώσφορο κάνε πρώτα μια μέτρηση φωσφόρου το σίγουρο είναι ότι πρέπει να ανεβάσεις τα νιτρικά σου. Κοίταξε η μέτρηση του νερού να μην γίνει άμεσα μετά το τάισμα των ψαριών αλλά άσε να περάσει ώρα. Η έλλειψη φωσφορικών είναι από της πιο δυσκολοαναγνωρίσιμες ελλείψεις.

Να διευκρινίσω ότι ανάλογα με το είδος του φυτού τα συμπτώματα είναι διαφορετικά, κάποια φυτά κιτρινίζουν άλλα κοκκινίζουν, άλλα αποκτούν γκρι στίγματα άλλα διαλύετε το φύλο, και σε σχεδόν όλα η ανάπτυξη τους σταματάει ή μειώνεται ανάλογα με της ελλείψεις και τα νιτρικά που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο μας.

Το συμπέρασμα το ότι έχεις έλλειψη φωσφορικών και νιτρικών το βγάζω από το σύνολο των πληροφοριών που μας δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...