Jump to content

Έντονη κίνηση πτερυγίων σε Δίσκους


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Σε 240λτ φυτεμένο, με κοπαδόψαρα και 5 Δίσκους, παρατήρησα ότι ο ένας απο αυτούς κινει πολύ έντονα τα πάνω πτερύγια και την ουρά του. Όχι συνέχεια. Μπορεί κάθε μισή ώρα, αν μπορω να υπολογίσω

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Κατα τα άλλα, δεν έχουν κάτι.

Και τρώνε όπως πάντα φυσιολογικά και η συμπεριφορά τους είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Η εχει παρασιτα η θελει να ζευγαρωσει και φλερταρει.

Παρακολουθησε τον για να καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι εχει κατι ανησυχητικο η συμπεριφορα του.Μαλλον θελει να ζευγαρωσει σαν να τρεμουλιαζει το ψαρι δεν ειναι?Παντως δεν νομιζω οτι μπορει να ειναι παρασιτα παρακολουθησε το ψαρι για καλο και για κακο αλλα μην αλλαξεις κατι στην ρουτινα σου δεν βλεπω κατι ανησυχητικο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα Εκτοζον και ας μην έβλεπα κάτι το ανησυχητικό .

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω σε αυτο

Φάρμακα βάζουμε μονο αν είμαστε σίγουροι οτι έχουμε ασθένεια και ξέρουμε ποια είναι

Οπως ειπαν και τα παιδια ποιο πανω παρακολουθούμε στενα,

το να κουνα ενας δισκος τα κατω πτεριγια ειναι συνηθισμένο γεγονός που μπορει να μην σημαίνει τιποτα και πολλα πλην ομως άσχετα συνήθως με ασθένεια

Το εκτοζον αλλαζει δραματηκα τες παραμετρους του νερου (μιλαμε παντα για δισκους σε αλλα ψαρια ισως να ειναι αδιαφορο)

Έγινε επεξεργασία - Yiannis59
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω σε αυτο

Φάρμακα βάζουμε μονο αν είμαστε σίγουροι οτι έχουμε ασθένεια και ξέρουμε ποια είναι

Οπως ειπαν και τα παιδια ποιο πανω παρακολουθούμε στενα,

το να κουνα ενας δισκος τα κατω πτεριγια ειναι συνηθισμένο γεγονός που μπορει να μην σημαίνει τιποτα και πολλα πλην ομως άσχετα συνήθως με ασθένεια

Το εκτοζον αλλαζει δραματηκα τες παραμετρους του νερου (μιλαμε παντα για δισκους σε αλλα ψαρια ισως να ειναι αδιαφορο)

συμφωνώ! προσοχή στα φάρμακα, το πιο πιθανό πας για ζεύγος :huh::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω σε αυτο

Φάρμακα βάζουμε μονο αν είμαστε σίγουροι οτι έχουμε ασθένεια και ξέρουμε ποια είναι

Οπως ειπαν και τα παιδια ποιο πανω παρακολουθούμε στενα,

το να κουνα ενας δισκος τα κατω πτεριγια ειναι συνηθισμένο γεγονός που μπορει να μην σημαίνει τιποτα και πολλα πλην ομως άσχετα συνήθως με ασθένεια

Το εκτοζον αλλαζει δραματηκα τες παραμετρους του νερου (μιλαμε παντα για δισκους σε αλλα ψαρια ισως να ειναι αδιαφορο)

Το Εκτοζόν ξέρεις τι είναι ;

Θα σε παρακαλούσα πολύ να τεκμηριώσεις ποιες παραμέτρους αλλάζει .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοείς ότι επηρεάζει το Redox ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι φαρμακα με το παραμικρο.

Παρακολουθησε το ψαρι σου πως συμπεριφερεται και τα φαρμακα ασε τα ως εσχατη λυση.

Μαλλον θελει να ζευγαρωσει παντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοείς ότι επηρεάζει το Redox ;

""συμφωνώ! προσοχή στα φάρμακα, το πιο πιθανό πας για ζεύγος ""ΣΤΑΜΑΤΗ καλησπέρα και χρόνια πολλά πιστεύω οτι έχουμε ελευθεριά απόψεων και ειδικά στο πιο απλό "συμφωνώ" που είπα ενοοντας ότι κατά την δικιά μου άποψη/εμπειρία πάει για ζευγάρωμα πιθανόν ο δίσκος που λέει ο φίλος οπότε άποψη μου είναι να μην χρησιμοποίηση φάρμακο.είναι κακό???φιλικά πάντα και το εννοώ γιατί έχω διαβάσει άρθρα σου και σεβομε την όλη προσπάθεια στο χόμπι αλλά και στο forum.ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ :huh:

Link to comment
Share on other sites

Το Εκτοζόν ξέρεις τι είναι ;

Θα σε παρακαλούσα πολύ να τεκμηριώσεις ποιες παραμέτρους αλλάζει .

Σταματη στελνει το TDS .........στο θεο, κατι που ειδικα στο ζευγαρωμα των δισκων ειναι ανεπιθυμητο. :thumbup: Εγω παντως δεν καταλαβα ουτε απο που βγαινει το συμερασμα οτι θελει να ζευγαρωσει (μεσω αυτου που περιγραφεται) ουτε πως χωρις καμμια αλλη γνωση του πως ειναι στημενο και λειτουργει το ενυδρειο δινονται απαντησεις. :thumbup: Πιστευω οτι η φραση "τρεμει" τα φτερα και την ουρα του εχει παρερμηνευθει. Μπορεις να μας πεις αν εννοεις καθετα (τα μαζευει και τα απλωνε με μια συντομη κινηση σαν κατι να τον τσιμπαει) η ολοκληρο το σωμα τρεμοπαιζει σαν να κουναει το κεφαλι δεξια-αριστερα (οπως στην κινηση που κανουμε στην αρνηση).- :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...