Jump to content

1η Γνωριμια-1η Ερωτηση


Churu

Recommended Posts

Καλησπερα σας .....Αγαπητοι συγχομπιστες ασχολουμε με το αθλημα εδω και 6 χρονια.Αυτη τη στιγμη εχω ενα 350 lt με προοπτικη να βαλω δισκους σε καμια βδομαδα το οποιο λειτουργει εδω και 2 μηνες σεταρισμενο, φυτεμενο αρκετα και ηδη κατοικημενο απο τα εξης πανεμορφα ψαρακια 5 rummy nose 6 glow light 2 bleeding hearts 3 black tetra 5 otociclus 2 ancistrus 2 clown 2 leucomelas 11 cardinals 2 dwarf gourami 1 ramirezi 6 caridina japonica και θα θελα να ρωτησω την γνωμη σας για τον αριθμο δισκων που μπορω να βαλω?Επισης συνιστατε ολους μαζι η σταδιακα?Σας ευχαριστω προκαταβολικα.........

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου!!!

πρέπει να λάβεις υπόψη σου οτι έχεις ήδη αρκετα ψαράκια στο ενυδρείο σου

και μάλιστα πολλά απο αυτά δεν είναι κατάλληλα για δισκοενυδρείο για πολλους και διαφορους λόγους

(έναν απο αυτους οι συνθήκες νερού)

αν πρόκειται να βγάλεις κάποια απο τα ψαράκια σου τότε μπορείς να ρωτήσεις για τον αριθμό των δίσκων

που μπορείς να φιλοξενήσεις

αν τελικά βγάλεις κάποια και κρατήσεις τα κατάλληλα ψάρια μόνο

η προσωπική μου γνώμη είναι να βάλεις όλα μαζί τα δισκάκια

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε δισκοπαθη.......Σ ευχαριστω για τη συμβουλη οτι ισως να ειναι αρκετα και θα επρεπε να τα αραιωσω ετσι?Και στην περιπτωση που θελω να τα κρατησω ΟΛΑ τι αριθμο δισκων θα προτεινες?Και ποια ειδη κατα τη γνωμη σου δε ταιριαζουν για δισκοενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου!!!

πρέπει να λάβεις υπόψη σου οτι έχεις ήδη αρκετα ψαράκια στο ενυδρείο σου

και μάλιστα πολλά απο αυτά δεν είναι κατάλληλα για δισκοενυδρείο για πολλους και διαφορους λόγους

(έναν απο αυτους οι συνθήκες νερού)

αν πρόκειται να βγάλεις κάποια απο τα ψαράκια σου τότε μπορείς να ρωτήσεις για τον αριθμό των δίσκων

που μπορείς να φιλοξενήσεις

αν τελικά βγάλεις κάποια και κρατήσεις τα κατάλληλα ψάρια μόνο

η προσωπική μου γνώμη είναι να βάλεις όλα μαζί τα δισκάκια

Γεια σου φιλε δισκοπαθη.......Σ ευχαριστω για τη συμβουλη οτι ισως να ειναι αρκετα και θα επρεπε να τα αραιωσω ετσι?Και στην περιπτωση που θελω να τα κρατησω ΟΛΑ τι αριθμο δισκων θα προτεινες?Και ποια ειδη κατα τη γνωμη σου δε ταιριαζουν για δισκοενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε οι δίσκοι είναι ομαδικό ψάρι άρα πρεπει να βάλεις το λιγότερο 4. Στα λίτρα σου αν υποθέσουμε ότι είναι καθαρά μπορείς να βάλεις χαλαρά 6 με την προϋπόθεση ότι θα κρατήσεις τους καρδινάλιους και ένα κοπαδάκι γατόψαρα για τον βυθό αυτά είναι συνήθως τα κλασικά δισκοενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε οι δίσκοι είναι ομαδικό ψάρι άρα πρεπει να βάλεις το λιγότερο 4. Στα λίτρα σου αν υποθέσουμε ότι είναι καθαρά μπορείς να βάλεις χαλαρά 6 με την προϋπόθεση ότι θα κρατήσεις τους καρδινάλιους και ένα κοπαδάκι γατόψαρα για τον βυθό αυτά είναι συνήθως τα κλασικά δισκοενυδρεία.

/

ευχαριστω για την ανταποκριση φιλε μου κατααρχας κατα δευτερον τι εννοεις οταν λες καθαρα?

Link to comment
Share on other sites

/

τι εννοεις οταν λες καθαρα?

εννοει αν 350 λιτρα ειναι ο καθαρος ογκος του νερο που χωραει στο ενυδρειο κ οχι οι εξωτερικες διαστασεις του ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

εννοει αν 350 λιτρα ειναι ο καθαρος ογκος του νερο που χωραει στο ενυδρειο κ οχι οι εξωτερικες διαστασεις του ενυδρειου.

Καθαρα τοτε ειναι 300λιτρα περιπου +- .Καμια γνωμη οσον αφορα αριθμο δισκων χωρις την καταργηση καποια απ τα υπαρχοντα?(Επιμενω γιατι μου αρεσουν ΟΛΑ και ως πρωτοι κατοικοι δε θα ηθελα να τους κανω εξωση.....Ηρθαν τα αγρια να διωξουν τα ημερα?)Πλακα κανω απλα θελω να το κανω λιγο πιο Fan. Καμια συμβουλη?Ολα ευπροσδεκτα

Link to comment
Share on other sites

Και στην περιπτωση που θελω να τα κρατησω ΟΛΑ τι αριθμο δισκων θα προτεινες?Και ποια ειδη κατα τη γνωμη σου δε ταιριαζουν για δισκοενυδρειο?

σου απάντησε ο Χρήστος :huh: αυτά που κάνουν για δισκοενυδρείο...άρα όλα τα υπόλοιπα που αναφερεις

πρέπει να τα δώσεις

Φίλε οι δίσκοι είναι ομαδικό ψάρι άρα πρεπει να βάλεις το λιγότερο 4. Στα λίτρα σου αν υποθέσουμε ότι είναι καθαρά μπορείς να βάλεις χαλαρά 6 με την προϋπόθεση ότι θα κρατήσεις τους καρδινάλιους και ένα κοπαδάκι γατόψαρα για τον βυθό αυτά είναι συνήθως τα κλασικά δισκοενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

σου απάντησε ο Χρήστος :huh: αυτά που κάνουν για δισκοενυδρείο...άρα όλα τα υπόλοιπα που αναφερεις

πρέπει να τα δώσεις

Σας ευχαριστω αμφοτερα για τις συμβουλες σας....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω αμφοτερα για τις συμβουλες σας....

Το οτι συνηθως μπαινουν καποια ειδη (κοπαδοψαρα, κορυ κλπ.) με τους δισκους δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστοτερη κινηση. :thumbup: Δυστυχως οταν αρχισουν τα προβληματα, τοτε μαζι με το μεγαλο τρεξιμο ξυπνανε και οι μνημες απο τις συμβουλες. Στα λιτρα σου 6 δισκοι ειναι αρκετοι για να ζησουν σχετικα "σωστα" αν και θα τους αρεσε πολυ περισσοτερο να ειναι σε μεγαλυτερο αριθμο ατομων. Επισης κατα την αποψη μου δεν ειναι μονο τα λιτρα σημαντικα αλλα και το μηκος, κατι που συνηθως παραβλεπεται πολυ κακως.- :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...