Jump to content

Caridina Japonica συγκατοικοι με Discus........


Recommended Posts

Γεια σας......Φτιαχνω ενυδρειο 350 λτ (300) και ηδη εχω βαλει τους πρωτους κατοικους.Εκτος απ τα ψαρακια εχω βαλει και τις αξιαγαπητες caridina japonica 6 στον αριθμο και θελω να μαθω αν υπαρχει και καποιο αλλο ειδος που θα μπορουσα να βαλω....(σσ τους δισκους δε θα τις ταιζω γαριδες για να ελλαχιστοποιησω πιθανο αφανισμο τους...... :huh::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας......Φτιαχνω ενυδρειο 350 λτ (300) και ηδη εχω βαλει τους πρωτους κατοικους.Εκτος απ τα ψαρακια εχω βαλει και τις αξιαγαπητες caridina japonica 6 στον αριθμο και θελω να μαθω αν υπαρχει και καποιο αλλο ειδος που θα μπορουσα να βαλω....(σσ τους δισκους δε θα τις ταιζω γαριδες για να ελλαχιστοποιησω πιθανο αφανισμο τους...... :huh::thumbup:

Αν μεγαλώσουν οι Japonica και έχεις και τις κατάλληλες κρυψώνες δεν νομίζω πως θα κινδυνεύσουν. Θεωρώ λάθος να στερήσεις τροφή από ψάρια και κυρίως μία τόσο καλή τροφή!

Link to comment
Share on other sites

Αν μεγαλώσουν οι Japonica και έχεις και τις κατάλληλες κρυψώνες δεν νομίζω πως θα κινδυνεύσουν. Θεωρώ λάθος να στερήσεις τροφή από ψάρια και κυρίως μία τόσο καλή τροφή!

Γεια σου φιλε συγχομπιστα!!!!Το ξερω για την χρησιμοτητα στην αξια της διατροφης των δισκων αλλα μου περασε απο το μυαλο αυτη η πρακτικη για να μειωσω τον Κυνδινο να γινουν λιλιπουτειο εδεσμα....Απ την αλλη νομιζω οτι αν ειναι καλοταισμενα τα ψαρια ΙΣΩΣ να μην εχω προβλημα.Οσον αφορα την ενσωματωση και καποιου αλλου ειδους γαριδας που θα μπορουσα να βαλω?Μηπως ξερεις να προτεινεις καποιο ειδος?(το καταφυγειο τους ειναι στη μια πετρα και στο ενα ξυλο χρειαζεται να τους προσθεσω κατι αλλο η καποια συγκεκριμενη κατασκευη?για την καλυψη τους. Ευχαριστω για τον χρονο σου και Χρονια Πολλα. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και σε σένα!

Γενικώς είναι λάθος να βάλεις γαρίδες με δίσκους. Οι περισσότερες γαρίδες αντέχουν μέχρι το πολύ 26 βαθμούς θερμοκρασία, ενώ τους δίσκους πρέπει να τους έχεις από 29 βαθμούς και πάνω....

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και σε σένα!

Γενικώς είναι λάθος να βάλεις γαρίδες με δίσκους. Οι περισσότερες γαρίδες αντέχουν μέχρι το πολύ 26 βαθμούς θερμοκρασία, ενώ τους δίσκους πρέπει να τους έχεις από 29 βαθμούς και πάνω....

Επειδη εχω και φυτα μεσα το εχω στους 28 για να ικανοποιησω μερικως τουλαχιστον σχεδον ολο συστημα.Τωρα οσον αφορα τον συνδυασμο Γαριδες-Δισκοι η χρησιμοποιηση τους ειναι για να βοηθανε την δουλεια των κατωτερων στρωματοφαγων κατι σαν εκτακτοι στο Δημο για καλυτερα αποτελεσματα θαρρω.Οποιαδηποτε συμβουλη παρατηρηση δεκτη Stormtrooper και λοιπα μελη.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να γίνω απόλυτος θα πω πως φυτά και δίσκοι μαζί απλά δεν ταιριάζουν, αλλά δεν θα το κάνω :huh:

Για να κάνεις δουλειά με τα κατώτερα στρώματα πάρε κάποιο είδος Αncistrus pleco, τα οποία γενικώς ταιριάζουν με τους δίσκους!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλοκαιράκι χωρίς να ξέρω πολλά πολλά το ενυδρείο είχε χτυπήσει 28-29 και έβγαλα τις γαρίδες μου έτοιμες βρασμένες για σούπα. Ξανασκέψου το..

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να γίνω απόλυτος θα πω πως φυτά και δίσκοι μαζί απλά δεν ταιριάζουν, αλλά δεν θα το κάνω :huh:

Για να κάνεις δουλειά με τα κατώτερα στρώματα πάρε κάποιο είδος Αncistrus pleco, τα οποία γενικώς ταιριάζουν με τους δίσκους!

Εχω ηδη ancistrus, otociclus και leucomelas

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλοκαιράκι χωρίς να ξέρω πολλά πολλά το ενυδρείο είχε χτυπήσει 28-29 και έβγαλα τις γαρίδες μου έτοιμες βρασμένες για σούπα. Ξανασκέψου το..

Δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω φιλε μου αλλα μηπως εκεινο το καλοκαιρακι ηταν αρκετα παραπανω η θερμοκρασια σου και τελικα εγιναν σουπα γιατι εγω τωρα που δεν ειναι καλοκαιρι το εχω στους 28 μετρημενη με 3 θερμομετρα και δεν φαινεται να αντιμετωπιζουν προβλημα χωρις θηρευτες ισα ισα μαλλον φαινονται καλα...

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω; 29 ήταν το ανώτερο που παρατήρησα. Τότε δεν είχα φυτά κ δεν πολυάναβα φως για να νέβει και άλλο.. τώρα τι να σου πω. Το σίγουρο είναι πάντως ότι δεν καλοπερνάμε στους 28.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη ancistrus, otociclus και leucomelas

Αυτα που εχεις ειναι ενταξει αν και για τους οτο ψιλοφοβαμαι. :huh: Μη βαλεις τις γαριδες.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εχεις ειναι ενταξει αν και για τους οτο ψιλοφοβαμαι. :huh: Μη βαλεις τις γαριδες.- :thumbup:

Τι φοβασαι ακριβως απο τα οτο?

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου και εμενα ειναι να μην βαλεις γαριδες με δισκους.Αυτα που εχεις ηδη ειναι μια χαρα και θα μπορουσες να βαλεις αν θες βεβαια και κανα γεωφαγο για την δουλεια που το θες.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου και εμενα ειναι να μην βαλεις γαριδες με δισκους.Αυτα που εχεις ηδη ειναι μια χαρα και θα μπορουσες να βαλεις αν θες βεβαια και κανα γεωφαγο για την δουλεια που το θες.

Καμια προταση? (του Γεωφαγου εννοω pan σσ μ αρεσει η λεξη δηλαδη τρωει το υποστρωμα? :huh: )

Link to comment
Share on other sites

Καμια προταση? (του Γεωφαγου εννοω pan σσ μ αρεσει η λεξη δηλαδη τρωει το υποστρωμα? :thumbup: )

Σαφως και αυτο κανει ..............τρωει τη γη, αρα το βυθο. Κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο τα κορυ που συνηθως βαζουν καποιοι και ανεχεται τις υψηλες θερμοκρασιες που συνηθως εχουμε στους δισκους που μονο 2-3 ειδη κορυ μπορουν να ανεχτουν. Το μονο μειονεκτημα το μεγεθος που φτανουν 20-25 εκ. (σχεδον ολα τα ειδη τους) που σημαινει αναγκη για ακομα περισσοτερα λιτρα. Οι Οτο ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια γι'αυτο εγραψα οτι .........τους ψιλοφοβαμαι. :huh: Για να φτασουν καμια 10ρια στα ενυδρεια πεθαινουν χιλιαδες.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και αυτο κανει ..............τρωει τη γη, αρα το βυθο. Κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο τα κορυ που συνηθως βαζουν καποιοι και ανεχεται τις υψηλες θερμοκρασιες που συνηθως εχουμε στους δισκους που μονο 2-3 ειδη κορυ μπορουν να ανεχτουν. Το μονο μειονεκτημα το μεγεθος που φτανουν 20-25 εκ. (σχεδον ολα τα ειδη τους) που σημαινει αναγκη για ακομα περισσοτερα λιτρα. Οι Οτο ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια γι'αυτο εγραψα οτι .........τους ψιλοφοβαμαι. :huh: Για να φτασουν καμια 10ρια στα ενυδρεια πεθαινουν χιλιαδες.- :thumbup:

Εννοειται,πλακα κανω......μεχρι στιγμης εδω και ενα μηνα εχω βαλει 5 και ειναι καλα......να μην τα ματιασω ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ σσ εχω και δυο ancistrus.....πανεμορφα ειναι τα ατιμα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι εχω χασει τη μπαλλα. :huh: Εχεις 350 λιτρα στα οποια εχεις ηδη 5 γεωφαγους και θα βαλεις δισκους η καταλαβαινω λαθος; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι εχω χασει τη μπαλλα. :huh: Εχεις 350 λιτρα στα οποια εχεις ηδη 5 γεωφαγους και θα βαλεις δισκους η καταλαβαινω λαθος; :thumbup:

Για να μην μπερδευεσαι εχω 13 καρδιναλιους 1 ραμιρεζι 5 ροδοστομα 2 ανκιστρους 2 λευκομελας 5 οτο 6 γκλοου λαιτ 2 ματωμενες καρδιες και 2 κλοουν που θα βγουν

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευεσαι εχω 13 καρδιναλιους 1 ραμιρεζι 5 ροδοστομα 2 ανκιστρους 2 λευκομελας 5 οτο 6 γκλοου λαιτ 2 ματωμενες καρδιες και 2 κλοουν που θα βγουν

Ωραια ....αφου θα βγουν οι 2 κλοουν, προσθετεις αλλα 5 ροδοστομα (η βγαζεις και αυτα που εχεις μεσα), 5-6 λευκομελας, 5-8 γκλοου λαιτ, 8-10 ματωμενες καρδιες για να εισαι καπως σωστοτερος αριθμητικα στις αναγκες των ψαριων. Εννοειται πως δισκοι εκει μεσα ΔΕΝ χωρανε. Σε διαφορετικη περιπτωση μονο με τους δισκους (δεν εχω καταλαβει αν εχεις βαλει ηδη) βαζεις 6 κρατωντας παραλληλα τα οτο, τα ανσιστρους και αυξησε τον αριθμο των λευκομελας σε 7-8.- :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ....αφου θα βγουν οι 2 κλοουν, προσθετεις αλλα 5 ροδοστομα (η βγαζεις και αυτα που εχεις μεσα), 5-6 λευκομελας, 5-8 γκλοου λαιτ, 8-10 ματωμενες καρδιες για να εισαι καπως σωστοτερος αριθμητικα στις αναγκες των ψαριων. Εννοειται πως δισκοι εκει μεσα ΔΕΝ χωρανε. Σε διαφορετικη περιπτωση μονο με τους δισκους (δεν εχω καταλαβει αν εχεις βαλει ηδη) βαζεις 6 κρατωντας παραλληλα τα οτο, τα ανσιστρους και αυξησε τον αριθμο των λευκομελας σε 7-8.- :thumbup:

Οι βασιλιαδες μπαινουν οταν το καστρο τους οταν ειναι ετοιμο......Θελω πρωτα να καθαρισω με τα κλοουν και να στρωσει τελειως το ενυδρειο και να σταθεροποιησω λιγο τις τιμες μου και μετα....Η πλακα ειναι οτι για ενυδρειο για δισκους το εχω ξεκινησει και ακομα δισκους δεν εχω βαλει.....δε πειραζει το καλο πραγμα αργει να γινει ποσο μαλλον το καστρο του Βασιλια!!!!!!!! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...