Jump to content

ΜΠΟΣΤΑΝΙ ΤΕΡΑΣ


Recommended Posts

Ειμαι ετοιμος να ξεκινησω ενα ''Μποστανι ΤΕΡΑΣΤΙΟ'' και θα ηθελα καπιες πληροφοριες γιᴨ

1. CO2 της HAGEN (carbon plus)

2. Σε υγρα βοηθηματα για φυτα (τα πιο αποτελεσματικα)

3. Αν υπαρχει κατι καλητερο σε CO2.

Υ.Γ. Το μποστανι ειναι 800λτ.

:huh:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς 80lt; Για πες τις διαστάσεις λίγο.. :huh: Το καλύτερο σε αυτά τα λίτρα είναι diy CO2. Τα καλύτερα υγρά λιπάσματα είναι η σειρά της seachem (flourish, excel, iron, potassium, trace).

Αν όμως όντως εννοείς 800lt τότε η μπουκάλα με βάνες κλπ για το CO2 θεωρώ ότι είναι μονόδρομος.

Τι φυτά έχεις σκοπό να βάλλεις;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να μας πεις και πόσο φωτισμό έχεις(watt,λάμπες κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Το τεραςειναι΄'1,50-0,60-0,80

Εχει sump περιπου 100λτ.Φωτιστικα 4 στον αριθμοΤ5 JBL

:thumbup:

Πόσα watt είναι η κάθε λάμπα???

Αν θέλεις να βάλεις απαιτητικά ψάρια θα πρέπει να πάρεις ειδικό υπόστρωμα,μπουκάλα co2,λιπάσματα (προτείνω της seaschem) και ίσως χρειαστεί και να κάνεις καμιά πατέντα για να ανεβάσεις τον φωτισμό σου αν είναι λίγος για τα λίτρα...

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορώ να σκεφτώ για ένα φυτεμένο μέτριων-δύσκολων απαιτήσεων στα λίτρα σου είναι η μητέρα Δ.Ε.Η :huh:

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ σας ευχεται καλες γιορτες....

-0ax-0ax0-xa-0xa0-xa-00xa-0ax :bowdown::bowdown::huh::thumbup:

Πόσα watt είναι η κάθε λάμπα???

Αν θέλεις να βάλεις απαιτητικά φυτα θα πρέπει να πάρεις ειδικό υπόστρωμα,μπουκάλα co2,λιπάσματα (προτείνω της seaschem) και ίσως χρειαστεί και να κάνεις καμιά πατέντα για να ανεβάσεις τον φωτισμό σου αν είναι λίγος για τα λίτρα...

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορώ να σκεφτώ για ένα φυτεμένο μέτριων-δύσκολων απαιτήσεων στα λίτρα σου είναι η μητέρα Δ.Ε.Η :bowdown:

:bowdown:

Υ.Σ. Θα ειναι πολυ ωραιο ομως :thumbup: :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να βάλεις άμμο.

Επειδή τα λίτρα είναι πολλά και θα χρειαστείς πολλά λίτρα υπόστρωμα χαλίκι και θα σου κοστίσουν πολλά συν το ότι στο μέλλον κάποια φυτά θα γιγαντωθούν και θα θέλεις να τα βγάλεις. Η φροντίδα του είναι κομμάτι δύσκολη. Φαντάσου να ξεριζώσεις έναν εχινοδορό με 50 φύλα και μέγεθος 60-70 πόντους από το ενυδρείο σου. Θα γίνει πανικός, υπόστρωμα και χαλίκι θα ανατηχθούν αναπόφευκτα και θα σου πάρει καιρό μέχρι το υπόστρωμα να περάσει ξανά από κάτω. Ενώ με την άμμο δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα, συν το ότι τα γρασίδια αναπτύσσονται πιο καλά στην άμμο. Επειδή τα δοκίμασα και τα δυο προσωπικά η άμμο μου φαίνεται πιο καλή και πιο πρακτική και πίνω νερό στο όνομα της. Αυτά σαν συμβουλή και όχι ότι είναι απαραίτητο να βάλεις άμμο. Και με υπόστρωμα και χαλίκι μπορείς να κάνεις όμορφο ενυδρείο.

Για τον φωτισμό θα χρειαστείς οπωσδήποτε ανακλαστήρες αν θέλεις φωτισμό και στον βυθό. Καλώ θα ήταν να βάλεις και δυο τρία σποτάκια για τον βυθό εκτός του ότι θα έχεις πιο καλώ φώς αν βάλεις απαιτητικά φυτά θα έχεις και ένα όμορφο αποτέλεσμα από της ακτίνες που θα δημιουργούνται.

Για λίπανση σε τέτοια ενυδρεία ενδείκνυται το DIY. Αν δεν μπορείς να φτιάξης τότε για εμένα μόνο δυο δρόμοι υπάρχουν, ένας είναι όλοι η σειρά της Dennerle και η άλλος όλοι η σειρά της seachem.

Και όπως προανέφεραν μπουκάλα co2 με όλα τα συναφή. Προσωπικά θα σε πρότεινα να πάρεις μια μπουκάλα 6 λίτρων (εγώ έχω μια Amstel) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ph κοντρολερ σε τόσα λίτρα το θεωρώ σπατάλη και δεν θα έβαζα (δεν έχω και εγώ).

Link to comment
Share on other sites

κάνοντας πράξεις τα λίτρα είναι 72, οπότε δεν θα χρειαστείς απαραίτητα μπουκάλα (εξαρτάται πλέον από τα φυτά μόνο), οι 4 λάμπες φτάνουν και η ΔΕΗ μπορεί να φάει από κανέναν άλλο!

Link to comment
Share on other sites

κάνοντας πράξεις τα λίτρα είναι 72, οπότε δεν θα χρειαστείς απαραίτητα μπουκάλα (εξαρτάται πλέον από τα φυτά μόνο), οι 4 λάμπες φτάνουν και η ΔΕΗ μπορεί να φάει από κανέναν άλλο!

Μήπως 720...? :huh::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι ειναι 720λτ. Εκτως και αν λεω βλακειες, [πιθανον για εγραψα χαλια μαθηματικα] και ειναι οντως 72λτ..

Link to comment
Share on other sites

150x60x80/1000=720 ή 1,5x0.6x0.8x1000=720

Link to comment
Share on other sites

post-10065-1231242698_thumb.jpgTην αμμο τη φοβαμαι λιγο ,για το λογο οτι με το χρονο μηπως γινει συμπαγες.Στο παρελθον εχω λειτουργηση

CO2 της SERA με φιαλη 2λτ.Παραθετο φωτο απο ενα RIO400 που εχω το οποιο λειτουργει με το ανωθεν CO2.

Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο...στα μαθηματικά είμαι σκράπας!

ρε φίλε...τι θηρίο είναι αυτό; Που το έχεις; Είναι ένα δωμάτιο μόνο του! Σούπερ.. Μπουκάλα και για οικονομικούς λόγους μάλλον πρέπει να αρχίσεις να μαθαίνεις να ψήνεις ταμπλέτες λιπάσματος μόνος σου.

Σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Υπέθεσα ότι θα έχεις της 80watt αλλά εσύ έχεις της 54watt ο φωτισμός σου είναι καλός για φυτά με μέτρια απαίτηση σε φωτισμό για απαιτητικά φυτά σε φωτισμό δεν επαρκή.

Όσο για την άμμο αν αγοράσεις ενυδρειακή καλής ποιότητας άμμο τότε εγγυημένα δεν θα σου πετρώσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Mε 80 εκ βάθος αν θελήσεις να βάλεις κανένα ψιλοδύσκολο φυτό :thumbup: μήπως να σκεφτόσουν και τις ΜΗ ,εγω με 2Χ150W 5200Κ της Arcadia έλυσα το πρόβλημα μου με τον φωτισμό άπαξ δια παντός σε ενυδρείο με ύψος νερού 82 εκ.αυτό βέβαια σε συνδιασμο με τη ψάρια θέλεις να βάλεις ,απο υποστρώματα και χαλίκια και άμμους υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις στο εμπόριο και για όλα τα βαλάντια,απο λιπάσματα Seachem δαγκωτο και δοκιμασμένο απο πολλούς χομπίστες,απο CO2 το carbo plus ξέχνα το για το ενυδρείο σου μπουκάλα με PH controllerκαιξεμπέρδεψες για πάντα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και καλη χρονια!Πολυ θηριο το ενυδρειο σου!Απο θεμα CO2 μπουκαλα συμφερει!Απο θεμα υποστρωματος ειναι και θεμα γουστου,εγω εχω 1-3mm χαλικι,αλλα οπως προειπε και καποιος φιλος πιο πανω αν ειναι πιο ευχρηστο και καλυτερο να βαλεις αμμο,βαλε αμμο!Ευχομαι το καλυτερο στην συνεχεια σου! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Βαζω μια φωτο ωστε να ανοιξει η ορεξη

Κάτι κάνεις λάθος και στέλνεις όλο το ίδιο μήνυμα τα σβήνω και αφήνω μόνο το ένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...