Jump to content

Εισαι Υπερ ή Κατα στη χρηση της ?  

83 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ναι, ναι και αλλη μια φορα ναι στην UV, και για γλυκο και για θαλασσινο ενυδρειο :P

Αλλα παντα σωστη λαμπα σε βαττ για τα λιτρα, χωρις υπερβολες.

Και αλλαγη της λαμπας καθε 6 μηνες :wub:

Θεωρεις οτι υπαρχει κατι τετοιο στο εμποριο;

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθεσουμε οτι βαζουμε UV λαμπα, ειδα οτι για Cloudiness εχει αλλες απαιτησεις και για partial germ destruction αλλες... (παραδειγμα η ιδια λαμπα για Cloudiness: Λιτρα 1500-3000 και recommended flow rate 400-1000 ενω για germ destruction: Λιτρα 300-600 και recommended flow rate 200-400)... γιατι αυτη η διαφορα?

Πες οτι θελεις μονο το "partial germ destruction", εισαι υποχρεωμενος να την εχεις αναμενη 24/7 ή οριζεις αν θελεις κανα 8ωρο να αναβει?

Ειναι νομος δηλαδη να λειτουργει συνεχεια?

Ειχα διαβασει οτι καταστρεφει βασικα το DNA (σαν UV που ειναι αλλωστε) ενος μικροβιου, η ερωτηση ειναι μηπως παραλληλα καταστρεφουμε και ζωτικης σημασιας μικροργανισμους που ειναι απαραιτητοι στο ενυδρειο μας? :P

Για λυστε μας ρε παιδια τον γριφο "Uv Sterilizer" με απλα λογια! :wub:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτη την απαντηση, λυπαμαι αλλα δεν μπορω να βασιστω στα λεγομενα σου, περι σιγουρης καλης αποδοσης/χρησιμοτητας.-

Τι παραπανω ηθελες να σου απαντησω.

Οτι ρωτησες στο απαντησα....

Το θεμα ειναι οτι εστω μια μικρη δουλεια την κανει...δεν ειπα οτι κανει και θαυματα!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι εστω μια μικρη δουλεια την κανει...

Αυτο θελω να σε ρωτησω εγω τωρα, ΤΙ κανει δηλάδη? Τι εχεις διαπιστωσει?

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειδες και με την φωτο που εβαλα παραπανω πιστευω οτι με την αλγη εχει αποτελεσματα!!!!

Έγινε επεξεργασία - Giwrgos
Link to comment
Share on other sites

Ναι μου απαντησες, ομως εβγαλες συμπερασμα σε 4 μηνων ενυδρειο. Αυτο χωρις παρεξηγηση μονο για ανεκδοτο μου ακουγεται. Και θα επρεπε να κανει θαυματα, αυτο υποσχεται.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Από προσωπική πείρα θα πω πως η UV λάμπα έκανε θαύματα στο θέμα της άλγης. Αυτό βέβαια δεν λέει κάτι καθότι θα μπορούσα να εξαφανίσω την άλγη μου και με άλλους τρόπους!

Σκοπός της UV είναι να καταστρέφει παθογόνους για τα ψάρια μας οργανισμούς. Αυτό σίγουρα μπορεί και το κάνει. Το θέμα είναι πως η UV ακτινοβολία δεν κάνει διακρίσεις. Εξοντώνει τα πάντα. Οπότε, στην ουσία, αν αφήσουμε στάσιμο νερό με μία λάμπα UV θα μας δώσει ένα "νεκρό" νερό που φυσικά δεν είναι χρήσιμο για το ενυδρείο μας.

Οπότε τίθεται το θέμα: Watt της λάμπας σε σχέση με την κυκλοφορία του νερού μέσα από αυτή και πάντα σε συνάρτηση με τον συνολικό όγκο του ενυδρείου. Με άλλα λόγια θα πρέπει να περνάει τόσο νερό ώστε αφενός να σκοτώνει ότι βρίσκεται μέσα σε αυτό (καλά και κακά στοιχεία), αλλά από την άλλη να αφήνει χρόνο ώστε τα "καλά" στοιχεία του νερού να μπορούν να αναπληρωθούν... Μαζί όμως με αυτά, θα υπάρχει χρόνος να αναπληρωθούν ακόμα και τα "κακά" στοιχεία!

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος και ίσως να μη χρησιμοποιώ σωστούς όρους, αλλά νομίζω πως καταλάβατε τί θέλω να πω.

Συμπέρασμα δικό μου:

Το max που μπορεί να κάνει μία λάμπα UV εφόσον λειτουργεί σωστά, είναι να κρατήσει μία σταθερότητα μέσα στο ενυδρείο. Δηλαδή να κρατάει πάντα υπό έλεγχο καλούς και κακούς οργανισμούς χωρίς να τους αφήσει να πολλαπλασιαστούν ανεξέλεγχτα! Το αν θα πρέπει ή όχι να υπάρχει σε κάθε ενυδρείο, η δική μου απάντηση είναι πως είναι τόσο χρήσιμη όσο και ένα συσκευή απονιτροποίησης, δηλαδή ένα έξτρα αξεσουάρ που αν όλα λειτουργούν ρολόι δεν έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω! Αν από την άλλη υπάρχει και προσεχτεί η αναλογία κυκλοφορία/watt/λίτρα ενυδρείου, μπορεί πιθανόν να μας προφυλάξει από αστάθμητους παράγοντες!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Η UV έχει τους οπαδούς της και τους μη οπαδούς, στους τελευταίους ανήκω και εγώ παρόλο που έχω μια UV.

Το να χρησιμοποιούμε ένα προϊόν που καταστρέφει τα πάντα στην στήλη νερού σε ένα περιβάλλων που δεν έχει ερευνηθεί διεξοδικά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν τα προτερήματα υπερτερούν τα μειονεκτήματα ή και αντιστρόφως.

Αφού λοιπόν δεν έχει ερευνηθεί μόνο υποθέσεις θα μπορούσαμε να κάνουμε εμείς σαν μη ιδική.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου απαντησες, ομως εβγαλες συμπερασμα σε 4 μηνων ενυδρειο. Αυτο χωρις παρεξηγηση μονο για ανεκδοτο μου ακουγεται. Και θα επρεπε να κανει θαυματα, αυτο υποσχεται.-

Η απαντηση φιλε μου ειναι για αυτους τους 4 μηνες μονο.

Δεν ειπα οτι θα βγαλουμε χρησιμο-σωστο συμπερασμα σε ενα τοσο μικρο χρονικο διαστημα αλλα να παρουμε μια ιδεα ισως και να μπορουμε...

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη ειναι πως δεν μπορουμε ουτε ιδεα να παρουμε. Εκτος αν εχεις εμπειρια μεγαλυτερη των 4 μηνων, αλλα δεν την ανεφερες.-

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη ειναι πως δεν μπορουμε ουτε ιδεα να παρουμε. Εκτος αν εχεις εμπειρια μεγαλυτερη των 4 μηνων, αλλα δεν την ανεφερες.-

Nope....Αυτη ειναι ολη και ολη η εμπειρια μου περι ενυδρειων και UV... :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γειά σας,

Ελπίζω να βοηθήσω γράφοντας λίγα πράγματα.

Οι μηχανισμοί που αποστειρώνουν με ακτινοβολία UV χρησιμοποιούνται σε εξειδικευμένες περιπτώσεις στις περισσότερες των οποίων έχουν να κάνουν με προιόντα που έχουν να κάνουν με τροφή κυρίως αποστειρώνοντας το νερό που προστίθεται ή έρχεται σε επαφή με αυτά. ο σκοπός αυτής της χρήσης είναι το μικροβιακό φορτίο να είναι μηδενικό.

Η χρήση σε ιχθυοκαλλιέργειες ξεκίνησε να εφαρμόζεται στην προσπάθεια έλέγχου του νερού που έμπαινε στις δεξαμενές. χρησιμοποιώ τη λέξη ¨μπαίνει¨ διότι στις ιχθυοκαλλιέργειες το νερό προέρχεται απο γεωτρήσεις ή αντληση απο θάλλασα, λιμνες ή ποτάμια. έτσι μετά απο κάποιες καταστροφικές απώλειες προσπάθησαν να εξέγξουν τη ποιοτητα του νερού που έμπαινε στις δεξαμενές αποστειρώνοντάς το με την χρήση UV. Το σύστημα του τρεχούμενου νερού που αλλίως ονομάζεται ανοιχτό σύστημα που χρησιμοποιούσαν δεν τους επέτρεπε άλλες επιλογές.

Το σύστημα αποστείρωσης μπήκε και στα συστήματα ιχθυοκαλλιεργειών με ανακύκλωση νερού γνωστά και ως κλειστά κυκλώματα ή συστήματα (κάτι τέτοιο είναι και τα ενυδρεία με πολύ μικρότερο μεγεθος φυσικα) όπου το νερό αφού περάσει απο κάποια φίλτρα (μηχανικά και βιολογικά κυρίως) ξαναμπαίνει στις δεξαμενές.

ο λόγος όμως που μπήκε και σε αυτά έχει να κάνει με παράγοντες όπως οι μεγάλες πυκνότητες πληθυσμών που επιβαρύνουν μεσα σε άλλα και την ποιότητα του νερού. επίσης ακόμη και το ποιο τέλειο κλειστό κύκλωμα έχει ένα ποσοστο με νερό που πρέπει να προστεθεί λόγο της εξάτμησης και των απωλειών, οπότε και πάλι πρέπει να είναι όσο το δυνατό ποιο ασφαλές απο ασθένειες.

ερχόμενος τώρα στο προκείμενο για να προσθέσει κανεις μηχανισμό αποστείρωσης με uv θα πρέπει να υπάρχει σημαντικός λόγος και όχι απο τάση για αναβάθμιση του ενυδρείου και του εξοπλισμού. για να γίνω σαφής σημαντικό λόγο θεωρώ να υπάρχει μεγάλος αριθμός ψαριών σε αριθμό και μέγεθος που να το δικαιολογεί. ένας άλλος λόγος είναι η αξία του ψαριών του ενυδρείου που θέλει κάποιος να προστατέψει θα πρέπει να είναι πολύ μεγάλη για να δικαιολογήση το κόστος αγοράς και συντήρησης ενός μηχανισμού uv.

εγώ για παράδειγμα θα το θεωρούσα σημαντίκο αλλά και πάλι όχι απαραίτητο σε κάποια μεγάλα σε μέγεθος ενυδρεία θαλασσινού νερού οπου εκεί η ισορροπία είναι πιο ευαίσθητη και η αξία ποιο μεγάλη και σε κάποιες εξωτερικές λιμνες (pond) που κατασκευάζονται στους κήπους.

ελπίζω να βοήθησα λίγο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έτσι όπως έστησες την ψηφοφορία δεν μπορώ να ψηφήσω διότι υπάρχουν περιπτώσεις που είναι χρήσιμη η UV λάμπα.

Οπότε:

Είμαι κατά για συνεχή χρήση και είμαι υπέρ για μεμονωμένες περιπτώσεις

Ειναι ευκολο να πειτε ποιες ειναι οι περπτωσεις αυτες? ...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

.Με άλλα λόγια θα πρέπει να περνάει τόσο νερό ώστε αφενός να σκοτώνει ότι βρίσκεται μέσα σε αυτό (καλά και κακά στοιχεία), αλλά από την άλλη να αφήνει χρόνο ώστε τα "καλά" στοιχεία του νερού να μπορούν να αναπληρωθούν... Μαζί όμως με αυτά, θα υπάρχει χρόνος να αναπληρωθούν ακόμα και τα "κακά" στοιχεία!

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος και ίσως να μη χρησιμοποιώ σωστούς όρους, αλλά νομίζω πως καταλάβατε τί θέλω να πω.

Συμπέρασμα δικό μου:

Το max που μπορεί να κάνει μία λάμπα UV εφόσον λειτουργεί σωστά, είναι να κρατήσει μία σταθερότητα μέσα στο ενυδρείο. Δηλαδή να κρατάει πάντα υπό έλεγχο καλούς και κακούς οργανισμούς χωρίς να τους αφήσει να πολλαπλασιαστούν ανεξέλεγχτα!

μια απλη ερωτηση ...θα παρεις ενα φαρμακο για να καταπολεμισεις μια ''ασθενια'' ...δηλαδη στην προκειμενη περιπτωση υα χρησιμοποιησεις μια τετοια συσκευη οταν θα δες να σκοτωσεις εναν τυπο πχ μικροβιου-παθογωνου οργανισμου που δεν μπορεις να καταπολεμισεις με κανεναν τροπο ....αν το ενυδρειο μπορει να ισοροπισει και χωρις UV γιατι να το κανεις? ...μετα στην φυση που συναντουμε αυτα τα ψαρακια εχουν τοσες ανεσεις? μηπως ετσι τα ξεκοβουμε τελιως απο το φυσικο περιβαλλον οπου ζουν? ..αρα μηπως ειναι τζαμπα βατ? ..πειτε και εσεις να το κουβεντιασουμε

Link to comment
Share on other sites

Το φυσικό σύστημα της θάλασσας απέχει κατά πάρα πολύ απο ένα κλειστό σύτημα υφάλου που δημιουργούμε στα ενυδρεία μας.

Προσωπικά την uv λάμπα την λειτουργώ συνεχώς και σε συνδιασμό με συνεχή παροχή όζοντος, εκτός απο μία ημέρα της εβδομάδος, όταν ρίχνω τροφή γιά τα κοράλια,και την ημέρα που κάνω αλλαγές με φυσικό θαλασσινό νερό.

Φυσικά και η πορεία του ενυδρείου μου μετά απο την χρήση της σε σχέση με πριν και κυρίως στο θέμα της άλγης με οδήγησε σε αυτη την απόφαση.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Το φυσικό σύστημα της θάλασσας απέχει κατά πάρα πολύ απο ένα κλειστό σύτημα υφάλου που δημιουργούμε στα ενυδρεία μας.

Προσωπικά την uv λάμπα την λειτουργώ συνεχώς και σε συνδιασμό με συνεχή παροχή όζοντος, εκτός απο μία ημέρα της εβδομάδος, όταν ρίχνω τροφή γιά τα κοράλια,και την ημέρα που κάνω αλλαγές με φυσικό θαλασσινό νερό.

Φυσικά και η πορεία του ενυδρείου μου μετά απο την χρήση της σε σχέση με πριν και κυρίως στο θέμα της άλγης με οδήγησε σε αυτη την απόφαση.

..μαλιστα

Link to comment
Share on other sites

Ας μην μπερδεύουμε το θαλασσινό λόγω του ότι είμαστε στην κατηγορία "Εξοπλισμός γλυκού νερού".

Link to comment
Share on other sites

Ας μην μπερδεύουμε το θαλασσινό λόγω του ότι είμαστε στην κατηγορία "Εξοπλισμός γλυκού νερού".

Ούπς!!!!

Τώρα το πρόσεξα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...