Jump to content

Ελειψη φωτος η κατι αλλο?


Recommended Posts

Απο ολα τα φυτα μου παρατηρω σε 2 ( echinidorus cordifolius & echinodorus blehery ) στο πρωτο αρχισε και μαζευει κατι πρασινα μικρα στιγματα με αποληξη ελαχιστα μικρες τριχες και τρυπες σε μεγεθος κεφαλοσπιρτου οι οποιες παραμενουν στο ιδιο μεγεθος το οποιο συμπτωμα εχει ο 2ος εχινοδορος.Εχω διαβασει στο φορουμ σχετικα με τις ασθενειες των φυτων και μαλλον ειναι η ασθενεια των κρυπτοκορινων.Λιπαντικα της Seachem (Σιδηρο.Καλλιο,Φωσφορο και ταμπλετες θποστρωματος) με παροχη Co2 Regulator+Ph Meter.Τα φωτα ειναι 2 Arcadia Plant Grow up 38watt , 1 ασπρη 42watt και μια ocean blue.Μηπως o φωτισμος δεν ειναι αρκετος?Τα πρασινα μικρα στιγματακια ειναι αλγη πρασινη?Σημειωση ειμαι σε 350αρι 300 καθαρο με υψος 55 εκατοστα.Καμια γνωμη για τα πρωτα προβληματακια?

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη φωτο απο το φυτο θα βοηθουσε :huh:

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη φωτο απο το φυτο θα βοηθουσε :huh:

οκ αυριο που θα παρω τη μηχανη μου πισω.Πως ανεβαζω φωτο πανω? Ευχαριστω.........

Link to comment
Share on other sites

Οταν πατησεις απαντηση και γραψεις οτι θες απο κατω εχει επιλογη συννημενα αρχεια βαζεις την φωτογραφια και πατας προσθεσε αυτο το συννημενο μετα βαζεις και αλλη ξαναπατας προσθεσε το αυτο το συννημενο και μετα απο αυτη την διαδικασια πατας απαντηση δεν νομιζω να δυσκολευτεις αλλα για οποιαδηποτε βοηθεια εδω ειμαστε :huh:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ναι.Και την παραβολη σου την εχω διαβασει ηδη προγενεστερα γι αυτο και γω ρωταω για το φωτισμο μου μιας και απο το cordifolious σημερα ειδα νεογεννητο φυλλο με ΤΡΥΠΑ.Τα πιο εντονα συμπτωματα ξεχασα τα εχoυν οι valsneries μου...και απορω γιατι ειναι αντοχης φυτο

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα ειναι 2 Arcadia Plant Grow up 38watt , 1 ασπρη 42watt και μια ocean blue.

Η ocean blue ειναι ακτινικη; αν η απαντηση ειναι ναι τοτε δεν κανει και θα σου δηνιουργησει προβληματα με αλγες.

Ασθενεια των κρυπτοκορινων δεν ειναι. Αυξησε το καλιο, μαλλον εχεις ανεπαρκεια. Τα πρασινα στιγματα παλι πανω στα φυλλα μαλλον πρασινη σποτ αλγη ειναι και συνηθως οφειλεται σε ελλειψη φοσφωρικων. Οπως και να εχει οι ενδειξεις δειχνουν οτι πιθανοτατα εχεις ελλειψη macro στοιχειων και κυριως καλιου.

Ο φωτισμος σου ειναι μια χαρα για τα φυτα αυτα που πασχουν οποτε σιγουρα δεν οφειλεται εκει.

Παντως μια φωτογραφια=1000 λεξεις οποτε βαλε να δουμε το προβλημα για να μην γινονται μονο εικασιες, και δωσε πληροφοριες για μετρησεις και φωτοπεριοδο.

Παρε και ενα link για αναγνωριση ασθενειων Plant disease

Link to comment
Share on other sites

Οταν πατησεις απαντηση και γραψεις οτι θες απο κατω εχει επιλογη συννημενα αρχεια βαζεις την φωτογραφια και πατας προσθεσε αυτο το συννημενο μετα βαζεις και αλλη ξαναπατας προσθεσε το αυτο το συννημενο και μετα απο αυτη την διαδικασια πατας απαντηση δεν νομιζω να δυσκολευτεις αλλα για οποιαδηποτε βοηθεια εδω ειμαστε :thumbup:

Συγνωμη φιλε pan αλλα επειδη μου εχουν σπασει λιγο τα νευρα με το ανεβασma των φωτογραφιων γιατι κανω αυτα ακριβως και δεν ανεβαινουν συνολικα ειναι 4 με γεθους 12 μεγκα.Οταν παταω προσθεση κανει γιγο χρονο κανει ριφρες στη σελιδα και δεν ανεβαινει στο μυνημα.......τι να κανω :thumbup: η τι δεν κανω ο χαζος?Συγνωμη για ολο αυτο αλλα δεν καταλαβαινω τι δεν κανω σωστα....και παλι συγνωμη....Σε ολους

Επι ευκαιριας να απαντησω μερικως οι τιμες μου ειναι ph 6.8-7.0

gh 9

kh 4

nh 0

po 1mg/lt

Λιπαντικα της seachem καλιο φωσφορο σιδηρο και flourish ταμπλετες με τροφοδοσια ανα δυο μερες.

Το υποστρωμα χαλαζιακο με υποστρωμα της sera και ο φωτισμος ειναι 12 ωρες την ημερα πρωτα 1-1 οι grown up μετα η τροπικαλ ασπρη η οποια σβηνει και 1η καιι εν συνεχεια τις αλλες 2 και τις 2 τελευταιες ωρες και η ocean blue η ακτινικη.Το νερο ειναι απο α/ο χωρις τυρφη ακομα (αυριο μπαινει).Αυτα παραθετω και σας ευχαριστω για τον χρονο σας και συγνωμη για ολο αυτο :huh:

Link to comment
Share on other sites

μικρυνε τες σε χωρητικοτητα και ξαναπροσπαθησε αν δεν μπορεσεις στειλε της στο mail μου που αναφερεται στο προφιλ μου να στις ανεβασω εγω

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω επιτελους μονο 4 φωτογραφιες γιατι κατι επαθε και η μηχανη :thumbup::thumbup: Ευχαριστω πολυ τον pan που βοηθησε στην αναρτηση τους :huh:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μεγαλωνει σιγα σιγα και στον αλλον εχινοδορο τον κοκκινο.Εχω αυξησει εδω και δυο μερες τα λιπαντικα και περιμενω......να δω....Ξερει κατι για αυτο τι μπορει να ειναι οι τρυπες???Παρακαλω και ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια..... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Στα φυτεμένα ενυδρεία χρησιμοποιούμε μια λευκή λάμπα και μια κοκκινωπή (μικρές αποκλίσεις και διαφοροποιήσεις υπάρχουν) αλλά ακτινική δεν σου προσφέρει τίποτα στο φυτεμένο.

Στης πρώτες δυο φωτογραφίες δεν διακρίνω κάτι το ανησυχητικό είναι νορμάλ μερικά παλιά φύλα να μαραίνονται με διαφορετικούς τρόπους. Αν αυτό συμβαίνει και στα νέα φύλα τότε αλλάζει το πράγμα.

Στην 3η φωτογραφία διακρίνω άλγη και οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στα αυξημένα φωσφορικά.

Στην τελευταία φωτογραφία βλέπω σε ένα φύλο σημάδια φαγώματος από κάποιον πλέκωο ή σαλιγκάρι.

Ενημέρωσε μας αν έχεις μέσα πλεκο σαλιγκάρια ή κάποιο άλλο φυτοφάγο ψάρι πχ κλόουν

Link to comment
Share on other sites

Στα φυτεμένα ενυδρεία χρησιμοποιούμε μια λευκή λάμπα και μια κοκκινωπή (μικρές αποκλίσεις και διαφοροποιήσεις υπάρχουν) αλλά ακτινική δεν σου προσφέρει τίποτα στο φυτεμένο.

Στης πρώτες δυο φωτογραφίες δεν διακρίνω κάτι το ανησυχητικό είναι νορμάλ μερικά παλιά φύλα να μαραίνονται με διαφορετικούς τρόπους. Αν αυτό συμβαίνει και στα νέα φύλα τότε αλλάζει το πράγμα.

Στην 3η φωτογραφία διακρίνω άλγη και οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στα αυξημένα φωσφορικά.

Στην τελευταία φωτογραφία βλέπω σε ένα φύλο σημάδια φαγώματος από κάποιον πλέκωο ή σαλιγκάρι.

Ενημέρωσε μας αν έχεις μέσα πλεκο σαλιγκάρια ή κάποιο άλλο φυτοφάγο ψάρι πχ κλόουν

Απο σαλιγκαρια εχω 2-3 που εχουν μπει απο καποιο φυτο,κλοουν εχω που θα τους βγαλω ετσι κι αλλιως γιατι ο ενυδρειας που παω επειδη μου αρεσαν πολυ και χωρις ψαξιμο τους πηρα ρωτωντας μονο τον ενυδρεια αν πηγαινουν με δισκους και η απαντηση ηταν ΝΑΙ τελως παντων και 2 ancistrus..........σσ χωρις ψαξιμο την πατας απο κατι επαγγελματιες σαν τον δικο μου.....και τωρα αντε να τους πιασεις.....θα με :huh:

Link to comment
Share on other sites

Στα φυτεμένα ενυδρεία χρησιμοποιούμε μια λευκή λάμπα και μια κοκκινωπή (μικρές αποκλίσεις και διαφοροποιήσεις υπάρχουν) αλλά ακτινική δεν σου προσφέρει τίποτα στο φυτεμένο.

Στης πρώτες δυο φωτογραφίες δεν διακρίνω κάτι το ανησυχητικό είναι νορμάλ μερικά παλιά φύλα να μαραίνονται με διαφορετικούς τρόπους. Αν αυτό συμβαίνει και στα νέα φύλα τότε αλλάζει το πράγμα.

Στην 3η φωτογραφία διακρίνω άλγη και οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στα αυξημένα φωσφορικά.

Στην τελευταία φωτογραφία βλέπω σε ένα φύλο σημάδια φαγώματος από κάποιον πλέκωο ή σαλιγκάρι.

Ενημέρωσε μας αν έχεις μέσα πλεκο σαλιγκάρια ή κάποιο άλλο φυτοφάγο ψάρι πχ κλόουν

Καποια βραδινη λαμπα που μ αρεσει και μπορω να βαλω σε φυτεμενο με δισκους?Υπαρχει καποια τετοια λαμπα που μπορω να χρησιμοποιησω?(δεν εχω βαλει ακομα δισκους αλλα ερχεται η ωρα τους)Ευχαριστω........

0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...