Jump to content

Dennerle Co2 Diffuser


Panos1990

Recommended Posts

Πηρα αυτο(το μικροτερο βασικα για 10-125λιτρα)

diffusore_co2maxi2_2983.jpg

και το εχω συνδεσει σε αυτο το συστημα.

13068_1.jpg

Γιατι δεν λειτουργει?? :huh::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά στη δεύτερη φωτογραφία έχεις κάποιο ολοκληρωμένο σύστημα παραγωγής CO2 της dennerle που χρησιμοποιεί κάποια βακτήρια έτσι;

Όταν λες ότι δεν λειτουργεί εννοείς ότι δεν βγαίνουν φυσαλίδες ή ότι δεν βγαίνει το αέριο από το κεραμικό γυάλινο διαχυτήρα στο ενυδρείο σου;

Στην πρώτη περίπτωση ίσως τα βακτήρια εκτέθηκαν σε λάθος θερμοκρασίες και δεν επέζησαν. Στη δεύτερη τα βακτήριά σου είναι οκ, παράγουν CO2, αλλά δεν φτάνει η πίεση ώστε να περάσουν από τον κεραμικό διαχυτήρα σου. Συνήθως αυτά τα γυάλινα δουλεύουν μόνο με μπουκάλα και όχι με μεθόδους που στηρίζονται σε βακτήρια ή μαγιά..

Μπορεί επίσης να μην έχει ξεκινήσει η αντίδραση και να χρειάζεται να περιμένεις και άλλο.

Η συμβουλή μου είναι να βάλλεις έναν απλό διαχυτήρα, όπως αυτός που φαίνεται ότι περιέχεται στο δεύτερο κουτί και όταν δεις φυσαλίδες (άρα είναι οκ τα βακτήρια) βάζεις το γυάλινο όμορφο διαχυτήρα και βλέπεις αν αρκεί ή όχι η πίεση από την μπουκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα φταιει η πιεση τοτε γιατι CO2 βγαζει μονο του.. Μου αρεσει που ελεγε οτι θα ειναι ενταξει με ολα τα συστηματα...

Ευχριστω

Link to comment
Share on other sites

κοίτα από την 1 είναι άχαρο το πλαστικό, είναι σίγουρα πιο όμορφο το γυάλινο. Μαζεύω λεφτά να πάρω και εγώ όχι μόνο διαχυτήρα, αλλά και σωληνάκια εισόδου-εξόδου φίλτρου. Γενικά πάντως λένε ότι ο γυάλινος διαχυτήρας θέλει συχνό καθάρισμα γιατί πιάνει μπίχλα και δεν βγαίνει το CO2.. δεν ξέρω όμως πόσο ευσταθεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον πηρα γιατι επιανει διαφορες βρομιες και lemmna minnor το πλαστικο απο κατω... Τα εστελνε το φιλτρο και να φανταστεις ηταν το καλυτερο σημειο που το ειχα βαλει εκει...

Link to comment
Share on other sites

είναι πρόβλημα το ξέρω... εμένα στη σκάλα της hagen που έχω για διάχυση συνέχεια πάνε τα σαλιγκάρια και οι φυσαλίδες κολλάνε και δεν ανεβαίνουν όπως πρέπει... τι να πω; τα παλιο-μαστούρια :huh:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ελεος... Τελικα ηθελε να αναπτυξει πιεση ολο το βραδυ και τωρα βγαζει πολυ μικρες φισαλιδες.. Οτι πρεπει...!!

Link to comment
Share on other sites

είναι πρόβλημα το ξέρω... εμένα στη σκάλα της hagen που έχω για διάχυση συνέχεια πάνε τα σαλιγκάρια και οι φυσαλίδες κολλάνε και δεν ανεβαίνουν όπως πρέπει... τι να πω; τα παλιο-μαστούρια :huh:

Άκυρο το ποστ αλλά Γιάννη δε σε λένε;; Χρόνια πολλά για προχτές!!! :thumbup::thumbup::thumbup:

Ήθελα να ρωτήσω, στο ενυδρείο που χεις αυτήν την σκαλίτσα, έχεις τις red crystal;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ..τώρα τι να σε κεράσω; χαχαχα

Ναι η σκάλα της hagen με το diy μαγιά-ζάχαρη CO2 είναι στο 50lt με τις red crystal και τα μωρά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...