Jump to content

ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ


mathsdim

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους με λενε Δημητρη και μενω πειραια , ειδα σε ενα φιλου μου guppies και ξετρελαθηκα και σκεφτομαι να ξεκινησω σιγα σιγα και εχω καποιες αποριες ? Για αρχη ειδα οτι 1 αρσενικο με 2 θυλικα ειναι καλα, αληθευει ? Μετα τι ενυδρειο χρειαζεται ? εχω βρει ενα με 200 λιτρα .. μηπως ειναι υπερβολικο για guppy ? Τι αλλα ψαρια μπορω να βαλω μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με γκάπυ μπορείς να διαλέξεις κάποιο από τα άλλα ζωοτόκα να βάλεις μαζί, όπως μόλλυ, πλάτυ, ή ξιφοφόρους μιας και έχουν παρόμοιες συνθήκες νερου

200 λίτρα για 3 guppy είναι όντως αρκετά πολλά, και επίσης προτείνεται η αναλογία αρσενικών-θυληκών να ναι 1:3

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

τελικα αγορα ενα juwel 120lt και χθες αφου εκανα αρκετες πλυσεις το μαυρο χαλικι , το εβαλα και ξεκινησα το στρωσιμο. Σκεφτομαι να βαλω απο ενα αρσενικο guppy και molly και απο 3-4 θυληκα. Λετε να βαλω και κατι αλλο? Ταιριαζει ? Γλυφτη μπορω να βαλω ?

Link to comment
Share on other sites

Στρώσε το ενυδρείο σου πρώτα, πάρε υγρά τεστ για να δεις πότε είναι κατάλληλο το νερό σου για να βάλλεις τα ψάρια. Η αναλογία είναι όντως αυτή που σου είπε η Astra. Ναι, μπορείς να βάλλεις και κάποιο είδος pleco μαζί με τα guppies και τα molly.

Επειδή ξεκινάς από το 0, έχεις την ευκαιρία να τα κάνεις όλα τέλεια ακολουθώντας τις συμβουλές μας εδώ. Οπότε αν θες μας λες λίγα περισσότερα πράγματα για το φίλτρο σου, τι έχει μέσα και αν έχεις θερμοστάτη στο ενυδρείο σου (που θα χρειαστεί σίγουρα).

Υπομονή, διάβασμα και πολλές ερωτήσεις. Εκμεταλλεύσου μας.

Link to comment
Share on other sites

Στρώσε το ενυδρείο σου πρώτα, πάρε υγρά τεστ για να δεις πότε είναι κατάλληλο το νερό σου για να βάλλεις τα ψάρια. Η αναλογία είναι όντως αυτή που σου είπε η Astra. Ναι, μπορείς να βάλλεις και κάποιο είδος pleco μαζί με τα guppies και τα molly.

Επειδή ξεκινάς από το 0, έχεις την ευκαιρία να τα κάνεις όλα τέλεια ακολουθώντας τις συμβουλές μας εδώ. Οπότε αν θες μας λες λίγα περισσότερα πράγματα για το φίλτρο σου, τι έχει μέσα και αν έχεις θερμοστάτη στο ενυδρείο σου (που θα χρειαστεί σίγουρα).

Υπομονή, διάβασμα και πολλές ερωτήσεις. Εκμεταλλεύσου μας.

Φιλτρο εχει εσωτερικο της juwel και θερμοστατη 300w , απο χθες το βραδυ που το εβαλα σε λειτουργεια η θερμοκρασια ανεβηκε στους 20 c. 26-28 ειναι η σωστη θερμοκρασια¨?

Σκεφτομουν στη μια βδομαδα να βαλω το tetra safe start , τι λετε ? Και μετα να βαλω τα ψαρια αφου κανω τεστ :thumbup:

Α επισης εχω βαλει κερατοφυλο και μετα το στρωσιμο θα βαλω java moss και αρουμπια

Link to comment
Share on other sites

Αφου στρωσεις το ενυδρειο θα αρχισεις να βαζεις ενα -ενα τα ψαρακια με διαφορα τουλαχιστον 4-5 μερες και μην το φορτωσεις προσοχη μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

Αφου στρωσεις το ενυδρειο θα αρχισεις να βαζεις ενα -ενα τα ψαρακια με διαφορα τουλαχιστον 4-5 μερες και μην το φορτωσεις προσοχη μεγαλη

sumvoneis me tin analogia pou eipa ? posa pleco les na valo ? 2 ?

Link to comment
Share on other sites

posa pleco les na valo ? 2 ?

Θα έλεγα.... κανένα! Γενικώς τα πλέκο θέλουν πιο μαλακό νερό από αυτό που θέλουν τα ζωοτόκα. Θεωρητικά (και πρακτικά) τα Common Pleco αντέχουν, αλλά γίνονται τέρατα σε μέγεθος...

Link to comment
Share on other sites

1. 300w θερμοστάστης είναι οκ.

2. Θερμοκρασία: 24-26 νομίζω είναι το καλύτερο.

2. Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα;

3. το safestart είναι βακτήρια για να ξεκινήσει το φίλτρο σου, που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να περιμένεις για να το βάλλεις, βάλ'το από τώρα, μαζί με κάτι άλλο που λέγεται bactozym και είναι στρώμα όπου θα αναπτυχθούν αυτά τα έτοιμα βακτήρια. Για περισσότερα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry183208

4. Η φίλη Gin έχει δίκιο, να βάζεις τα ψάρια μέσα λίγα λίγα, μην πας σε μια μέρα και πάρεις ό,τι θες να βάλλεις μέσα.

5. Όντως τα common pleco γίνονται "γαιδούρια", μπορεί να μην ταιριάζουν αισθητικά με τα guppies σου μετά από κανά χρόνο. Αντί για αυτά μπορείς να βάλλεις κάποια άλλα είδη ζωοτόκων όπως είναι τα molly ή τα platty.

Link to comment
Share on other sites

to φιλτρο εχει εχει 2 κομματια το ενα αποτελειται απο 3 σφουγγαρια και το αλλο απο δυο , αλλα μου ειπε το παιδι που μου το εδωσε , να βαλω μεσα μονο αυτο που εχει 3 σφουγγαρια + το μακαρονι, ειναι οκ ετσι ? σκεφτομαι οτι το pleco 8α καθαριζει το βυθο γι αυτο και το σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Τον pleco δεν τον βαζουμε για να καθαριζει τον βυθο αυτο το κανουμε με σκουπα βυθου.

Link to comment
Share on other sites

οι γλειφτες δεν κανουν και αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως όλα τα ψάρια, έτσι και οι πλέκο (όχι γλύφτες :thumbup: ) έχουν συγκεκριμένες ανάγκες από θέμα ποιότητας νερού. Επισής τρώνε τροφές και όχι ακαθαρσίες. Για να μπορέσεις να έχεις αυτά τα βασιλικά ψάρια, όπως λέω εγώ, θα πρέπει να διαμορφώσεις αντίστοιχα και το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις 2-3 apple snail και να εισαι οκ

Αλλα σου ξεναλεω προσοχη στον τροπο που θα βαλεις τα ψαρακια μεσα

Αααααααααα και ναι συμφωνω με την αναλογια 1 αρσενικο με 2-3 θηλυκα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κινδυνος τα apple snail να φανε ολα τα ζωντανα φυυτα ? Μου ειπαν στον υδατινο κοσμο οτι μπορω να βαλω τα μισα περιπου τη πρωτη φορα, δεν ισχυει ?

Link to comment
Share on other sites

Βαλτα οπως σου ειπα για να μην εχεις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κινδυνος τα apple snail να φανε ολα τα ζωντανα φυυτα ? Μου ειπαν στον υδατινο κοσμο οτι μπορω να βαλω τα μισα περιπου τη πρωτη φορα, δεν ισχυει ?

Υπάρχουν πολλά είδη Apple Snail. Τα μαύρα είναι κάργα φυτοφάγα. Τα κίτρινα/χρυσά δεν έχουν ιδιαίτερη προτίμηση στα φυτά, οπότε είσαι ok. Κι επειδή βλέπω πως είσαι από Αττική, αν θες έχω να σου δώσω ΠΟΛΛΑ από τα χρυσά Apple Snails...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ :thumbup: Πειραια μενω εγω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια εαν βαλω ενα δολλαριο στο ενυδρειο, κινδυνευουν τα γκαπυ και τα μολλυ μου ?

Link to comment
Share on other sites

Το δολαριο θελει λιτρα και θα στα κανει μαμ κυριως τα μωρα και ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δε βιαζεσε στην κοπη της πιτας μπωρω να σου φερω καπια platy και guppy . :thumbup:

Προς το παρων εχω 4 guppy και 4 molly :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα ο ενυδρειάς μου, είπε οτι αν βάλεις δολάρια μέσα δε θα μείνει τίποτα από τα φυτά! Τα τρώνε.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις Δολαρια με ζωοτοκα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καλή διατύπωση! Sorry!

Μου είπε οτι τα δολάρια τρώνε σχεδόν όλα τα φυτά.

-Ακόμα και τις ανούμπιες που είναι σκληρές θα στις φάει.

Έτσι μου 'πε και γι αυτό δεν τόλμησα να βάλω δολάριο στο ενυδρείο μου. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...