Jump to content

Πρόβλημα


coffeman

Recommended Posts

Έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 80l που από το ξεκίνημα του εδώ και 2 μήνες ενώ όλα τα φυτά είχαν τρελή ανάπτυξη τώρα μερικά όπως η Ceratopteris Thalictoides κιτρινίζει και δε μεγαλώνει.

Έκανα μετρήσεις no3 και είναι 0.

Πως μπορώ να τα αυξήσω?

Από λάμπες είμαι ok πιστεύω αφού με τις ίδιες είναι από την αρχή. 2x18watt

Υπόστρωμα Dannerle

Υγρά λιπάσματα 3 σειράς Ocean Nutrition (Iron,Fertil,Trace)

και διοξείδιο Co2 Nutrafin με σκάλα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Seachem. Flourish Nitrogen & Seachem. Flourish Phosphorus

Γιατι για να εχεις ΝΟ3 θα εχεις και ΡΟ4 ελαχιστα... Δεν ειμαι σιγουρος για τα ΡΟ4 για αυτο δες το με τα τεστακια..

Link to comment
Share on other sites

PΟ4 δεν έχω test για να μετρήσω.

Τα προϊόντα αυτά είναι μόνο για τα νιτρικά ή και σαν λιπάσματα κομπλέ???

(αν είπα μ@λακία μη βαράς)

Link to comment
Share on other sites

το υπόστρωμα σταματά να βγάζει ουσίες που θρέφουν τα φυτά σε κανά 6μηνο, επίσης και οι λάμπες μετά από κανα χρόνο θέλουν άλλαγμα.  CO2 βάζεις, λίπασμα ρίχνεις... μήπως για κάποιο λόγο σταμάτησες να ρίχνεις όση τροφή έριχνες;

δεν γίνεται τα ΝΟ3 να είναι 0. Κάτι τρέχει.. Με τι τεστ μετράς το νερό; Για να καταλάβεις ΝΟ3 είναι 0 στο ξεκίνημα του ενυδρείου όταν είναι άστρωτο. Για να μην έχεις καθόλου ΝΟ3, σημαίνει ότι δεν έχεις ΝΗ3 ωστε τα βακτήρια να την κάνουν ΝΟ2 που τα άλλα βακτήρια θα τα κάνουν ΝΟ3.. άρα είναι παράλογο να είναι ΝΟ3=0..

Με τι τεστ μετράς;

Link to comment
Share on other sites

A.. Και στο τζάμι έχουν εμφανιστεί κάτι πράσινα στίγματα. Τι μπορεί να είναι? :thumbup:

Δεν μου μοιάζει με άλγη απ' ότι το σύγκρινα με φωτογραφίες.

Help...!!! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Μετράω με υγρά test api.

Κι όμως ενώ είχα τώρα τίποτα...

Έχω τοποθετήσει μια αυτόματη ταΐστρα που δεν είχα, αλλά πέφτει παραπάνω τροφή από ότι πριν.

Συν αυτό το πράσινο στο τζάμι που εμφανίστηκε το τελευταίο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

τώρα με κόλλησες στον τοίχο.. τα τεστ της api είναι από τα πιο αξιόπιστα. επίσης τα πράσινα στίγματα είναι λογικά άλγη. με την αυτόματη ταίστρα ρίχνεις περισσότερη τροφή.. τι να πω; προλαβαίνει η άλγη και τρώει τα νιτρικά;

Ρε παιδιά κανένας πιο έμπειρος για δώστε τα φώτα σας..

Link to comment
Share on other sites

Σε φυτεμένα ενυδρεία με φυτά γρήγορης ανάπτυξης υπάρχει πιθανότητα τα ΝΟ3 να είναι μηδενικά. Σε αυτή τη περίπτωση ρίχνεις επιπλέον ΝΟ3! Το ότι έχει πράσινη άλγη πάνω στα τζάμια, σημαίνει πως κάτι βρίσκει και τρώει για να αναπτυχθεί! Θα σου πρότεινα να αφήσεις τα πράγματα ως έχουν και να ξαναμετρήσεις σε μία εβδομάδα. Αν συνεχίσουν έτσι τα πράγματα θα πάρεις το κατάλληλο σκεύασμα!

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ πολύ.

Κάτι τελευταίο

Άμα δεν έχω καμία αλλαγή... Ποιο από τα προηγούμενα να αγοράσω για τα Νο3?

Και θα το συμπληρώνω με τα λιπάσματα μου?

:huh:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσεις το φαινόμενο έλλειψης αζώτου με την αφαίρεση κάποιας ποσότητας βιολογικού υλικού. Είχα κάνει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσεις το φαινόμενο έλλειψης αζώτου με την αφαίρεση κάποιας ποσότητας βιολογικού υλικού. Είχα κάνει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν.

Δεν έχω αφαιρέσει υλικό από το στήσιμο μέχρι τώρα. Ούτε έχω καθαρίσει το φίλτρο γιατί έχει καλή ροή.

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ζουμί για τα Νο3?

Να πάω να αγοράζω άμα είναι, πριν μαραθούν

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται τα ΝΟ3 να είναι 0. Κάτι τρέχει.. Με τι τεστ μετράς το νερό; Για να καταλάβεις ΝΟ3 είναι 0 στο ξεκίνημα του ενυδρείου όταν είναι άστρωτο. Για να μην έχεις καθόλου ΝΟ3, σημαίνει ότι δεν έχεις ΝΗ3 ωστε τα βακτήρια να την κάνουν ΝΟ2 που τα άλλα βακτήρια θα τα κάνουν ΝΟ3.. άρα είναι παράλογο να είναι ΝΟ3=0..

Κύκλος του αζώτου σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο

Από την αναπνοή των ψαριών και από αποσυνθετικές διαδικασίες έχουμε ΝΗ3

Οπότε:

ΝΗ3→ΝΗ4→ΝΟ2→ΝΟ3 και αμέσως καταναλώνεται από τον μεγάλο όγκο των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως τα λες θα είναι Χρήστο. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί και περισσότερο φαί ρίχνει και λιπάσματα, ίσως τη διαφορά να την έκανε το CO2, να ώθησε τα φυτά να μεγαλώνουν πιο γρήγορα και να απορροφούν μεγαλύτερες ποσότητες ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Το Flourish Nitrogen θα βοηθήσει στη περίπτωση μου?

Μου έδωσε χθες ένας φίλος, να ρίξω τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-8853-1232538076_thumb.jpg

post-8853-1232538087_thumb.jpg

post-8853-1232538093_thumb.jpg

Κάτι δε πάει καλά...

Έβαλα και 3 foto μπας και καταλάβετε τι μπορεί να είναι.

Έχουν αρχίσει και γίνονται καφέ τα γρήγορης και καθόλου (ανάπτυξης) φυτά μου.

έχω ένα μπουκάλι flourish nitrogen? βοηθάει στα νιτρικά? να ρίξω???

από τροφή, φως ,Co2,και λίπασμα είμαι κομπλέ. όπως έριχνα από την αρχή που μεγάλωναν γρήγορα.

Help... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις ότι ακόμη δεν έκανες τίποτα να ανεβάσεις το ΝΟ3;

Αν δεν το έχεις ανεβάσει ρίξε άμεσα το flourish nitrogen.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έκανα ήταν να αυξήσω την δόση του ταΐσματος στη ταΐστρα, αλλά τίποτα.

Θα ρίξω Nitrogen αλλά κάθε πότε θα είναι το καλύτερο? 2 φορές τη βδομάδα καλά είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορούμε να το πούμε ρίξε πρώτα μια φορά μετά από 5 μέρες κάνε μια μετρηση να δεις τα επίπεδα του ΝΟ3 και πράττεις μετά ανάλογα.

Στην αρχή θα ξοδευτής λιγάκι με της μετρήσεις αλλά μετά θα ξέρης πόσο θα χρειάζεσαι και θα ρίχνεις την ανάλογη δόση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού είχα αυξήσει την τροφή για μια βδομάδα και έριξα 2 φορές Flourish nitrogen έκανα τις μετρήσεις μου και έχουμε και λέμε:

αμμωνία 0

no2 0

και no3 5,0 (2o χρώμα στην καρτέλα με τις τιμές api.)

όλες με υγρά test api.

καλά είναι για φυτεμένο ή πρέπει να αυξηθεί κι άλλο?

Thanks :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

εγώ προσπαθώ να το κρατάω στα 10-15, παρατήρησε τα φυτά σου και δες αν τους φτάνει!

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσπαθώ να το κρατάω στα 10-15, παρατήρησε τα φυτά σου και δες αν τους φτάνει!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από λιπάσματα έχω trace, iron, nitrogen και fertil. Έχω και την σκάλα με Co2

Τώρα τα Phosphorus και Potassium χρειάζεται να πάρω?

Μήπως έχουν κάποια στοιχεία που δε ρίχνω?

Ευχαριστώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το Κάλιο (potassium) είναι καλό να το έχεις, αν στο νερό σου δεν υπάρχει αρκετό δεν μπορούν τα φυτά να απορροφήσουν το σίδηρο (fe) που ρίχνεις.

ρίξε μια ματιά στην κατηγορία του φυτεμένου και στη δημοσκόπηση "τι λίπασμα χρησιμοποιείτε;" για να πάρεις μια ιδέα πως λιπαίνουν και οι υπόλοιποι τα φυτά τους.

Link to comment
Share on other sites

Sorry σας έχω κουράσει...

Αλλά χρειάζομαι βοήθεια... :thumbup:

Ενώ αύξησα το No3 στο 10 συνεχίζουν να μην έχουν ανάπτυξη και κιτρινίζουν (τα γρήγορης)

Αγόρασα Flourish (phosphorus, potassium,nitrogen) έχω και τα iron,trace,fertil

Μπορώ να τα ρίχνω όλα μαζί στην αλλαγή νερού?

Φώτα αναμμένα, κλειστά ή δεν έχει σημασία?

να ρίχνω 1 δόση ανά εβδομάδα ή μικρότερες.

δε μπορώ να καταλάβω...

Να καταργήσω το DIY Co2 και να πάρω exel ή μπουκάλα 2κιλη με τα σχετικά???

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το υπόστρωμα σταματά να βγάζει ουσίες που θρέφουν τα φυτά σε κανά 6μηνο, επίσης και οι λάμπες μετά από κανα χρόνο θέλουν άλλαγμα.  CO2 βάζεις, λίπασμα ρίχνεις... μήπως για κάποιο λόγο σταμάτησες να ρίχνεις όση τροφή έριχνες;

δεν γίνεται τα ΝΟ3 να είναι 0. Κάτι τρέχει.. Με τι τεστ μετράς το νερό; Για να καταλάβεις ΝΟ3 είναι 0 στο ξεκίνημα του ενυδρείου όταν είναι άστρωτο. Για να μην έχεις καθόλου ΝΟ3, σημαίνει ότι δεν έχεις ΝΗ3 ωστε τα βακτήρια να την κάνουν ΝΟ2 που τα άλλα βακτήρια θα τα κάνουν ΝΟ3.. άρα είναι παράλογο να είναι ΝΟ3=0..

Με τι τεστ μετράς;

γιατι να ειναι παραλογο? τα φυτα δε καταναλωνουν NO3?a αν δεν εχει και αρκετα ψαρακια να ''τα κανουν'' συχνα τοτε πιθανον να εχει και 0 πιστευω.... δεν ξερω αν μου διαφευγει κατι θα ηθελα να το μαθω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...