Jump to content

Gabby γεννα


xunilz

Recommended Posts

Για σας και απο μένα σήμερα είχα την πρώτη μου γέννα είμαι νεος στο hobby για ψαρια αλλα πριν φροντισα να ρίξω απειρο διαβασμα και μελετη.Ετσι μπόρεσα να προβλεψω ακριβώς την σημερινή μέρα της γέννας και χθες το βράδυ την έβαλα στην γεννήστρα.

Το Gabby μου γέννησε 17 μικρά.Μια ερώτιση έχω να κάνω μόνο υπάρχει πιθανότητα να κάνει και άλλα μικρά εχει ακομα μαυρι κοιλιτσα αν και πλεον την βλεπω ήρεμη.

Link to comment
Share on other sites

Για σας και απο μένα σήμερα είχα την πρώτη μου γέννα είμαι νεος στο hobby για ψαρια αλλα πριν φροντισα να ρίξω απειρο διαβασμα και μελετη.Ετσι μπόρεσα να προβλεψω ακριβώς την σημερινή μέρα της γέννας και χθες το βράδυ την έβαλα στην γεννήστρα.

Το Gabby μου γέννησε 17 μικρά.Μια ερώτιση έχω να κάνω μόνο υπάρχει πιθανότητα να κάνει και άλλα μικρά εχει ακομα μαυρι κοιλιτσα αν και πλεον την βλεπω ήρεμη.

Τα θηλυκά γκάπυ έχουν την δυνατότητα να αποθηκεύουν το σπέρμα για αρκετό καιρό (2-3 εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος) Αυτό σημαίνει πως μπορεί να το χρησιμοποιήσει και σε επόμενη γέννα. Αν τώρα ρωτάς την πιθανότητα να βγάλει και άλλα άμεσα..... θεωρητικά μέσα σε ένα 24ωρο το πολύ πρέπει να έχει ξεγεννήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα θηλυκά γκάπυ έχουν την δυνατότητα να αποθηκεύουν το σπέρμα για αρκετό καιρό (2-3 εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος) Αυτό σημαίνει πως μπορεί να το χρησιμοποιήσει και σε επόμενη γέννα. Αν τώρα ρωτάς την πιθανότητα να βγάλει και άλλα άμεσα..... θεωρητικά μέσα σε ένα 24ωρο το πολύ πρέπει να έχει ξεγεννήσει.

Ναι αν μπορεί να βγάλει τώρα και αλλα.Οπότε την αφήνω μέσα με τα μικρά της.Επισης εχω ετοιμο ενα αλλο ενυδρείο 20Lt για να μεταφέρω τα μικρά υπάρχει κανένας κινδυνος αν τα μεταφέρω σημερα ή να περιμένω μερικές μερες και να τα έχω στην μικρή γεννήστρα????

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο απ'όλα είναι να μην έχεις καν γεννήστρα, αλλά ένα σωστά διαμορφωμένο περιβάλλον με πολλά φυτά-κρυψώνες ώστε να μπορούν να σου κρυφτούν τα μωρά και να μην τα φάνε οι μεγάλοι! Στην παρούσα φάση, να ξέρεις πως και η μάνα μπορεί να φάει τα μικρά, οπότε θα έλεγα να την απομακρύνεις από τη γεννήστρα. Επίσης η αλλαγή περιβάλλοντος για τα μωρά τώρα, μάλλον δεν θα σου βγει σε καλό. Προτείνω να τα κρατήσεις εκεί που τα'χεις....

Link to comment
Share on other sites

Το νερο στο μικρο ενυδρειο ειναι απο το μεγαλο ενυδρειο ετσι ωστε να ειναι το ιδιο παρολου αυτα λες να μην τα μεταφέρω μονα τους εκει? Αν οχι ποτε θα ητανε καλο να τα μεταφέρω???

Link to comment
Share on other sites

Το νερο στο μικρο ενυδρειο ειναι απο το μεγαλο ενυδρειο ετσι ωστε να ειναι το ιδιο παρολου αυτα λες να μην τα μεταφέρω μονα τους εκει? Αν οχι ποτε θα ητανε καλο να τα μεταφέρω???

Οι συνθήκες νερού ενός ενυδρείο διαμορφώνονται και σταθεροποιούνται από πολλούς παράγοντες. Κάποιοι από αυτούς είναι τα ψάρια, η τροφή, τα ξύλα, οι πέτρες, τα φυτά, το χαλίκι.... Οπότε αν βάλεις σε ένα άλλο ενυδρείο νερό από το κυρίως ενυδρείο, αυτό το νερό θα είναι ίδιο μόλις για λίγες ώρες.... Μετά θα αλλάξει! Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις πολύ κερατόφυλλο και Java Moss και να τη ρίξεις στο κυρίως ενυδρείο σου. Σε λίγες μέρες άσε τα μωρά ελεύθερα και θα βρούνε τις κρυψώνες τους. Τώρα αν θες πάση θυσία να τους αλλάξεις ενυδρείο να ξέρεις ότι αυτό έχει ρίσκο και είναι πολύ πιθανό να έχεις απώλειες. Σίγουρα δεν πρέπει να κάνεις αυτή τη διαδικασία την πρώτη εβδομάδα. Οταν θα αρχίσουν να φαίνονται οι ουρίτσες τους τότε μπορούν να μεταφερθούν, αλλά με προσοχή και πολύ καλή προσαρμογή!

Link to comment
Share on other sites

Ααα ωραια ευχαριστω για τις πληροφοριες και κατι ακομα μπορεις να μου πεις οταν λες καλη προσαρμογη τι διαδικασια ακριβως να ακολουθισω???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΑΝΑ (GABBY)ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΧΡΟΝΟ.ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ MOY EXEI ΓΕΝΝΙΣΕΙ 5 ΜΙΚΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ Η'' ΝΑ ΓΕΝΝΙΣΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλούμε να γράφεις με πεζά γιατι ειναι κανονισμός του φορουμ :)

Στα ερωτήματα σου, σε ποσα λίτρα ειναι ; εχεις φυτα ; τα μικρα σε τι μέγεθος ειναι ; Αν εχουν μεγαλώσει και εχεις αρκετα φυτα επιφάνειας δεν θα υπαρχει προβλημα, μπορει ναι να γεννισει αργότερα και αλλα χωρις την παρουσία απαραίτητα αρσενικού :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...