Jump to content

ΑΙΩΡΟΥΜΕΝΗ ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΛΓΗ


GEORGIOS K

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια όποιου μπορεί να με συμβουλέψει για το πρόβλημα που έχω στο ενυδρείο μου. Είναι ένα ενυδρείο ¨¨κάδρ﨨 με διαστάσεις μη160cm υψ 60cm πλ15cm. Θα το χαρακτήριζα ως το εντυπωσιακότερο κομμάτι του σπιτιού πλην όμως υπάρχει ένα πρόβλημα. Η αιωρούμενη πράσινη άλγη που δυστυχώς αναπτύσσεται σχετικά γρήγορα (5-7 μέρες μετά τον καθαρισμό-αλλαγή νερού). Επαγγελματίας- έμπορος με συμβούλεψε να βάλω ένα-δυο φυτά στο ενυδρείο ως αντιστάθμισμα (έως τώρα δεν έχω ζωντανά φυτά) διότι η άλγη δείχνει καλή ποιότητα νερού και θρεπτικά συστατικά για την χλωρίδα την οποία εκμεταλλεύεται η άλγη και αναπτύσσεται. Φυσικά υπάρχει και ο παράγοντας φως που όσο μπορώ τεχνικά τον περιορίζω αλλά γενικά το σπίτι είναι φωτεινό. Χημικά γνωστών εταιριών δεν έδειξαν να αποδίδουν. Αν λοιπόν έχετε κάποια λύση πέραν των γνωστών που λίγο πολύ γνωρίζουμε και διαβάζουμε όλοι μας θα σας είμαι ευγνώμων. Ευχαριστώ Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΧΤΥΠΑΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ.ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΣΒΗΣΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΦΩΣ ΓΙΑ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΜΗ ΡΙΧΝΕΙΣ ΧΗΜΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣ ΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

όσα είπε ο φίλος πιο πάνω κ ρίχνε λιγότερη τροφή κ λίγο κερατόφυλλο που τραβάει γρήγορα θρεπτικές ουσίες μπορεί να σε βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...