Jump to content

Λιστα Φαρμακων...


Recommended Posts

Καλημερα παιδια!

Θα ηθελα να μαθω ή καλυτερα να φτιαξουμε μια λιστα με πια φαρμακα ειναι καλο να εχει ενας χομπιστας στην κατοχη του για παν ενδεχομενο...

...μην τρεχει τελευταια στιγμη να βρει καποιο και δεν υπαρχει....

τι προτεινεται εσεις?

(ΥΓ θα ηθελα δηλαδη να εχω ενα φαρμακειο για τα ψαρακια μου)

:huh:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι ανάγκες του κάθε ενυδρείου είναι διαφορετικές ανάλογα με του κατοίκους του! Θα έλεγα πως όλοι θα πρέπει να έχουν ΕΚΤΟΖΟΝ σε μεγάλη ποσότητα, Melafix, Pimafix και διάφορες βιταμίνες. Όχι πως αυτά είναι φάρμακα, αλλά μπορούν να μας σώσουν από διάφορες καταστάσεις!

Από 'κει και πέρα το Bactopur direct νομίζω πως είναι πολύ χρήσιμο, αλλά προτιμώ να μην το έχω και να μην το ξαναχρειαστώ στη ζωή μου, παρά να έχω "αποθήκη"......

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι ανάγκες του κάθε ενυδρείου είναι διαφορετικές ανάλογα με του κατοίκους του! Θα έλεγα πως όλοι θα πρέπει να έχουν ΕΚΤΟΖΟΝ σε μεγάλη ποσότητα, Melafix, Pimafix και διάφορες βιταμίνες.

Έτσι Νίκο συμφωνώ μαζί σου !

Ενα ενυδρείο το οποίο εχει μόνιμους κατοίκους με σταθερές ρουτίνες συντήρησης , και καθημερινή παρακολούθηση χωρίς να στρεσάρει τους ενοίκους του , δεν θα χρειαστεί κάτι παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω, ποια η διαφορά ανάμεσα σε Melafix και Pimafix; Πότε συνίσταται το ένα, πότε το άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω, ποια η διαφορά ανάμεσα σε Melafix και Pimafix; Πότε συνίσταται το ένα, πότε το άλλο;

Melafix και Pimafix

Link to comment
Share on other sites

Το βασικοτερο απ'ολα ειναι η προληψη.

Και αυτη επιτυγχανεται με σωστες συνθηκες στο ενυδρειο, φροντιδα και παρατηρηση.

Μετα ερχεται το δευτερο βασικοτερο, το ενυδρειο νοσοκομειο (που μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν καραντινα ή γεννηστρα)

Melafix και Ektozon για προληψη και ελαφριες καταστασεις.

Και φαρμακα.

Ενυδρειακο αλατι

Aντιπαρασιτικό με βάση τον θεϊκό χαλκό και την μετρονιδαζόλη πχ General Cure™ Powder

Aντιβακτηριδιακό με βάση την νιτροφουραζόλη πχ Furan-2™ Powder

Αντιβιοτικό με βάση την τετρακυκλίνη πχ T.C. Tetracycline™ Powder

Και μετα υπαρχουν και εξειδικευμενα.

Πολυ βασικο να ξερουμε:

-Οτι πολλα φαρμακα ειναι βαρεια για πολλους υδροβιους οργανισμους και μπορει να τους εξοντωσει. (πχ καποιες γαριδες και σαλιγγαρια, επισης ευαισθητα ψαρια οπως clown loaches, καποια γατοψαρα, mormyrids, pufferfish, stingrays, και sturgeons.)

-Κανονικα δεν συνδυάζονται τα φάρμακα μεταξύ τους παρά μόνο αν υπάρχει οδηγία του παρασκευαστή τους.

-Σχεδον για ολα τα φαρμακα πρεπει να βγαζουμε (αν εχουμε στο φιλτρο) τον ανθρακα.

-Κατα τη θεραπεια χρειαζεται παντα καλη οξυγονωση.

-Αλλαγες νερου κατα τις οδηγιες.

-Τοποθετηση ανθρακα στο φιλτρο μετα την ολοκληρωση της θεραπειας για να καθαρισει το νερο απο το φαρμακο.

Γι'αυτο ρωταμε πρωτα και διαβαζουμε τις οδηγιες του φαρμακου.

Μη ντρεπεστε να στελνετε μειλ στις ιδιες τις εταιρειες αν δεν ειστε σιγουροι.

Οι σοβαρες εταιρειες θα απαντησουν και μαλιστα συντομα.

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Delta πολύ χρήσιμα αυτά που μας είπες.. νομίζω κάτι σαν ιατρική εγκυκλοπαίδεια είναι καλύτερη από να έχεις αποθέματα φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε φιλε δελτα66 καλο ειναι να τα βρω ολα αυτα... μελαφιξ εχω μπολικο... τα αλλα της API δεν μπορω να τα βρω με καμια παναγια.... ουτε το ακουαριστικ εχει ουτε τα πετ εδω στην πολη...

:huh:....

Link to comment
Share on other sites

Οποτε φιλε δελτα66 καλο ειναι να τα βρω ολα αυτα... μελαφιξ εχω μπολικο... τα αλλα της API δεν μπορω να τα βρω με καμια παναγια.... ουτε το ακουαριστικ εχει ουτε τα πετ εδω στην πολη...

:thumbup:....

Ψαξε αλλες εταιρεις που εχουν φαρμακα με αυτα τα συστατικα.

Αν και εγω θα πηγαινα στο πετ και θα του ελεγα οτι "αν αναγκαστω να παραγγειλω απο αθηνα ή εξωτερικο θα παρω πολλαααα πραγματα και θα κανω καιρο να ψωνισω απο εδω" :huh:

Και δεν ειναι ασχημη ιδεα να συνδυασεις καποια μαζεμενη αγορα με πραγματα που δεν βρισκεις καποια στιγμη.

(νομιζω μια μικρη κουτα με προιοντα απο αθηνα εχει καμια 10Ε μεταφορικα απο Αθηνα, ρωτα κιολας)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...