Jump to content

Ανεμιστηρακια αξιζει το κοπο??


piranxobios

Recommended Posts

Η λογική στα ανεμιστηράκια είναι να χτυπάνε πάνω πάνω στην επιφάνεια του νερού και να την αναταράσσουν ώστε να δημιουργούν εύκολα και γρήγορα εξάτμιση, κι έτσι να κρυώνει το νερό του ενυδρείου. Προϋπόθεση γι'αυτό είναι να έχει την δυνατότητα το εξατμισμένο νερό να διαφύγει από το ενυδρείο. Γι'αυτό και οι περισσότεροι που ξέρω βάζουν τα περισσότερα ανεμιστηράκια να χτυπάνε προς το νερό και 1-2 από αυτά να βγάζουν αέρα προς τα έξω. Η δική σου περίπτωση είναι λίγο ιδιαίτερη καθότι θα μαζέψεις όλα τα ανεμιστηράκια στις 2 πλευρές του ενυδρείου και δεν θα χτυπάνε σε όλη την επιφάνεια του νερού.

Ας πούμε ότι βάζεις ανρμιστηράκια μόνο στην μία πλευρά του ενυδρείου πχ αριστερά. Αρχική παρατήρηση είναι ότι θα δημιουργείς πολύ μεγάλη ανατάραξη σε έναν μόνο σημείο του ενυδρείου, δηλαδή σε μικρή επιφάνεια νερού και δεν ξέρω τί αποτελέσματα μπορεί να έχει αυτό. Δεύτερη παρατήρηση είναι πως θα δημιουργείς ένα ρεύμα αέρα από αριστερά, που θα είναι τα ανεμιστηράκια, προς τα δεξιά. Οπότε δεξιά θα πρέπει να υπάρχει κάποιο άνοιγμα ώστε να μπορεί να φεύγει το εξατμισμένο νερό.

Τώρα ας δούμε με το να βάλεις ανεμιστηράκια και στις 2 πλευρές του ενυδρείου....

Αν και τα ανεμιστηράκια αριστερά αλλά και τα δεξιά "βαράνε" προς τα μέσα δεν βλέπω τρόπο διαφυγής του εξατμισμένου νερού.... Δεν ξέρω.... Κάτι δεν μου κάθεται καλά στο όλο θέμα! Τί λένε και οι υπόλοιποι?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα καποια ανεμηστηρια θα μπουνε με αντιστροφη ροη , με σκεπτικο να βγαζουν τον αερα... το θεμα ειναι που και πως....

Ξεχασα να πω πως στο δωματιο υπαρχει και κλιματισμος...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα τον κλιματισμό. Πρέπει να σκεφτούμε μία λύση χωρίς αυτόν καθότι ούτε 24ωρο θα τον έχεις ανοιχτό, ούτε θα είσαι συνέχεια σπίτι. Λογικά θα περάσουν και μέρες χωρίς κλιματισμό αν λείπεις διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μην κάνεις νέες πατέντες αν δεν είσαι σίγουρος, στην ενότητα εξοπλισμός θα βρεις παρουσιάσεις των φίλων stormtrooper και delta πολύ αναλυτικές και αποδεδειγμένα λειτουργικές. Εγώ τουλάχιστον αυτές σκοπεύω να αντιγράψω φέτος, δοκιμασμένα πράγματα. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηράκια Low-noise, υπάρχουν και κάνουν κ δουλίτσα...

Τώρα για την τοποθέτηση...

και δεξιά κ αριστερά να μπούν ένα-παραένα (ψύξη-επαγωγή) έτσι ώστα να μην έχεις πρόβλημα, αλλιώς θα πανε όλα "μονόπατα"...

Link to comment
Share on other sites

φίλε μην κάνεις νέες πατέντες αν δεν είσαι σίγουρος,

Τι εννοεις "νεες" ? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτοντας καποια σχεδια ψυξης και μιλωντας με τον Νικο μου ηρθε το παρακατω σχεδιο...

ανωξειδοτες σωληνες, βεβαια αισθητικα δεν παιρνουν καλο βαθμο στο ενυδρειο, μονιμες κατα βαση (οι οποιες θα εχουν ενα κλειστο κυκλωμα νερου το οποιο δεν θα επιρεαζει το νερο του ενυδρειου) και θα ψυχονται μεσα στο ψυγειακι στο οποιο θα υπαρχει ενας κυκλοφορητης...

post-9275-1231751096_thumb.jpg

Τωρα βεβαια κατα ποσο μπορει να δουλεψει αυτο...αγνωστο.... :huh:

Το ψυγειο βεβαια μπορει γινει πατεντα με μεγαλο ψυγειο απο καποιο αυτοκινητο ισως (οπως κανουμε πατεντες στην ψυξη Η/Υ) ....

Τι λετε? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι πρέπει να ξαναψάξει κάποιος το θεματάκι αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=94276 έστω με κατασκευή από κατάστημα ψυκτικών.

Νομίζω τα οφέλη είναι πολλά και οι επενδεδυμένοι σωλήνες μπορούν να προσαρμοστούν και σε κάποιο sump.

Επίσης από προσωπική εμπειρία, όταν είχα βγάλει το ενυδρείο στον κήπο και το είχα συνδέσει με ψυγείο, http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=152738 είχε μείνει στους 27 τη μέρα και 25 το βράδυ. Όταν μόνωσα την πλάτη και τον πάτο με φελιζόλ κατέβηκε 1 βαθμό. Πιστεύω οτι αν προσεχθεί η μόνωση του πάτου, της πλάτης και των πλαϊνών πλευρών του ενυδρείου, όπως και η χρήση eliwel, το ψυγείο θα λειτουργεί το λιγότερο δυνατό. Tην επόμενη φορά θα μονώσω ακόμα και τους σωλήνες των εξωτερικών φίλτρων.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... οποτε μιλαμε πανω-κατω για το ιδιο πραγμα, βεβαια ρολο παιζει η σωληνα (ζιγκ-ζακ) και στη συγκεκριμενη περιπτωση το ψυκτικο υγρο...

Βεβαια αισθητικα παντα κατι πρεπει να γινει με τις σωληνες... δεν ξερω αν θα "δουλεψει" αν βυθιστουν στο υποστρωμα οι σωληνες τι αποτελεσμα θα εχει...?!?

Παντως πιστευω οτι ενα κλειστο κυκλωμα ειναι καλυτερο απο ενα "ανοιχτο" το οποιο χρησιμοποιει νερο του ενυδρειου... τι λετε?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

φίλε μην κάνεις νέες πατέντες αν δεν είσαι σίγουρος, στην ενότητα εξοπλισμός θα βρεις παρουσιάσεις των φίλων stormtrooper και delta πολύ αναλυτικές και αποδεδειγμένα λειτουργικές. Εγώ τουλάχιστον αυτές σκοπεύω να αντιγράψω φέτος, δοκιμασμένα πράγματα. :thumbup:

Θα σου στείλω λογαριασμό τραπέζης για κατάθεση χρημάτων για ενοικίαση πνευματικών δικαιωμάτων! Επιτέλους οι κόποι μου αποδίδουν καρπούς :huh:

@ Τριαντάφυλλε

Το να βάλεις ένα κλειστό κύκλωμα μέσα στο ενυδρείο για την ψύξη του, υποθέτω πως μπορεί να δουλέψει κάτω από κάποιες προϋποθέσεις. Αρχικά θεωρώ πως οι σωλήνες θα πρέπει να είναι ψηλά αφού εκεί θα είναι το ζεστό νερό που θες να ψύξεις. Κατά δεύτερον αυτό το "Π" που δημιουργείται είναι μάλλον πολύ μικρή επιφάνεια ώστε να ψύξει ολόκληρο ενυδρείο. Εκτός βέβαια αν αυτοί οι σωλήνες έχουν τεράστιο διαμέτρημα. Αλλιώς θα πρέπει να δημιουργήσεις σπιρώματα. Επίσης οι ανοξείδωτοι σωλήνες δεν είναι και ότι καλύτερο, καθώς ότι ανοξείδωτο κυκλοφορεί στην αγορά έχει μεγάλο πάχος και όσο μεγαλύτερη είναι η διάμετρος αυτό το πάχος αυξάνεται. Αποτέλεσμα αυτού είναι να υπάρχουν αρκετές απώλειες. Για να μην μιλήσω για το κόστος των ανοξείδωτων. Ο σωλήνας μπορεί να κάνει "χ" το μέτρο και οι γωνίες για να τους ενώσεις "2χ" το τεμάχιο. Αγοράζεις κανονικό ψυγείο δηλαδή. Ο χαλκός είναι το τέλειο υλικό για τέτοιες δουλειές αλλά.... ψάρια καπούτ!!!

Τέλος το οποιοδήποτε σύστημα ψύξεις χρησιμοποιήσουμε το οποίο θα δουλεύει με συμπιεστή θα έχει τρελό θόρυβο. Οπότε αν είναι εκτεθημένο θα έχεις και πρακτικό πρόβλημα αλλά και αισθητικό.

Μία άλλη πρόταση που μπορώ να κάνω, εκτός από τη λύση του ψυγείου που προσωπικά μου αρέσει πολύ, βασίζεται στην αρχή λειτουργίας των μπυραριών (Beer Academy κλπ)!!!! Έχετε δει τις "στήλες" με τις μπύρες που φέρνουν στα τραπέζια? Εσωτερικά έχουν ένα σωλήνα τίγκα στον πάγο ο οποίος δεν έρχεται σε επαφή με την μπύρα, απλά τις περνάει την θερμοκρασία του. Πως μπορεί να εφαρμοστεί αυτό σε ένα ενυδρείο:

Αδειάζουμε το ενυδρείο από νερό και ψάρια και βάζουμε μέσα μπύρα.... Ουπς.... λάθος!!! Δημιουργούμε σε μία γωνία μία στήλη όπως τους πύργους των sump μόνο που θα είναι πλήρως κλειστό και δεν θα επιτρέπει την ανταλλαγή υγρών ( :thumbup: ). Αυτή η στήλη θα είναι γεμάτη από χάλκινο σπίρωμα όπου μέσα του θα τρέχει ψυκτικό υγρό και φυσικά εξωτερικά θα έχει νερό (το οποίο όπως είπα δεν θα έρχεται σε επαφή με το νερό του ενυδρείου. Οπότε αυτό το χάλκινο σπίρωμα θα έχει από κάτω του "κάτι" που θα ψύχει το υγρό που θα κυκλοφορεί μέσα του, η ψύξη θα περνάει στο στάσιμο νερό του πύργου και αυτό με τη σειρά του θα δίνει ψύξη στο ενυδρείο μας. Αυτό μπορεί να βασίζεται σε εξαρτήματα ενός aircondition ή ενός ψυγείου.

Ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείο μπορεί να χρειαστούν και περισσότερες τέλειες στήλες.

Δεν ξέρω το κατά πόσο θα μπορέσει να λειτουργήσει απόλυτα σωστά κάτι τέτοιο... Άσε που πιστεύω πως το κόστος θα είναι πολύ μεγαλύτερο....

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο δηλαδη?

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/5tee/psyksi.htm

Ναι, σαν αυτό που συζητούσαμε το πρωί... Αλλά αυτό είναι πλήρως ακαλαίσθητο.... τουλάχιστον στα μάτια μου. Βέβαια δημιουργεί μεγαλύτερη επιφάνεια. Δεν ξέρω... Βαδίζουμε σε μονοπάτια πειραματισμού. Πολύ καλό αυτό βέβαια, αλλά πρέπει να υπάρχει ο χώρος και τα ενυδρεία για τέτοιους πειραματισμούς! Εσύ όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε έτοιμα στημένα ενυδρεία με ψάρια και φυτά.... Θα προτιμούσα λύσεις πιο "σίγουρες" και πρακτικές!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αυτη η κατασκευη θα μπορουσε να κολληθει εξωτερικα του ενυδρειου?

... τι λες? θα ειχε λογικα αποτελεσμα... ?!?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αυτη η κατασκευη θα μπορουσε να κολληθει εξωτερικα του ενυδρειου?

... τι λες? θα ειχε λογικα αποτελεσμα... ?!?

Το εξωτερικό τζάμι του ενυδρείου είναι πολύ παχύ... Μην ξεχνάμε πως το γυαλί είναι κακός αγωγός της θερμότητας. Η κατασκευή που λέω πιο πάνω θα χρησιμοποιεί 3-4mm τζάμι!

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν θα εχει νοημα να κολληθει διπλα, μεσα στο ενυδρειο πρεπει να μπει στον Τσαμη λεει οτι το τμημα που μπαινει μεσα στο ενυδρειο δεν θα πρεπει να ερθει σε επαφη με το γυαλι του ενυδρειου για να μην υπαρχουν απωλειες.

Οποτε καταλαβαινεις οτι το να ειναι απ'εξω δεν..

Εγω σκεφτομουν κατι αλλο γιατι δεν μου αρεσε η πλαστικη σωληνα μεσα στο ψυγειο αφου κι αυτη μονωτης ειναι και καλυτερος απο το γυαλι. Αυτο που βαζει ο Τσαμης μεσα στο ενυδρειο το κανουμε επι δυο και το ενα μπαινει στο ενυδρειο, το αλλο στο ψυγειο. Ισως αυτο που μπαινει στο ψυγειο να μπορει να μην εχει σερπαντινα απλα μονο μια αντλια που να θετει το νερο σε κινηση στο κλειστο κυκλωμα. Την αντλια την ελεγχει eliwell. Το θεμα ειναι αν θα ειναι επαρκες το συστημα. Εκει χρησιμοποιουν ψυκτικη μοναδα 1/4hp οποτε εγω στα 700 λιτρα θα επερνα ενα ψυγειο με ψυκτικη μοναδα τουλαχιστον 1/2 αν οχι λιγο παραπανω. Αν υπαρχει αντλια "κλειστου τυπου" που εχει δυο σωληνες, μια για εισοδο, μια για εξοδο τοτε ισως ειναι δυνατον να μπει μεσα στο ψυγειο μοναχα σερπαντινα απο χαλκο αφου το κυκλωμα θα ειναι κλειστο. Ολα αυτα ομως ειναι πειραματικα και δεν ειναι σιγουρο (δοκιμασμενο) το αποτελεσμα.

Επισης πρεπει να σκεφτουμε κατι ακομα. Δεν ξερω αν αυτο που θελω να πω το εκφραζει η αρχη διατηρησης της ενεργειας. Αν η θερμοτητα εκφραζεται και ως ενεργεια τοτε ναι. Οπως και να εχει αυτο που θελω να πω ειναι οτι: Εχουμε σε ενα δωματιο το ενυδρειο και το ψυγειο. Θερμοτητα χανεται απο το ενυδρειο και μπαινει μεσα στο ψυγειο, στο χωρο του ψυγειου εννοω. Το ψυγειο τι κανει? Την απομακρυνει απο τον χωρο του και την εκλυει στο περιβαλλον, δλδ το δωματιο οποτε λογικα το ενυδρειο ξαναανεβαζει θερμοκρασια. Αυτο καπου το ειχα διαβασει αλλα δεν θυμαμαι που.. Λογικο μου φαινεται ομως. Μαλλον θα πρεπει λοιπον το ψυγειο να ειναι σε αλλο χωρο απ'οτι το ενυδρειο.

Ειναι η ιδια αρχη με την οποια δουλευουν τα air condition. Μια μοναδα μεσα μια μοναδα εξω. Ζεσταινομενη η εξω ψυχεται και στελνει τη δροσια στη μεσα μοναδα. Αν ειχαμε και τις δυο μοναδες στον ιδιο χωρο μαλλον δεν θα γινοταν δουλεια. Δικιο δεν εχω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...