Jump to content

βοηθεια ασθενεια!!!


Recommended Posts

καλησπερα.σημερα ειδα ασπρα σκουληκια στα τζαμια του ενυδρειου περιπου ενα χιλιοστο να περπατανε.επισης ασπρα στιγματα στα περισοτερα ψαρια μου που δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι σκουληκια.τι ασθενεια ειναι και τι θα κανω;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.σημερα ειδα ασπρα σκουληκια στα τζαμια του ενυδρειου περιπου ενα χιλιοστο να περπατανε.επισης ασπρα στιγματα στα περισοτερα ψαρια μου που δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι σκουληκια.τι ασθενεια ειναι και τι θα κανω;

Τα άσπρα σκουλήκια στο τζάμι είναι μάλλον planaria και μάλλον άσχετα με το θέμα των ψαριών σου. Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου και αν έχεις και κάποιες φωτογραφίες των ψαριών με το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

εχω ph 6,8/ νιτρικα 0/και θερμοκρασια 24βαθμους.ψαρια κορυντορας,ροζ ρασμπορα και ενα flame tetra(στιγματα εχουν ολα εκτος απο τα ρασμπορα).φυτα egeria densa,echinodorus marti,microsorum pteropus.την αεραντλια δεν την δουλευω γιατι εχω 8 φυτα και πιστευω βγαζουν αρκετο οξυγονο.το ενυδρειο ειναι 80λτ.φωτο δυστυχως δεν μπορω.στα ψαρια μου φαινεται για ick.τα σκουληκια με μπερδευουν.

Link to comment
Share on other sites

εχω ph 6,8/ νιτρικα 0/και θερμοκρασια 24βαθμους.ψαρια κορυντορας,ροζ ρασμπορα και ενα flame tetra(στιγματα εχουν ολα εκτος απο τα ρασμπορα).φυτα egeria densa,echinodorus marti,microsorum pteropus.την αεραντλια δεν την δουλευω γιατι εχω 8 φυτα και πιστευω βγαζουν αρκετο οξυγονο.το ενυδρειο ειναι 80λτ.φωτο δυστυχως δεν μπορω.στα ψαρια μου φαινεται για ick.τα σκουληκια με μπερδευουν.

Τα σκουλήκια ξέχνα τα για την ώρα. Αν είναι ick ανέβασε την θερμοκρασία στους 30-31 βαθμούς.

Πες μας καλύτερα τί βλέπεις με μεγαλύτερες λεπτομέρειες και σε ποια σημεία του σώματός τους, για να σιγουρευτούμε ότι είναι ick.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω ασπρα στιγματα σε κεφαλι,ουρα και σωμα ψαριων σε μεγεθος κεφαλιου καρφιτσας.πιθανον αυριο να εχω φωτο.δεν ειναι ick;

Link to comment
Share on other sites

Τα σκουλήκια ξέχνα τα για την ώρα. Αν είναι ick ανέβασε την θερμοκρασία στους 30-31 βαθμούς.

Πες μας καλύτερα τί βλέπεις με μεγαλύτερες λεπτομέρειες και σε ποια σημεία του σώματός τους, για να σιγουρευτούμε ότι είναι ick.

Ωρε Νικο ικ ειναι, αλλα .....δεν εχει δισκους!!!! :thumbup: Ανεβασμα στους 28-29 ενταξει, οχι ομως και 31.- :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ωρε Νικο ικ ειναι, αλλα .....δεν εχει δισκους!!!! :thumbup: Ανεβασμα στους 28-29 ενταξει, οχι ομως και 31.- :huh:

Το ick και το oodinium αντιμετωπίζονται/εξολοθρεύονται πάνω από τους 30 βαθμούς απ'όσο ξέρω κι έχω διαβάσει! Άσχετα με το είδος του ψαριού στους 30-32 βαθμούς για 4-7 μέρες νομίζω πως μπορούν να αντέξουν. Εδώ αντέχουν τα χρυσόψαρα.....

Link to comment
Share on other sites

....Εδώ αντέχουν τα χρυσόψαρα.....

Μην υποτιμας τα χρυσοψαρα σε αντοχη.

Τα γατοψαρα (αναλογα το ειδος) και τα αρλεκινακια υποτιματα :huh:

Ισως χρειαστει θεραπεια αν δε φυγουν τα συμπτωματα.

Κανε αναγνωριση των "σκουληκιων" απο εδω http://www.plantedtank.net/forums/shrimp/4...gnize-them.html

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη απλα ανεβαζω θερμοκρασια χωρις να βαλω αντιβιωση;επισης τα σκουληκια μου φαινονται για πλαναρια.πως τα ξεφορτωνομαι;ευχαριστω ολους

Link to comment
Share on other sites

Το ick αντιμετωπίζεται με ανέβασμα θερμοκρασίας και χρήση ενυδρειακού αλατιού! Το αλάτι έχει το πρόβλημα ότι ανεβάζει πολύ τις σκληρότητες του νερού, δεν εξατμίζεται και δεν φεύγει παρά μόνο με αλλαγές νερού και ενοχλεί ιδιαίτερα τα γατόψαρα!

Αν το ick είναι σε αρχικό στάδιο το ανέβασμα της θερμοκρασίας και μόνο αρκεί και θα σου έλεγα να ξεκινήσεις μόνο με αυτό. Αν δεν δεις διαφορά σε 2-3 μέρες το συζητάμε!

Κανονικά τα πλανάρια θα στα εξολοθρεύσουν τα ψαράκια σου. Ιδιαίτερα τα Corydoras τα εκτιμούν ιδιαιτέρως. Όπως είπα και πιο πάνω, αυτό δεν είναι πρόβλημα. Αρχικά πρέπει να γιατρέψεις τα ψάρια!

Ανέβασε την θερμοκρασία στους 29 όπως λέει και ο diskus fan (εδώ εμπιστευόμαστε την εμπειρία του). Από το πρώτο 12ωρο λογικά θα πρέπει να αρχίσουν να μειώνονται τα στίγματα.... Όπως και να έχει ενημέρωνέ μας για τις όποιες εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

Νικοτρουπερ με σενα θα ξεχασω κι'αυτα που ξερω!!!! :thumbup::huh: Λοιπον για να τα λεμε απλα (επειδη διαβαζουν κι' αλλοι). Ανεβαζοντας την θερμοκρασια επιταχυνουμε τον κυκλο της συγκεκριμενης ασθενειας με αποτελεσμα να μην προλαβαινει να βρει αλλον ξενιστη. Αν κανω καποιο λαθος ..............ΣΤΑΜΑΤΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!! Τα κορυ εχουν μια μικρη "ευπαθεια" στο αλατι, αλλα δεν ειδα να το αναφερεις στην ορθα κατα τα αλλα (και συμφωνα με τα οσα ξερω) προσθηκη ενυδρειακου αλατιου.:thumbup: Τα ψαρια που υπαρχουν σε αυτο το ενυδρειο θεωρω οτι καλο ειναι να κρατιουνται στους 26-27 C.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry αλλα τα μπλεξαμε.εκτος θεραπειας τα ειχα στους 26 και καποιος απο το φορουμ μου ειπε να τα βαλω 24(καλυτερα και για τα φυτα).τελικα ποια θερμοκρασια να δουλευω οταν τα ψαρια μου γινουν καλα;στην θεραπεια 28-29 και αλατι η' οχι.σας κουραζω αλλα ακουω δυο διαφορετικες γνωμες και δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry αλλα τα μπλεξαμε.εκτος θεραπειας τα ειχα στους 26 και καποιος απο το φορουμ μου ειπε να τα βαλω 24(καλυτερα και για τα φυτα).τελικα ποια θερμοκρασια να δουλευω οταν τα ψαρια μου γινουν καλα;στην θεραπεια 28-29 και αλατι η' οχι.σας κουραζω αλλα ακουω δυο διαφορετικες γνωμες και δεν ξερω τι να κανω

Επειδή κι εγώ έχω μπερδευτεί και δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς διαφωνούμε με τον diskus fan (εκτός από την θερμοκρασία), ανέβασε την θερμοκρασία στους 29 και περίμενε όταν ξανασυνδεθεί ο diskus να σου πει τί να κάνεις με το αλάτι.

Αυτά που γράφω εγώ είναι λιγότερο εμπειρικά και περισσότερο αποτέλεσμα διαβάσματος. Ο συνονόματος Νίκος (diskus fan) έχει πολύχρονη εμπειρία η οποία δεν ξεπερνιέται με το διάβασμα!

Το ανέβασμα της θερμοκρασία είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Πρόσεξε όμως γιατί από το 24 θα πρέπει να την ανεβάσεις διαδοχικά μέσα σε 3-4 μέρες στους 29 για να μην πάθουν σοκ τα ψάρια σου.

Τέλος γνώμη μου είναι πως κακώς είχες την θερμοκρασία τόσο χαμηλά. Ναι μεν κάποια φυτά ευδοκιμούν περισσότερο σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά τα φυτά είναι και πιο εύκολο να προσαρμοστούν σε "αντίξοες" συνθήκες γι'αυτά παρά τα ψάρια. Εκτός αυτού, η χαμηλή θερμοκρασία μπορεί να ήταν και η αιτία της ασθένειας. Γενικώς, μέσα σε ΟΛΑ τα ενυδρεία και τα ψάρια υπάρχουν πολλές ασθένειες οι οποίες περιμένουν την κατάλληλη θερμοκρασία να ξεσπάσουν και να προσβάλλουν το ενυδρείο μας. Όσο κρατάμε τις συνθήκες στα πλαίσια που θέλουν τα ψάρια, τόσο πιο δύσκολο είναι να υπάρξει πρόβλημα και να ξεσπάσει ασθένεια.

Ξεκίνα το ανέβασμα της θερμοκρασίας περίπου κατά 1 βαθμό την μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζοντας την θερμοκρασια επιταχυνουμε τον κυκλο της συγκεκριμενης ασθενειας

Ετσι ειναι Νίκο με την άνοδο της θερμοκρασίας πάνω απο τους 29 βαθμούς επιταχύνουμε το κύκλο με συνέπεια να σκάσουν τα αυγά και λόγο της υψηλής θερμοκρασίας να σκοτώσουμε το ick.

Το ick ζει από 14-28 βαθμούς , πέρα απο αυτές τις θερμοκρασίες δεν υπάρχει , πεθαίνει .

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι Νίκο με την άνοδο της θερμοκρασίας πάνω απο τους 29 βαθμούς επιταχύνουμε το κύκλο με συνέπεια να σκάσουν τα αυγά και λόγο της υψηλής θερμοκρασίας να σκοτώσουμε το ick.

Το ick ζει από 14-28 βαθμούς , πέρα απο αυτές τις θερμοκρασίες δεν υπάρχει , πεθαίνει .

Το αλάτι είναι πάντα απαραίτητο ή σε αρχικό στάδιο ick μπορούμε να το αποφύγουμε?

Link to comment
Share on other sites

Για ποια θερμοκρασία μιλάς ;

Ποια είναι η πρέπουσα θερμοκρασία? Εγώ γνώριζα πως η θερμοκρασία άνω των 30 είναι αυτή που εξουδετερώνει το ick και το oodinium. Εδώ αναφέρεται πως με 29 βαθμούς μπορεί να γίνει δουλειά.

Έχει σχέση το αλάτι με την θερμοκρασία?

Επίσης, ποιο είναι το καλύτερο δυνατό αλάτι για ψάρια που ΔΕΝ τα πάνε καλά με το αλάτι και ποια η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε εφόσον έχουμε ρίξει αλάτι και έχει εξουδετερωθεί η ασθένεια? Μεγάλες αλλαγές νερού για την αραίωση έως εξαφάνισή του αλατιού?

Πάντα μιλάω για ψάρια που δεν "σηκώνουν" το αλάτι.... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Απο τι στιγμή που έχουμε 29 βαθμούς δεν χρειάζεται το αλάτι , δεν υπάρχει το ick !

Link to comment
Share on other sites

Απο τι στιγμή που έχουμε 29 βαθμούς δεν χρειάζεται το αλάτι , δεν υπάρχει το ick !

Thanx :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...