Jump to content

φευγατο σαλιγγαρι ......


Recommended Posts

εχω ενα γαριδοενυδρειο 20 λιτρων της dennerle με γαριδες,2 zebra snail και 1 apple snail.τωρα τελευταια,το apple snail,εχει τασεις φυγης!το εχει σκασει 2 φορες και εχει διανυσει αποσταση περιπου 2 μετρων,οπου και το βρισκω κλεισμενο στο καβουκι του,δεν ξερω για ποσες ωρες εκτος νερου.οι μετρισεις μου ειναι

ph 7.5

αμμωνια 0

no2 0

no3 25

αλλαγες γινονται καθε 1 βδομαδα το 30% και ταισμα καθε 2 μερες

εχει παρατηρησει καποιος παρομοια συμπεριφορα?τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα γαριδοενυδρειο 20 λιτρων της dennerle με γαριδες,2 zebra snail και 1 apple snail.τωρα τελευταια,το apple snail,εχει τασεις φυγης!το εχει σκασει 2 φορες και εχει διανυσει αποσταση περιπου 2 μετρων,οπου και το βρισκω κλεισμενο στο καβουκι του,δεν ξερω για ποσες ωρες εκτος νερου.οι μετρισεις μου ειναι

ph 7.5

αμμωνια 0

no2 0

no3 25

αλλαγες γινονται καθε 1 βδομαδα το 30% και ταισμα καθε 2 μερες

εχει παρατηρησει καποιος παρομοια συμπεριφορα?τι μπορω να κανω?

Από το να προσπαθείς να έχεις κλειστό το καπάκι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο. Τα Apple Snails είναι αλανιάρικα και έχουν τάσεις φυγής κυρίως όταν θέλουν να γεννήσουν. Έξω από το νερό μπορούν να μείνουν ακόμα και εβδομάδες, αν δεν τα χτυπάει ήλιος και δεν έχει υψηλή θερμοκρασία.

Θα σου πρότεινα να ρίξεις λίγο την στάθμη του νερού... ¨οχι ότι σίγουρα θα έχει θετικά αποτελέσματα, αλλά δοκίμασέ το!

Link to comment
Share on other sites

Ένα horned nerite μας έκανε το ίδιο τις προάλλες. :huh: Το βρήκαμε κάτω από την μοκέτα, πάλι καλά που ζει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...