Jump to content

Tmc V2 400 Set Up


banik

Recommended Posts

Σημερα πηρα το συγκεκριμενο skimmer περα οτι με το ζορι το χωρεσα την αντλια στην πλατη του ενυδρειου συνδεσα την ανλια με το σωληνακι κ το skimmer

κ το εβαλα σε λειτουργεια, αυτο αρχισε να μαζευει νερο κ πηγαινε καρφι να ξεχειλισει στο τσακ προλαβα να βγαλω την πριζα, τι εκανα λαθος ???

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σου γινετε αυτο πρεπει να ρυθμισεις την βαλβιδα που εχει,οσο την ρυθμιζεις τοσο θα βλεπεις οτι δημιουργητε αφρος στο δοχειο.Ελπιζω να καταλαβες ποιο εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σου γινετε αυτο πρεπει να ρυθμισεις την βαλβιδα που εχει,οσο την ρυθμιζεις τοσο θα βλεπεις οτι δημιουργητε αφρος στο δοχειο.Ελπιζω να καταλαβες ποιο εννοω.

για αυτο εδω λες........που να το ρυθμισω δηλαδη ???

post-6772-1231850014_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για αυτο εδω λες........που να το ρυθμισω δηλαδη ???

post-6772-1231850014_thumb.jpg

εχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

να μην ανοιγω νεο θεμα...

πηρα εγω το V2 600...

αλλα εχω το εξης προβλημα ... το λαστιχο που συνδεει την αντλια με το σκιμερ δεν χωραει να "πιασει" την εξοδο της αντλιας.... :)

τι παιζει???

Link to comment
Share on other sites

να μην ανοιγω νεο θεμα...

πηρα εγω το V2 600...

αλλα εχω το εξης προβλημα ... το λαστιχο που συνδεει την αντλια με το σκιμερ δεν χωραει να "πιασει" την εξοδο της αντλιας.... :)

τι παιζει???

Χωραει,αλλα θελει ζορισμα αρκετο.Αφου το βαλεις βαλε και ενα γκριζοπο πλαστικο σφιχτιρακι που εχει στα εξαρτηματα για να το ασφαλησεις καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

ελεος...

και κατι ακομα...η αντλια που εχει μπορω να την δουλεψω εκτος νερου? Δλδ να ειναι απεξω κ με ενα λαστιχο να τραβαει το νερο.

Πολυ κουμουτσα ρε σεις... :)

Link to comment
Share on other sites

δυστιχως η κουμουτσα πρεπει να ειναι μεσα στο ενυδρειο.και μαλιστα σε αποσταση 20cm απο την εισοδο του σκιμερ.

οποτε μη σκεφτεις να τη βαλεις στον πατο του ενυδρειου για να μη φαινεται

Link to comment
Share on other sites

αν παρω αλλη εξωτερικη με την ιδια αποδοση???

Μπορεις να το κανεις και αυτο αν σε ενοχλει τοσο πολυ το μεγεθος της.Αν θες να βαλεις την νεα σαν εξωτερικη ομως θα πρεπει να μπει χαμηλοτερα απο τη σταθμη του νερου (ετσι ωστε να μην παιρνει αερα ο σωλινας της εισαγωγης σε ενδεχομενη διακοπη) κατι που θα σου στοιχησει σε αποδοση.Οσο πιο χαμηλα την βαλεις,τοσο λιγοτερο νερο θα ανεβαζει η εξοδος της.Πρεπει να το υπολογισεις και αυτο!

Link to comment
Share on other sites

αν παρω αλλη εξωτερικη με την ιδια αποδοση???

αποψη μου μην το κανεις αυτο.

βαλε την αντλια και σιγα σιγα θα τη συνηθισεις.

θα πιασει και κοραλινη λιγο αλγη .......θα το ξεπερασεις :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...