Jump to content

Φουσκωμένη κοιλιά


andrikos

Recommended Posts

Παιδιά εδω και ένα μήνα παρατήρησα την ευρύτερη κοιλιακή χώρα του μονομάχου μου, να φουσκώνει ολοένα και περισσότερο...στην αρχή δεν έδωσα σημασία, πιστεύοντας πως απλώς τρώει παραπάνω απο το κανονικό. Τώρα αρχίζω και ανησυχώ γιατί ειναι εντελώς αφύσικο το πρήξιμο.

Γνωρίζεται κάποια ασθένεια ή κάτι σχετικό;

Φωτογραφία δεν έχω ακόμη....

Έγινε επεξεργασία - andrikos
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι καποια απο τις φωτο με αντιπροσωπευει...ποιο κοντα στην "Dropsy" ειμαι,

αλλα γενικότερα το ψάρι ειναι σε πολύ καλή κατάσταση. (χρωματα ζωντανα, πτερύγια φθσιολογικά, ορεξη για φαί και γενικότερα)

:hysterical::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να σηκώσεις φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να σηκώσεις φωτογραφίες!

..μου δίνει ελευθερο χώρο για Συνημμένα Αρχεία "Συνολικός Υπόλοιπος Χώρος: 6.17k" :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

..μου δίνει ελευθερο χώρο για Συνημμένα Αρχεία "Συνολικός Υπόλοιπος Χώρος: 6.17k" :thumbup:

Άνοιξε λογαριασμό στο photobucket και σήκωσε φωτογραφία μέσω αυτού!

Link to comment
Share on other sites

Κι εκει καποια μ@κ@κι@ εχω κάνει και δεν βγάζω άκρη...

μου τα βγαζει σε αυτη τη μορφή και δεν μπορω να τα διαχειριστώ http://s307.photobucket.com/albums/nn320/papandrikos/

Ξερεις γιατι εδω μου εχει τοσο λιγο χώρο; Μόνο σε μένα;

Έγινε επεξεργασία - andrikos
Link to comment
Share on other sites

Δωστου βρασμενο και καθαρισμενο αρακα μηπως τον βοηθησει.Μην τον δινεις για δυο ημερες

αλλη τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εκει καποια μ@κ@κι@ εχω κάνει και δεν βγάζω άκρη...

μου τα βγαζει σε αυτη τη μορφή και δεν μπορω να τα διαχειριστώ http://s307.photobucket.com/albums/nn320/papandrikos/

Ξερεις γιατι εδω μου εχει τοσο λιγο χώρο; Μόνο σε μένα;

Σε αυτές τις φωτογραφίες από το link του photobucket θα αντιγράφεις αυτό που λέει IMG Code.

π.χ.

DSCF0178.jpg

oscar1.jpg

Όσον αφορά το ΑΖ πήγαινε στο Π.Ε. Μέλους και στην αριστερή μπάρα που λέει κάτω χαμηλά Επιλογές, πάτα "Διαχείριση των συνημμένων σας". Αν έχεις βάλει πολλά συνημμένα άρχισε να σβήνεις τα παλαιότερα, αλλά γνώμη μου είναι να κάνει δουλειά μόνο με το photobucket.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός, αλλά υπάρχει πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα του βαλεις general cure μαζι με Μελαφιξ ειναι της ιδιας εταιριας οπως λεει την δοσολογια

Τρωει κανονικα και ειναι οπως πρωτα το ψαρακι σου;

Link to comment
Share on other sites

Τι το ταίζεις? Μήπως έχει μπαγιατέψει ή χαλάσει η τροφή? Το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημμα και το δημιουργούσε η τροφή (ήταν αυτή της Τερτα για μονομάχους). Το άφισα νυστικό 2 μέρες, συν αλλάγές νερού με πολύ λίγο αλάτι συν Μελαφίξ. Το τάισα μετά ζωντανή τροφή σκουλίκι γκρίνταλ και ξανά νυστικό για 2 μέρες κλπ. Τωρα είναι μια χαρά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια μην μου λετε τωρα τετοια...και το δικο μου ψαρακι εχει το ιδιο ακριβως προβλημα και ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ σε αυτα τα θεματα...Τον ειχα σε μια γυαλα σε σχημα τετραγωνου και τωρα την πλενω με καυτο νερο...Τον ταιζω αλλα δεν τρωει τιποτα...Εχω για φαγητο κατι μικρες μαυρες μπιλιτσες...Δυσκολευεται επισης και να κολυμησει.Τον εχω 3-4 χρονια...Τι να του δωσω για να γινει καλα?

Σε λιγο καιρο θα αγορασω ενυδρειο...

Γνωριζω οτι δεν ειναι για γυαλα αλλα δεν το γνωριζα...

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια μην μου λετε τωρα τετοια...και το δικο μου ψαρακι εχει το ιδιο ακριβως προβλημα και ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ σε αυτα τα θεματα...Τον ειχα σε μια γυαλα σε σχημα τετραγωνου και τωρα την πλενω με καυτο νερο...Τον ταιζω αλλα δεν τρωει τιποτα...Εχω για φαγητο κατι μικρες μαυρες μπιλιτσες...Δυσκολευεται επισης και να κολυμησει.Τον εχω 3-4 χρονια...Τι να του δωσω για να γινει καλα?

Σε λιγο καιρο θα αγορασω ενυδρειο...

Γνωριζω οτι δεν ειναι για γυαλα αλλα δεν το γνωριζα...

Κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα αν πρώτα δεν φέρεις τις κατάλληλες συνθήκες νερού στο ψαράκι σου. Επίσπευσε την αγορά ενυδρείου, κάνε στρώσιμο και βάλε το ψάρι μέσα. Διάβασε για τις συνθήκες που πρέπει να έχει για να ζήσει σωστά. Αν μπορείς βάλε φωτογραφία του δικού σου μονομάχου για να διαπιστωθεί αν όντως είναι το ίδιο πρόβλημα!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα αν πρώτα δεν φέρεις τις κατάλληλες συνθήκες νερού στο ψαράκι σου. Επίσπευσε την αγορά ενυδρείου, κάνε στρώσιμο και βάλε το ψάρι μέσα. Διάβασε για τις συνθήκες που πρέπει να έχει για να ζήσει σωστά. Αν μπορείς βάλε φωτογραφία του δικού σου μονομάχου για να διαπιστωθεί αν όντως είναι το ίδιο πρόβλημα!

Αυτο θα παω να κανω σημερα...να κανω μια ερευνα αγορας για ενα μικρο ενυδρειο 15-20L

Τωρα το ψαρι μου το εχω στην μικρη μου γυαλα γιατι η αλλη στεγνωνει...Επισης δεν μπορει καλα καλα να κολυμπησει και καθεται εκει που εχω μερικες μπιλιες και οχι στις πετρες...Παρε φωτογραφιες να δεις και μονος σου

http://i363.photobucket.com/albums/oo78/Gl...kt/P1010045.jpg

http://i363.photobucket.com/albums/oo78/Gl...kt/P1010042.jpg

Έγινε επεξεργασία - glixbourkt
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα στο petshop και μου ειπε πως δεν γινεται τιποτα για την κοιλια του ψαριου μου...Ειπε οτι ειναι 50-50 οι πιθανοτητες για να γινει καλα η για να παει στο παραδεισο...

Ενα αλλο θεμα που τον ρωτησα ειναι η αγορα ενος ενυδρειου...Μου ειπε πως ενα μικρο ενυδρειο για χρυσοψαρα κοστιζει 40ευρω ενω ενα για τροπικα ψαρια 60-100ευρω.Αληθευει?Μπορειτε να μου δειχετε την αντιστοιχη συζητηση στο σιτε?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα στο petshop και μου ειπε πως δεν γινεται τιποτα για την κοιλια του ψαριου μου...Ειπε οτι ειναι 50-50 οι πιθανοτητες για να γινει καλα η για να παει στο παραδεισο...

Ενα αλλο θεμα που τον ρωτησα ειναι η αγορα ενος ενυδρειου...Μου ειπε πως ενα μικρο ενυδρειο για χρυσοψαρα κοστιζει 40ευρω ενω ενα για τροπικα ψαρια 60-100ευρω.Αληθευει?Μπορειτε να μου δειχετε την αντιστοιχη συζητηση στο σιτε?

Άσε τί σου είπανε στο πετσοπ... Μόνο και μόνο που σου είπανε 40 ευρώ για γυάλα για χρυσόψαρα σου λένε μπαρούφες!!! Τα χρυσόψαρα θέλουν 150-200 λίτρα minimum για να είναι σωστά!

Η αλήθεια είναι πως οι μονομάχοι είναι ευαίσθητα ψάρια, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να προσπαθήσεις.... Πήγαινε πάρε ένα ενυδρειάκι 20-30L με φίλτράκι και θερμοστάτη και ξέχνα τις μπίλιες.... Πάρε ψιλό βοτσαλάκι ή άμμο ανοιχτόχρωμη! Αν το ψάξεις μπορείς να βρεις πολύ ωραία και ΚΟΜΠΛΕ κινέζικα ενυδρειάκια με 40-50 ευρώ συν 5-7 ευρώ η άμμος συν 15 ευρώ περίπου για αντιχλώριο και έτοιμα ζωντανά βακτήρια! Σιγά σιγά θα βάλεις και 1-2 φυτάκια και θα έχεις ένα όμορφο ενυδρείο, αλλά κυρίως ένα σωστό ενυ΄δρείο για τον μονομάχο σου!

Προσπάθησε να τον ταϊσεις βρασμένο αρακά! Εννοείται πως θα τον ξεφλουδίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Μια θεραπεια για το dropsy ειναι και με την προσθηκη espom salt (Magnesium Sulfate ή Θειϊκό Μαγνήσιο) το οποιο το πουλανε στα φαρμακεια. Ζητα ομως το καθαρο. Δεν ειναι ακριβο 5-7 ευρω το κιλο. Το αλατι αυτο απομακρυνει τα υγρα απο το ψαρι οσο γινεται και προκαλει διαροια. Ειναι ηπια θεραπεια και πιο πολυ βοηθητικη αγωγη. Η συγκεντωση που χρησιμοποιειται ειναι 2-3gr στο 1 λιτρο νερο. Δλδ 0,2-0,3%.

Αν θες να το δοκιμασεις και δεν βρισκεις εγω εχω. Ειμαι στο κεντρο αν θες στειλε PM να περασεις να σου δωσω.

Link to comment
Share on other sites

glixbourkt Θα σε παρακαλεσω να ανοιξεις καινουργιο θεμα για το ψαρακι σου αλλα να ξερεις πως το μονομαχακι σου ειναι και σε μεγαλη ηλικια

Link to comment
Share on other sites

glixbourkt Θα σε παρακαλεσω να ανοιξεις καινουργιο θεμα για το ψαρακι σου αλλα να ξερεις πως το μονομαχακι σου ειναι και σε μεγαλη ηλικια

Ναι εχεις δικιο...το εχω απο εκη δημοτικου και τωρα ειμαι 1η λυκειου...Το θεμα για την αγορα του ενυδρειου να το ανοιξω στους αρχαριους?

Επισης η !@#$ πωλητρια μου λεει με ενα υφακι δεν υπαρχει θεραπεια...Και αν την κανεις κοστιζει 10-15 ευρω οποτε συμφερει να αγορασεις εναν με 4ευρω μονομαχο...Και την λεω εγω γιατι να σκοτωσω το ψαρι μου και να μην κανω την θεραπεια?Δηλαδη αυτοι δεν σκεφτονται τα ζωα,μονο τη λεφτα θα βγαλουν απο αυτα...Ειδα και κατι αλλα τρελα πραγματα που γινονται εκει που δεν τα πιστευα αλλα τελικα ειναι αληθεια αλλα θα τα πω αλλη φορα...

Επισης θα προσπαθησω να βρασω αρακα...

Έγινε επεξεργασία - glixbourkt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...