Jump to content

Alge Eater με προβλημα..


Recommended Posts

post-1554-1232121310_thumb.jpg alge eater μου ειπαν .. γνωριζουμε την κανονικη ονομασια του,και αν ειναι υβριδιο; (αν το λεω και σωστα..)

Το προβλημα ειναι οτι,ενω το φυσικο του χρωμα ειναι το κιτρινο,σημερα παρατηρησα πως εχει αρχισει να καφετιζει προς την ουρα και εχω και την εντυπωση πως ειναι αδυνατο σε σχεση με τα αλλα.

Κατα τα αλλα η συμπεριφορα του ειναι φυσιολογικη.

Δυστυχως δεν μπορεσα να βγαλω πιο καθαρη φωτο.

Τα φωτα σας..

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι σου είναι: Gyrinocheilus aymonieri

ή αλλιώς Chinese Algae Eater (CAE)

Όσο για το πρόβλημα, δυστυχώς δέν είναι εμφανές από την φωτογραφία. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εδώ στην αρχή δεν έχει έντονο χρώμα κάπως κίτρινο όπως και στη φώτο αλλα μετά γίνετε αλλιώς!για δες το link
Link to comment
Share on other sites

Πολυ κατατοπιστικο! Και οντως αποδεικνυει πως ειναι ενα πολυ ενδιαφερον ψαρι (το διαπιστωνω και εγω)

Αλλα αυτο με το χρωμα .. δεν βγαζω ακρη..Εχω αλλα 2 τα οποια ειναι κατακιτρινα χωρις καμια μεταβολη(και τα εχω ολα , αρκετο καιρο)

Απλα ελπιζω να μην ειναι ασθενεια.

Ευχαριστω! παντως.

Link to comment
Share on other sites

εμένα που είχα μου άλλα ξε χρώμα σε 2 μέρες!αλλα τωρα για το δικό σου??πόσο καιρό το έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν τους αρέσει το περιβάλλον τους ή φοβούνται τα περισσότερα ψάρια χάνουν το χρώμα τους. Μήπως άλλαξες κάτι και νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια και άρχισε να δείχνει τα χρώματά του; Κάποιο ξύλο, κρυψώνες ή ακόμη και κάποιο άλλο ψάρι να σταμάτησε να το κυνηγάει. Τις επόμενες μέρες να παρατηρείς την ουρά του μήπως είναι κάποιος μήκυτας που την κάνει να σαπίζει. Να κοιτάξεις να δεις αν λείπει κομματάκι, ή αν έχει κάποιο σχίσιμο.

Link to comment
Share on other sites

με τι ψάρια τον έχεις?

Link to comment
Share on other sites

εμένα που είχα μου άλλα ξε χρώμα σε 2 μέρες!αλλα τωρα για το δικό σου??πόσο καιρό το έχεις?

To ειχα αρκετους μηνες σε ενα 60αρι και μερικες μονο μερες το εβαλα στο "κυριως" ενυδρειο με τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν τους αρέσει το περιβάλλον τους ή φοβούνται τα περισσότερα ψάρια χάνουν το χρώμα τους. Μήπως άλλαξες κάτι και νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια και άρχισε να δείχνει τα χρώματά του; Κάποιο ξύλο, κρυψώνες ή ακόμη και κάποιο άλλο ψάρι να σταμάτησε να το κυνηγάει. Τις επόμενες μέρες να παρατηρείς την ουρά του μήπως είναι κάποιος μήκυτας που την κάνει να σαπίζει. Να κοιτάξεις να δεις αν λείπει κομματάκι, ή αν έχει κάποιο σχίσιμο.

Μεχρι στιγμης δεν εχει κανενα αλλο "συπτωμα"..

Σχετικα με το περιβαλλον(οπως ειπα και παραπανω ,ουσιαστικα τωρα ηρθε στο ενυδρειο)

Και τα αλλα 2 ομως που εχω ,περασαν ακριβως την ιδια διαδικασια,ας την πουμε..και ειναι κατακιτρινα . Μαλιστα το ενα μεγαλωνει ασταματητα..

Με λιγα λογια παντως,μου λες πως μπορει αυτο ειναι το φυσικο του χρωμα;Διαβασα το link αλλα μου κανει εντυπωση :thumbup: τοσο διαφορετικη οψη και τετοια μεταβολη σε σχεση με τα αλλα

Link to comment
Share on other sites

με τι ψάρια τον έχεις?

Το ενυδρειο ειναι "κοινωνικο" ,στην ουσια ολο το "θεμα" ειναι rope και angel fish.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...