Jump to content

No φωλια No Party


BackouliS

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολουσ και καλως σας βρηκα...

Εχω καποια προβλιματα με τον Tony μου.

1)δν τρωει τα bloodworm και τα flakes τα τροει και τα φτυνει

2)δν εχει κανει ποτε μα ποτε φωλια πουθενα ακομη και με βωηθεια..

3)ειναι ολο κρυμενος στα ψευτικα φυτα...

ειμαι κατι αναμεσα ασχετοθ με αρκετα ασχετου...πιστεβω οτι φτεει ποθ τον ειχαν σε ποτηρι..

καθε βοηθια δεκτη... :thumbup::thumbup::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - BackouliS
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας.

Για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε πρεπει να μας δωσεις περισσοτερα στοιχεια για τον μονομαχο σου.

Σε τι ενυδρειο τον εχεις και πόσο καιρό, φιλτρο, θερμοκρασια, αλλαγες νερου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε ενα 50λτ με θερμοστατη και αεραντλια....και φιλτρο κατασκευης μοθ απο τιν αεραντλια!

ειναι σε θερμοκρασια 26* σταθερα...φωτισμος ανα 12ωρο...τον ταιζω bloodworm τα οποια δν ετρογε και αποειδα και πιρα flakes!βασικα εχω 2 μονομαχου και ισχιοθν τα ιδια και για τουσ δυο.το ενιδριο εχει 2 ψευτικα φιτα μια πετρα σαν μινι σπιλια και χαλικι απο παραλια κοσκινισμενο και βρασμενο πολακις..τον εχω περιπου 3 εβδομαδες...+2 μονομαχινες που αποκτισα προχτες!αλλαγες νερου καθε 6η μερα η οταν ειναι πολυ βρομικο...μια φορα εκανα 80% αλλαγη μετα ρωτισα και κανς ω γυρο στο 25%

Έγινε επεξεργασία - BackouliS
Link to comment
Share on other sites

ΟΛους τους μονομαχους τους εχεις στο ιδιο ενυδρειο?

Το φιλτρο μπορεις να εξηγησεις πως ειναι γιατι δεν κατάλαβα?

Το χαλικι απο την παραλια το ελεγξες αν ειναι ουδετερο ή ασβεστολιθικό?

Μετρησεςι στο νερο σου εχεις κανει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε διαφορετικα ενιδρια.

το χαλικι δν το ελενξα καπως.

μετριτεσ δν εχω ακομα αλλα θα αποκτησω.

το φιλτρο ειναι με αερα σε ενα σωλινα οποθ ι πιεσι τοθ αερα οθει το νερο προσ τα πανο ποθ εχω ενα κοθτι με σφουγκαρι και ξαναπεφτει μεσα στο ενιδριο

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο φαινεται σωστο αλλά μονο μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδων μπορουν να μας το αποδειξουν.

Το μονο που μπορω να σκεφτω εγω είναι ΙΣΩΣ υψηλη σκληροτητα νερου λογω ασβεστολιθικού χαλικιου. Αλλα και αυτο μονο με μετρησεις μπορουμε να το δουμε?

Ο μονομαχος εχει τιποτα σημαδια? Η ουρα του πως ειναι?

Και κατι που ξεχασα... Εχεις αλλα ψαρια μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονος του ειναι μεσα.

Ουτε σιμαδια εχει ουτε τπτ...η ουρα του κανονικι ειναι μονο μια ελαχιστη σχισμη κατι χιλιοστων....τπτ δλδ

μονο με μετρηση θα μαθουμε για το χαλικι???

πωσ μπορω να κανω μετρησεις?

Έγινε επεξεργασία - BackouliS
Link to comment
Share on other sites

touvala tin thilikia gia kamia wra se potiri mesa sto enidrio kai zwirepse ligo...alla oute fwlia na kanei oute tpt mono gyrous apo to potiri.molis tin evgala pali mesa sta fita.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και φοτος αν θελετε

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τον εχεις και ποσο μεσα στο ενυδρειο του

Μην του βαζεις θηλυκιες απ τη στιγμη που βλεπεις πως κατι δεν παει καλα αστον μονο του και αν θες δοκιμασε να του παρεις αλλη τροφη μηπως την φαει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

αποτι εμαθα τωρα δν ειναι ασβεστολιθικο το χαλικι...

σε λιγο και φοτος

Link to comment
Share on other sites

post-10885-1232143683_thumb.jpg post-10885-1232143644_thumb.jpgpost-10885-1232143767_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

post-10885-1232143897_thumb.jpg post-10885-1232143935_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

post-10885-1232144122_thumb.jpg Έγινε επεξεργασία - BackouliS
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΛΕΤΕ ΛΕΙΠΩΝ???

Link to comment
Share on other sites

1. Δωσε μετρησεις του νερου.

2. Δεν χρειαζεται η αεροκουρτινα (διωχνει το λιγοστο CO2 > ανεβαζει το pH) υπαρχει αυθονο οξυγονο για ενα ψαρι στο ενυδρειο και μαλιστα λαβυρινθοψαρο που αναπνεει απο την επιφανεια.

ΥΓ βαλε καμια φωτο απο τους αλλους μονομαχους. (υπαρχει οπτικη επαφη των ενυδρειων?)

Link to comment
Share on other sites

δλδ δν χριαζετε ι κουρτινα?

οχι το αλλο ενιδριο δν εχει οπτικη επαφη..και οι μονομαχινεσ ειναι σε μια μεγαλη γυαλα μεχρι να ωρς ενιδριο και ειναι γυρο στοθσ 23-25 βαθμουσ το νερο.

τι να αλλαξω στο ενιδριο???

γτ δν κανει φωλια?και γτ δν τροει κανονικα?

Έγινε επεξεργασία - BackouliS
Link to comment
Share on other sites

Με το ματι δεν μπορει να καταλαβει καποιος.

Οι μετρησεις (NH3, NO2, NO3, pH, kH, gH) ειναι ενα μεσο και για μας και για σενα να καταλαβουμε πολλες φορες ορισμενα πραγματα.

Απλα αναφερω οτι η πρωτη αιτια που αρρωσταινουν τα ψαρια ειναι το στρες το οποιος δημιουργειται ειτε απο φοβο ειτε απο κακη ποιοτητα ή λαθος συνθηκες νερου.

Το στρες εξασθενει το ανοσοποιητικο συστημα των οργανισμων τους και νοσουν ευκολα.

Οι μονομαχοι επισης ενω ειναι ανθεκτικα ψαρια σε συνθηκες δεν αντεχουν τις ξαφνικες αλλαγες σε αυτες.

πχ αλλαγη νερου με διαφορετικης θερμοκρασιας, σκληροτητας και οξυτητας νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

Νομίζω οτι καλό θα είναι να μειώσεις την αναταραχή στην επιφάνεια του ενυδρείου σου. Η κουρτίνα ταράζει πολύ την επιφάνεια του νερού ετσι ωστέ και να προσπαθήσει να κανεί φωλιά ο μονομάχος του την χαλάει. Άλλαξε και τροφή όπως είπαν τα παιδιά και προσπάθησε να μην σου μένουν τροφές από αυτες που δεν τρώει στο χαλίκι σου.

Νομίζω επίσης οτι θα πρέπει να μειώσεις τις ώρες που ανάβεις τις λάμπες στο ενυδρείο σου.

Το οτι βάζεις ποτήρι μέσα στο ενυδρείο με την θηλυκικιά δεν νομίζω να είναι πολύ καλή ιδέα την στρεσάρεις πολύ με αυτές τις μεταφορές και επίσης στρεσάρεις και τον αρσενικό. Δοκίμασε να χωρίσεις το ενυδρείο στα δύο με ένα διαχωριστικό και αστην στην μια πλευρά. Τότε θα παρατηρήσεις αν θα βγάλει κάθετες ρίγες που σημαίνει οτι είναι ετοιμη για αναπαραγωγήκαι θα δεις και τον αρσενικό σου να ζωηρεύει.

Βέβαια πριν από αυτά καλό είναι να κάνεις οτι είπαν τα παιδιά και μετα να προχωρήσεις στην αναπαραγωγή.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Απο εμπειρια, οταν οι μονομαχοι καθονται πολυ κατω, κατι τους ενοχλει..

Με μια εξαιρεση, το αν βαριουνται. Αν στην αρχη ηταν κινητικος και μετα σταματησε, σημαινει οτι εχει κατι εχει το νερο σου και δεν του αρεσει. -εμπειρια-

Τωρα, το κοχυλι που εχεις, σου σκληραίνει το νερο,αν μπορεις βγαλ'το.

Δεν χανεις και τιποτα να αγορασεις αμμο για ενυδρεια δεν θελεις και πολυ, κανενα 5κιλο?

Παρε και ενα φιλτρο για 50λιτρα, ενα ψαρακι εχεις, τιποτα ιχθυοφορτηση.

Για να'σε εισαι σιγουρος...

Βαλε και ενα ωραιο ξυλο(για ενυδρειο), σιγα σιγα να σου μαλακωσει το νερο...

Χωρησε και το ενυδρειο αν μπορεις, για να ειναι ανετα και οι μονομαχινες, παρα στην γυλα, αλλιως δωσ΄τες, γιατι η αναπαραγωγη ειναι αρκετα δυσκολη...

Για την φωλια μην ανυσηχεις, θα φταιει οτι εχεις μεγαλη αναταραξη επιφανειας..

Επισης επειδη οι μονομαχοι ζουν σε νερα που δεν εχουν καμια σημαντικη κινηση, δεν θελουν να υπαρχει ρευμα, μονο στο ελαχιστο..

Μπορει και για αυτο να κάθεται συνεχεια...

Καλη συνεχεια!!!

Φιλικα Πανος :thumbup::thumbup:

Y.Σ. Δες και αυτο--> http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

τιν κουρτινα τιν εχω μονο 2-3 μερες ουτε πριν απο αυτην εκανε φολια...

οσο για το χωρισμα ειμαι καθοδον μολισ ειχα παρει μετρα...

πρεπει να περναει νερο απο τιν μια πλευρα στιν αλλι ι πρεπει να ειναι στεγανο?

διαφανες ι φιμε? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να περναει για να εχεις μονο ενα φιλτρο. Αν ειναι διαφανες, πχ σιτα, θα στρεσαρονται τα ψαρια..

Βαλε ενα μεγαλο σφουγαρι η κατι τετοιο.

Οχι κολες και αλλα χημικα

Μονο ενυδρειακη σιλικονη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστο πολυ!

οταν παρς πςτριτεσ θα σασ πω...

thank you!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...