Jump to content

βοηθεια για Naso


τραπεζιτης

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.εχω ενα reef 400lt και λειτουργεί εδω και 4 μηνες. εχει μεσα 40 κιλα βραχο ζωντανο 3 κορραλια 1 blue tang 1 fox face 1 cloun. ολες οι μετρησεις ειναι κανονικες και τουλαχιστον μεσα στα ορια που χρειαζεται το παρακατω ψαρι και εχω χασει 3 νασους μεσα σε 2 μηνες με τον παρακάτω τρόπο.....τις πρωτες 5-6 ημέρες όλα καλα,μετα κατευθυνουν το κεφάλι τους σε καποια τρυπα βράχου παραμένουν εκει 1-2 ημέρες χωρις να μετακινουντε και μετά χανουν το χρωμα τους στρεσάρωντε υπερβολικα και ΤΕΛΟΣ.εαν μπορει καποιος ας μου δωσει μια απαντηση, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τι μεγεθους ηταν τα ψαρια που εχασες;Ηταν απο το ιδιο μαγαζι;Παρατηρησες κατι περιεργο πριν;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Pedia akousa kai exw dei apo empeira atoma na xanun naso .Genika einai diskolo psariii ke krimas epidi ine ke to agapimeno m

θα σε παρακαλέσω να γράφεις με μικρούς Ελληνικούς χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

ΌΠως αναφέρθηκε ο Naso είαν ιδιόμορφο και ευαίσθητο ψάρι.

Πολλά έχουν χαθεί χωρίς ιδιαίτερη και εμφανή αιτία.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα πράγματα μερικές φορές δεν είναι έτσι όπως μας τα λένε σε διάφορους δυκτιακούς σχετικούς τόπους...τι ενοώ;

Εαν το ψάξετε κάπως θα δείτε ότι γιά το συγκεκριμένο ψάρι δεν αναφέρεται πουθενά ότι υπάρχει πρόβλημα, όμως υπάρχει....Παντού αναφέρεται ότι εκτός των λίτρων που χρειάζεται, είναι εύκολο,τρώει εύκολα, είναι ήσυχο,έχει μεγάλο δείκτη συμβατότητας με ενυδρεία και κοράλλια και γενικά θεωρείται ιδανικό ψάρι.

Παρ'όλα αυτά έχω ακούσει πολλά προβλήματα με το συγκεριμένο ψάρι, αλά δυστυχώς τα έμαθα η τα άκουσα μετά την αγορά του δικού μου.

Ο δικός μου Elegan είναι Large λόγω των λίτρων που διαθέτω, και τον έχω κάτι περισσότερο απο 1 μήνα.

Απο σήμερα άρχισε και αυτός το γνωστό σενάριο που περιγράφει ο φίλος μας πιό πάνω και τα βλέπω σκούρα τα πράγματα.Απο αλλού το περιμένεις και απο αλλού σουτ έρχεται.Γιά παράδειγμα ο <γιατρός> που θεωρείται expert only σε εμένα είναι εδω και μήνες άρχοντας στο ενυδρείο μου και τρώει τα πάντα!!!

Ολοι μιλάνε και γράφουν γιά τις ιδιαιτερότητες του Λευκόστερνου η του Blue Tang,αλά κανείς γιά αυτές τουν Νάσου!!!

Σχετικα με τον Νάσο τώρα, μέχρι σήμερα έτρωγε κυρίως φύλλα άλγης και θαλασσινά φύκια που του έριχνα, αλά δεν μπορώ να πω ότι είχε και την απίσυετη όρεξη.Απο σήμερα το πρωί stop το φαγητό και η περαντζάδες που έκανε.Οι μετρήσεις όλες δεν μαρτυρούν κανένα απολύτως πρόβλημα και όλα τα υπόλοιπα ψάρια στο ενυδρείου δείχνουν υγιέστατα........λυπάμαι γιατί είναι απίστευτα όμορφο ψάρι και είναι κρίμα να χαθεί έτσι χωρίς κάποιον λόγο που να τον ξέρουμε ώστε να το βοηθήσουμε...ας ελπίσω και εγω, αλά και ο προηγούμενος φίλος με το ίδιο πρόβλημα.

Πάντως εαν χαθεί ο Νάσος, αυτό θα είναι το πρώτο ψάρι που χάνω σε αυτο το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτη την ώρα που σας γράφω, είναι θέμα λίγων ωρών να με αφήσει και εμένα...δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι Naso εχουν τετοιους απλόβλεπτους θανάτους!

Λυπαμαι για το ψαρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί στο παρελθόν και το λέω και τώρα ότι ο Naso lituratus και Naso elegans είναι από τα ψάρια που πρέπει να τα αφήνουμε στην φύση και να μην εκδηλώνουμε εμπορικό ενδιαφέρον.Κατα γενικό κανονα 9 στα 10 ψάρια έχουν την τύχη όπως το ψάρι του φίλου Big Blue.Τα ποσοστά αιφνίδιων θανάτων δεν έχουν κάτι αντίστοιχο σε κάποιο άλλο είδος ψαριού και θα τα χαρακτήριζα συντριπτικά. Τα μεγαλύτερα ποσοστά αυτών των θανάτων παρατηρούνται τους πρώτους 3 μήνες άλλα αυτό το οποίο καθιστά απαγορευτικό το συγκριμένο είδος είναι ότι ψάρια που προσαρμοστήκαν και ενώ ζούσαν για διάστημα μεγαλύτερο του έτους σε ενυδρείο αιφνίδια πεθαίνουν και αυτή είναι η τύχη των 9 στους 10...Το 10% ψαριών που μπορούν να προσαρμοστούν και να ζήσουν φυσιολογικά σε ενυδρείο είναι από ψάρια του είδους που συλλέγονται από την ερυθρά θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το θαύμα δεν έγινε.....ήταν ίσως το ένα απο τα δύο πιό αγαπημένα μου ψάραι...το άλο είναι ο uspi siganus...τέρας αντοχής και πανέμορφος.

Μετά φυσικά απο όλα αυτά που διάβασα και πριν δεν πρόκειται να το ξαναπαλέψω.Ας πεθάνουν σε άλου χερια...όχι στα δικά μου.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μετά φυσικά απο όλα αυτά που διάβασα και πριν δεν πρόκειται να το ξαναπαλέψω.Ας πεθάνουν σε άλου χερια...όχι στα δικά μου.

Και κάλα θα κάνεις όπως και πολλοί ιδικά πιο παλιοί χομπίστες που έχουν βάλει ένα Χ στο συγκεκριμένο είδος.:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Και κάλα θα κάνεις όπως και πολλοί ιδικά πιο παλιοί χομπίστες που έχουν βάλει ένα Χ στο συγκεκριμένο είδος.:rasp:

Τουλάχιστον εκτός απο την αγορά του, δεν φταίω σε κάτι άλο γιά τον θάνατό του σε ότι εχει να κάνει με τιμές συνθηκών στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...