Jump to content

Tropheus Moori


Andreas kika

Recommended Posts

Γεια σας ειμαι κ εγω ενας απο τους πορωμενους κιχλιδαδες κ ηθελα να σας δειξω το νεο μου αποκτημα.

Εχω 6 απο αυτα τα πολυ ομορφα ψαρακια τα πηρα σημερα γι'αυτο δεν ειμαι σιγουρος ακομα για την ονομασια τους αλλα νομιζω πως λεγοντα kazumba η κατι τετοιο...Τα εχω σε ενα ενυδρειο 120 λιτρα το οποιο τρεχει εδω κ 1 χρονο περιπου μονα τους με ενα πλακωστομο.Εχουν ηδη αρχισει να σημαδευουν τις περιοχες τους κ εχω ξεχωρισει τα 2 κυριαρχαα αρσενικα κ 2 θυλικα!

Link to comment
Share on other sites

Σε 120 λιτρα 6 ψαρια του ειδους.......Μαλλον μολις μεγαλωσουν λιγο θα μεινεις μονο με ενα...... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά ψάρια τα tropheus αλλά πιστεύω οτι χρειάζεσαι τουλάχιστον τριπλάσια ποσότητα και παραπάνω νερού απο αυτή που έχεις.Θα συμφωνήσω με τον Dias οτι η πιθανότητα να δημιουργηθούν προβλήματα στο μέλλον είναι μεγάλη.

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Andreas kika , πολυ καλη επιλογη ψαριων αλλα θα ηταν προτιμοτερο να τα εχεις σε 300 λιτρα και πανω , για να δεις των απιστευτο χαρακτηρα τους ! Να εχεις υποψη σου οτι τα ψαρια αυτα δεν θεωρουνται <ευκολα> και εχουν αρκετες ιδιαιτεροτητες ! Καλη συνεχεια !

Link to comment
Share on other sites

Σε 120 λιτρα 6 ψαρια του ειδους.......Μαλλον μολις μεγαλωσουν λιγο θα μεινεις μονο με ενα...... :thumbup:

Σε ενυδρειο 200 λιτρων εχω κανει αναπαραγωγη απο Tropheus moori bemba κ αυτη τη στιγμη εχω ενα ενυδρειο 250 λιτρα μονο με αυτα τα πολυ ομορφα ψαρακια(πανω απο 50 ψαρια)κ γεννανε συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ειχα πολλες φοτο στην καμερα μεσα αλλα αυτες τις λιγες που ειχα θα σας στις δειξω κ επειτα ερχονται κ αλλες.Οι φοτο ειναι τραβηγμενες στο fishroom που εχουμε φτιαξει στο μαγαζι μας.Κυριως ασχολουμαστε με το μερος της αναπαραγωγης των ψαριων κ κυριως της πολυαγαπημενης κιχλιδας.Ως τωρα εχουμε μια πολυ μεγαλη ποσοτητα απο:

Tropheus moori bemba

Tropheus diboisi

Julidochromis marlieri(καποτε ειχαμε κ regani αλλα...)

Brichardi

Αγγελοψαρα

Leleupi

K 2 ειδη απο Aulonocara που δεν ξερουμε τι ειδος ειναι αλλα κ δεν μας κ πολυ ενδιαφερει(δεν τα παμε κ πολυ καλα με malawi)

Κ τελος πλακωστομα δυστηχως δεν θυμαμαι την ονομασια τους αλλα ειναι απο αυτα με τα παρα πολλα κερατα.

Στο παρελθον ειχαν περασει απο τα χερια μας κ αλλες παρα πολλες κιχλιδες κ οχι μονο που κ αυτες τις καναμε αναπαραγωγες,θυμαμαι καποτε ειχαμε φερει κ killifish κ ειχαμε βγαλει γεννα.

Στις φοτο φαινονται τα αγγελοψαρακια μας με την νεα τους γεννα(εχουμε ακομα ενα πολυ ωραιο ζευγαρι που μολις αφησε αυγα),το θυλικο πλακωστομο κ τα αυγα του,οι γονεις diboisi,τα moori μας στο ενυδρειο των 250 που ειπα κ πριν κ τελος το ενυδρειο με τις frontozes.Δεν τα ειπα με την σειρα αλλα πιστευω πως δεν ειναι αναγκη.Οσο αναφορα το μεγεθος του ενυδρειου κ τα moori πιστευω πως δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το μεγεθος του ενυδρειου γιατι εχω δει κ moori σε τονο να σκωτονονται,πιστευω πως ειναι καθαρα θεμα κοινονικου συνολου,δηλαδη εαν εισαι τυχερος κ αυτα τα 6 ψαρια τα πανε καλα μεταξυ τους κ τα υπολοιπα αρσενικα δεχτουν το κυριαρχο αρσενικο κτλ κτλ κτλ(ειμαι σιγουρος πως αυτα τα εχετε ακουσει πολλες φορες)τοτε δεν νομιζω να εχουν κανενα προβλημα ακομα κ να μου γεννησουν στα τοσα λιτρα.Σας ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις,πολυ φιλικα Ανδρεας.

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σιγουρος πως ειχα ξεχασει κατι πριν 3 μηνες αποκτησαμε κ Tropheus moori Ikola Kaiser.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν πολυ ενδιαφερων αν μας εκανες μια παρουσιαση των ενυδρειων σου ενα ενα και σιγα σιγα , οποτε εισαι ετοιμος ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν πολυ ενδιαφερων αν μας εκανες μια παρουσιαση των ενυδρειων σου ενα ενα και σιγα σιγα , οποτε εισαι ετοιμος ! :thumbup:

Mε μεγαλη μου χαρα αλλα πρεπει να μαζεψω μπολικες φοτο για να σας τα δειξω ολα.Σιγουρα παντως θα σας τα δειξω ολα ενα ενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λαθος σας τα ειπα δεν λεγεται kazumba το ειδος αλλα λεγεται kasanga κ ειναι αυτο:

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενουμε της φωτο οταν εισαι ετοιμος :thumbup: το πληρες ονομα ειναι Tropheus moorii - Kasanga και ειναι απο την Tanzania . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενουμε της φωτο οταν εισαι ετοιμος :thumbup: το πληρες ονομα ειναι Tropheus moorii - Kasanga και ειναι απο την Tanzania . :thumbup:

Tις φοτο τις κανω τωρα ποστ στο αλλο θεμα ''τα ενυδρειακια μας''

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...