Jump to content

Αγορά εξοπλισμού Co2.


Recommended Posts

Κάνω νεο θέμα μήπως έχω περισσότερη βοήθεια.

Θέλω να αγοράσω τα εξείς:

1) Μπουκάλα co2 2kg

2) Βελονοειδής ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα

3) Διπλό μίνι μανόμετρο/μειωτή για CO2

4) Σωληνάκι

5) Διαχυτήρα

6) Αντεπίστροφη ενυδρειακή βαλβίδα

Θα ήθελα παρακαλώ να με κατευθήνετε στην αγορά της Αθήνας ωστε να φτιάξω επιτέλους κι εγώ το συστημά μου.

Link to comment
Share on other sites

1)http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=281

2)http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3961

3)Μανομετρο θα βρεις εκει που πουλανε ιατρικα ειδη και ιατρικο οξυγονο(προσοχη να ειναι για co2)

4,5,και 6 θα τα βρεις ευκολα σχεδον σε καθε ενυδρειακο μαγαζι

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις και αλλα μαγαζια πανω σε αυτα που σε ενδιαφερουν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα της εξής αγορές απο καταστήματα της Αθήνας...

1.Μπουκάλα 2Κg............................................... .................................................. ...............................39,00 ευρώ απο ΠΡΟΝΟΙΑ (Λυσία 48-Περιστέρι)

2.Βαλβίδα αντεπιστροφής R 1/8 με 2 κωνικά ρακόρ 6/4-1/8................................................. .....................7,57 ευρώ

3.Ηλεκτροβαλβίδα κλειστή 2/2-R1/4................................................. .................................................. .24,80 ευρώ

4.Μαγνήτης V220/50 για την ηλεκτροβαλβίδα.................................... .................................................. ...9,50 ευρώ (οπότε έγινε ηλεκτομαγνητική)

5.Φίς μαγνητών για τον μαγνήτη........................................... .................................................. .............1,10 ευρώ

6.Βαλβίδα στραγγαλισμού 1/8 για έλεγχο των φυσαλίδων......................................... ........................19,30 ευρώ

7.Μαστός συστολή κωνικός 1/8-1/4 για να εννωθεί ηλεκτρομαγνητική και βαλβίδα στραγγαλισμού...............1,47 ευρώ

8.Σωληνάκι 6/4 5μέτρα............................................ .................................................. .........................2,95 ευρώ

9.Ρακόρ κωνικό 6/4-1/8 για να φύγει/έρθει απο την βαλβίδα στραγγαλισμού το σωληνάκι...........................0,75 ευρώ και

10.Ρακόρ κωνικό 6/4-1/4 για να φύγει/έρθει απο την ηλεκτομαγνητική το σωληνάκι..............................0,83 ευρώ απο ΗΥDROPNEUMATIC HELLAS (Σπύρου Πάτση 69)

11.Μίνι Μανόμετρο/μειωτή για ARGON (δεν βρήκα πουθενά για CO2 στην Αθήνα-ούτε ΕΡΣΚΑ)......................39,00 ευρώ απο ΧΑΣΤΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Βενιζέλου 20 - Τρίκαλα)

12.Διαχυτήρας CO2 απο γνωστό ενυδριακό μαγαζί............................................ .....................................13,00 ευρώ ΑΘΗΝΑ

13.Καλώδιο απο αντλία λυμάτων........................................... .................................................. ..............0,00 ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ

.................................................. .................................................. .........................Γενικό σύνολο = 172,25ευρώ

IMG_7616a.jpg

IMG_7623a.jpg

IMG_7625a.jpg

IMG_7618a.jpg

IMG_7629a.jpg

IMG_7617a.jpg

manometer_nya.jpg

co2diffuser-.jpg

Φωτογραφία απο το μίνι Μανόμετρο/μειωτή για ARGON έβαλα παρόμοια που βρήκα στο ίντερνετ αν και μπορεί να είναι το ίδιο, ενώ διαχυτήρα η συνενόηση έγινε τηλεφωνικά και μου έδωσε να καταλάβω οτι είναι αυτός παραπάνω.

Και τα δυο θα μου έρθουν μέχρι παρασκευή.

Ακριβά μου βγήκε, έτσι????????

Τι να κάνω, είπα να τελειώνω....

Ποια σειρά θα πρέπει να έχουν τα εξαρτήματα μετά το μανόμετρο/μειωτή????

Όταν θα το δοκιμάσω σε βαρέλι με νερό, πριν το ενυδρείο, τι πρέπει να προσέξω?????

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Mήπως να προτημήσω τον ηλεκτρικό διαχυτήρα της ferplast??????

Για δείτε το profesonal

http://www.ferplast.com/kit_co2_energy_eng.php.

Aυτός που έβαλα στην φώτο θα φύγει αυριο απόγευμα απο Αθήνα με ΚΤΕΛ.

Προλαβαίνω αμα θέλω αλλαγή.

Της ferplast τον έχει ετoιμοπαράδοτο το pet.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...