Jump to content

υποστρωμα ενυδρειου


Recommended Posts

:thumbup: Παιδιά ξεκινάω το πρώτο μου φυτεμένο ενυδρείο, για αρχή θα τοποθετήσω για υπόστρωμα το υλικό της sera FLOREDEPOT το οποίο περιέχει όλα τα θρεπτικά συστατικά μετά από επάνω από αυτό θα τοποθετήσω χαλίκι τέλειος σπαστό τύπου άμμου ,πια είναι η γνώμη σας για το

τελευταίο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Αν κι εχω 1-3mm φυσικο χαλαζια,μεσα απο διαφορα site,η αμμος ειναι ακομη καλυτερη με περισσοτερα πλεονεκτηματα!Και τα δυο ειναι ωραια,και απο κει και περα τι σου αρεσει αισθητικα εσενα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Αν κι εχω 1-3mm φυσικο χαλαζια,μεσα απο διαφορα site,η αμμος ειναι ακομη καλυτερη με περισσοτερα πλεονεκτηματα!Και τα δυο ειναι ωραια,και απο κει και περα τι σου αρεσει αισθητικα εσενα!

To haliki mazevi poli ma para poli vroma :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σεραφειμ και γω αυτο το υποστρωμα εχω βαλει της sera FLOREDEPOT και απο πανω το χαλικι μου.Εχω ενισχυσει το sera FLOREDEPOT με ταμπλετες της Seachem flourish και τα φυτα μου πανε καλα...Τωρα οτι το χαλικι μαζευει βρωμα κπλ ολα ειναι σχετικα αφου το θεμα ειναι πολυδιαστατο και η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.Η γνωμη μου ειναι οτι οποιο υλικο και να χρησιμοποιησεις αφου η φροντιδα,επιμελεια,καθαριοτητα του ενυδρειου σου εξαρταται απο σενα ποσο καθαρο θα ειναι. Και αν καταλαβα καλα πανω απο το sera FLOREDEPOT θα βαλεις χαλικι που ειναι σαν αμμο?

Link to comment
Share on other sites

κιταξε μεσα στο χομα της sera ειπαρχουν ειδη η ταπλεττες δεν νωμιζο να το επιβαρινω περισοτερο τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε εγω προσθετω iron,potassium,phosphrate,nitrate της seachem και απλα δεν βαζω flourish γιατι το εχω βαλει ηδη σε Ταμπλετες :thumbup: Δε νομιζω να το επιβαρυνεις με μια μικρη ενισχυση ανα 6 μηνες που ειναι οι ταμπλετες της seachem τωρα βεβαια παιζει και ο αριθμος των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

το υποστρωμα της σερα δεν ειναι παρα ενα μειγμα χαλικιου εμποτισμενο με σιδηρο.

ειναι καλο μα η διαρκεια ζωης του δεν διαρκει παρα μοναχα 6 μηνες...μετα απλα ειναι χαλικι.

θα μπορουσες να ψαχτεις σε αλλου ειδους φυσικοτερα υποστρωματα οπως πχ φυλλοχωμα που θα μαζεψεις μο ος σου απο μερος απατητο σε καποιο δασος χωριςιχνος απο φυτοφαρμακα κλπ,η να βρεις λατεριτη που ειναι ενα ειδος κοκκινοχωματος πολυ πλουσιο σε σιδηρο...

Link to comment
Share on other sites

το υποστρωμα της σερα δεν ειναι παρα ενα μειγμα χαλικιου εμποτισμενο με σιδηρο.

ειναι καλο μα η διαρκεια ζωης του δεν διαρκει παρα μοναχα 6 μηνες...μετα απλα ειναι χαλικι.

θα μπορουσες να ψαχτεις σε αλλου ειδους φυσικοτερα υποστρωματα οπως πχ φυλλοχωμα που θα μαζεψεις μο ος σου απο μερος απατητο σε καποιο δασος χωριςιχνος απο φυτοφαρμακα κλπ,η να βρεις λατεριτη που ειναι ενα ειδος κοκκινοχωματος πολυ πλουσιο σε σιδηρο...

Ακομα καλυτερα με υλικα της μαμας φυσης....... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ακομα καλυτερα με υλικα της μαμας φυσης....... :thumbup:

εχω ακουσει αρκετους για υποστρωμα απο το δασος ,επιδη ειναι ενα υλικο ανεξελεκτο και μπωρο να το προμιθευτω σιγουρα απο οπου διποτε ,πως μπωρο να το ελεχξω μετα την τοποθετησει του στο ενυδρειο ;

να κανω ελεχω χαλκου,αμμωνιας αλλα και για τα νιτροδη;η εχει κατι που μπορω να το ελεχξω,

ρωταο γιατι σηγουρα στο βουνο δεν εχει κατι που να λεει ειναι για το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...