Jump to content

Nasos Sos


τραπεζιτης

Recommended Posts

καλημερα παιδια ,πρωτα απ ολα ευχαριστω για την ανταποκριση.Ναι ολοι οι ΝΑΣΟΙ ηταν απο το ιδιο μαγαζι κατι ιδιαιτερο δεν αναγνωρισα .Το συγκεκριμένο μαγαζι δεν σου δινει τα ψαρια αν δεν τα εχει στην κατοχή του τουλαχιστον μια εβδομαδα.Οταν αναφερετε αφθονο νερο τα 400 LIT ειναι λιγα . ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τραπεζίτη γειά σου. Βλέπω ότι είμαστε «χωριανοί» και ήθελα να σε ρωτήσω από πού πήρες το ψάρι. Σε ρωτάω γιατί δεν ξέρω κανένα μαγαζί τουλάχιστον εδώ στη Κρήτη που να κρατά τα ψάρια καραντίνα μία βδομάδα όπως γράφεις. Η εικόνα που έχω εγώ είναι όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε… με τα αρχικά σακουλάκια παίρνουμε τα ψάρια τις πιο πολλές φορές. Καραντίνα μία εβδομάδα; Τι είναι αυτό… πολυτέλεια.

Για το naso τώρα: σίγουρα θέλει αρκετά λίτρα, όσο περισσότερα τόσο καλύτερα. Αν δεν έχει πολύ μεγάλο μέγεθος γνώμη μου είναι ότι μπορεί να κρατηθεί και σε 300 λίτρα. Φυσικά παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο.

Από τη περιγραφή που κάνεις καταλαβαίνω ότι το ενυδρείο σου δεν έχει αρκετές κρυψώνες στις οποίες να χωρά ολόκληρο το ψάρι και να νοιώθει ασφαλές. Το ένα είναι αυτό. Το δεύτερο είναι ότι μπορεί κάποιο ψάρι να το στρεσάρει υπερβολικά.

Δοκίμασε κάποιο άλλο tang ποιο ανθεκτικό π.χ yellow tang, ή το Acanthurus pyroferus

Link to comment
Share on other sites

Επισης ο naso οσο ομορφος ειναι,αλλο τοσο απροβλεπτος ειναι,μιας και τη μια στιγμη ειναι οκ και την αλλη μπορει να τον βρεις νεκρο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikman τα μαγαζια είναι του Ορεστη και του Γιαννη και όταν λέω για μικρη καραντίνα αυτό γίνεται με μία προκαταβολή της τάξης του 50% από μέρους μου.Τώρα οσον αφορά το naso ο Γιάννης έχει στο μαγαζί του ένα τέρας και χωρίς να μπορεί να κρυφτεί. Μάλλον δεν τους αρεσει το ενυδρείο μου.Πάντος ευχαριστω για την όποια βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν τους αρεσει το ενυδρείο μου.

Οπότε μην επιμένεις κι εσύ για το συγκεκριμένο ψάρι. Υπάρχουν τόσα άλλα που μπορείς να βάλεις.

Τώρα όσο για το «τέρας» που αναφέρεις τον έχω δει κι εγώ στου Γιάννη. Μου αρέσει που είναι cool ίσως υπερβολικά cool θα έλεγα. Έχω προσπαθήσει να τον ταΐσω και… δεν τρελαίνεται όπως περίμενα.

Πάντως μη ξεχνάς ότι είναι το μοναδικό tang σε 500 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ο naso οσο ομορφος ειναι,αλλο τοσο απροβλεπτος ειναι,μιας και τη μια στιγμη ειναι οκ και την αλλη μπορει να τον βρεις νεκρο.

δυστυχώς ..ο φίλος μας έχει δίκιο

το δικό μου το έχασα μετά από 6 μήνες χωρίς κάποια εμφανή αιτία . :thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ..ο φίλος μας έχει δίκιο

το δικό μου το έχασα μετά από 6 μήνες χωρίς κάποια εμφανή αιτία . :thumbup: .

Εγω τον δικο μου τον εχω τρισιμισυ μηνες.Να'ξερες ποσο τρεμω την εποχη του στρες οταν θα αρχισει να πεταει τα μαχαιρια του........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...