Jump to content

Diy φωτισμος


christos7

Recommended Posts

καλημερα σας!μες την βδομαδα θα φτιαξω καπακι για το 60λιτρο μου το οποιο θα φιλοξενησει ενα χαρεμακι http://cich.forumchti.com/forum-f2/topic-t40.htm ! θα ηθελα την βοηθεια σας οσο αφορα στο τι υλικα θα χρειαστω(εκτος απο τις λαμπες) για να βαλω φωτισμο??τι λαμπες να βαλω?κ αν ειναι ευκολο καποιο σχεδιο για την συνδεσμολογια?

Έγινε επεξεργασία - christos7
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, δεν χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο.

Πάνε πάρε μια απλή λάμπα απο αυτές που βρίσκονται μέσα σε θήκη με ακροφύσια, ballast, διακόπτη κλπ. Όλα μαζί έτοιμα. Δεν ξέρω αν έχουν κάποια συγκεκριμένη ονομασία. Χρησιμοποιούνται κυρίως για φωτισμό σε πάγκους κουζίνα, εργασίας κλπ.

Την τοποθετείς με κάποιο τρόπο στο καπάκι (π.χ. με σιλικόνη, δεματικά κλπ) και είσαι έτοιμος.

Ούτως ή άλλως το εν λόγω setup δεν έχει καθόλου απαιτήσεις σε φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, δεν χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο.

Πάνε πάρε μια απλή λάμπα απο αυτές που βρίσκονται μέσα σε θήκη με ακροφύσια, ballast, διακόπτη κλπ. Όλα μαζί έτοιμα. Δεν ξέρω αν έχουν κάποια συγκεκριμένη ονομασία. Χρησιμοποιούνται κυρίως για φωτισμό σε πάγκους κουζίνα, εργασίας κλπ.

Την τοποθετείς με κάποιο τρόπο στο καπάκι (π.χ. με σιλικόνη, δεματικά κλπ) και είσαι έτοιμος.

Ούτως ή άλλως το εν λόγω setup δεν έχει καθόλου απαιτήσεις σε φωτισμό.

καταλαβα ποια λες!μαλλον κατι τετοιο θα βαλω!

στο μονο που κολλαω ειναι ποσα watt να ειναι κ αν θα χρειαστω 2 λαμπες η 1!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βάλλεις φυτά μέσα φίλε σου φτάνει και μια λάμπα. Αν σκοπεύεις να βάλλεις φυτά να έχεις υπόψιν σου ότι για τα πιο δύσκολα χρειάζονται 0.6w/lt έως 1w/lt. Άρα εσύ που έχεις 60lt για εύκολα φυτάκια σου φτάνουν γύρω στα 30w. Ανάλογα με το μήκος του ενυδρείου σου επέλεξε μια λάμπα και βάλε!

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω φυτα θα βαλω κανα 2 βαλισνεριες!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουν ανάγκη για τόσο πολύ φωτισμό οι valisneries, με 0.6w/lt θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...