Jump to content

Νέο ενυδρείο


dyiannis

Recommended Posts

φίλοι συνφορουμίτες γεια σας,

Ανοιγω αυτό το νέο θέμα στην κατηγορία αυτή για να περιγράψω την προσπάθεια μου για την κατασκευή ενός νέου ενυδρείου . Πρόκειται για ολοκλήρωμένη κατασκευή ενυδρείου με καπάκι , λάμπες και βάση. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία και γι αυτό ολο το εγχείρημα θα γίνει σιγά σιγά με πολύ προσεκτική μελέτη. Φυσικά θα χρειαστώ την βοήθεια σας γιατι έχω παρα πολλές ερωτήσεις.

Για να ξεκινήσω λοιπόν πρόκειται για ενυδρείο μεγέθους 1,30Μ Χ 50Π Χ 60Υ(στήλης νερού). Το ενυδρείο αρχικά θα φιλοξενήσει κιχλίδες malawi (από το υπάρχον ενυδρείο μου) αλλά σκοπός μου είναι να αρχίσω να συγκεντρώνω σιγά σιγά (λόγω αυξημένου κόστους) τον εξοπλισμό για να το μετατρέψω σε θαλασσινό (fish-only , reef).

Η πρώτη κίνηση είναι προφανως η αγορά των τζαμιών. Εχθές λοιπόν έκανα την πρώτη επίσκεψη σε τζαμάδικο όπου για τζαμια πάχους 10mm για το εν λόγω ενυδρείο μου είπαν 150€. Μάλιστα η κυρία στο μαγαζί κατάλαβε με την πρώτη περι τίνος πρόκειται και μου υπολόγισε μόνη της ακριβείς διαστάσεις . Μου ήπε μάλιστα ότι έχει να μου δώσει και ειδική σιλικόνη για ενυδρεία 'aquarium' :welcome:

Ερωτήσεις.

-Επρεπε να ζητήσω κάποιο ειδικό κρύσταλλο για ενυδρεία. Πάντως δεν μου πρότειναν κάτι άλλο από το απλό τζαμι.

-Ο πάτος του ενυδρείου θα πρέπει να είναι από πιο χοντρό κρύσταλλο ? και εαν ναι πόσο ?

-Οι προς κόλληση πλευρές των τζαμιών θα πρέπει να είναι τροχισμένες από μηχάνημα ? Ρωτάω γιατί έτσι μου είπε ότι είναι καλύτερα. Το κόστος του τροχίσματος είναι 20€ και το έχει συμπεριλάβει στα 150€.

Θα ρωτήσω και αλλου τιμές και μόλις αποφασίσω θα σας ενημερώσω για το πόσο τα βρήκα και που.

Ευχαριστώ πολύ :rockon:

Link to comment
Share on other sites

-Οι προς κόλληση πλευρές των τζαμιών θα πρέπει να είναι τροχισμένες από μηχάνημα ?

Εννοείς κατα πάσα πιθανότητα αυτό που λέμε ροντέ.

Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω και εγω κάτι.

Πάντα είχα αυτήν την απορία. Γιατί δεν τροχίζονται τα κρύσταλλα στα σημεία κόλλησης ώστε να μην είναι λείες οι επιφάνειές τους, αφού θεωρητικά θα έχουν καλύτερη πρόσφυση με τη σιλικόνη.

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος ειναι απλος αν και οχι προφανης...

Οταν τροχιζουμε (ρονταρουμε) ενα κομματι τζαμιου για να λειανουμε τις οποιες αιχμες του αυτοματα μειωνουμε και την οφελιμη επιφανεια προς κολληση.

Ετσι ενα τζαμι παχους 6 χιλ. οταν ρονταριστει μπορει να φτασει (στις ακρες) τα 4 χιλ.

Γι'αυτο τον λογο αποφευγουμε να ρονταρουμε τζαμια παχους < 8 χιλ. ενω για μεγαλυτερα δεν υπαρχει προβλημα μιας και ακομα και μετα το ρονταρισμα εχουμε αρκετη επιφανεια προς κολληση.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος ειναι απλος αν και οχι προφανης...

Οταν τροχιζουμε (ρονταρουμε) ενα κομματι τζαμιου για να λειανουμε τις οποιες αιχμες του αυτοματα μειωνουμε και την οφελιμη επιφανεια προς κολληση.

Ετσι ενα τζαμι παχους 6 χιλ. οταν ρονταριστει μπορει να φτασει (στις ακρες) τα 4 χιλ.

Γι'αυτο τον λογο αποφευγουμε να ρονταρουμε τζαμια παχους < 8 χιλ. ενω για μεγαλυτερα δεν υπαρχει προβλημα μιας και ακομα και μετα το ρονταρισμα εχουμε αρκετη επιφανεια προς κολληση.

13766[/snapback]

Ειχα την εντύπωση ότι άλλο είναι το ροντάρισμα και άλλο το τρόχισμα.Δηλαδή ότι το τρόχισμα απλως ''αγριεύει'' τις επιφάνειες. Αλλά μάλλον τελικά έκανα λάθος ευτυχως που δεν παρήγγειλα χωρις να ρωτήσω :rockon:

Link to comment
Share on other sites

φίλοι συνφορουμίτες γεια σας,

Ερωτήσεις.

-Επρεπε να ζητήσω κάποιο ειδικό κρύσταλλο για ενυδρεία. Πάντως δεν μου πρότειναν κάτι άλλο από το απλό τζαμι.

-Ο πάτος του ενυδρείου θα πρέπει να είναι από πιο χοντρό κρύσταλλο ? και εαν ναι πόσο ?

-Οι προς κόλληση πλευρές των τζαμιών θα πρέπει να είναι τροχισμένες από μηχάνημα ? Ρωτάω γιατί έτσι μου είπε ότι είναι καλύτερα. Το κόστος του τροχίσματος είναι 20€ και το έχει συμπεριλάβει στα 150€.

Ευχαριστώ πολύ  :rockon:

13755[/snapback]

1. η διαφορα που μπορει να εχουν ειναι οτι στα εργοστασιακα ενυδρεια το τζαμι εχει ενα ελαφρυ φιμε.

2.με 10 ποντους και κοντρες εισαι οκ.

3.σε τετοιο παχος τζαμιου δεν εχεις προβλημα και ειναι πιο ωραιο αισθητικα.

αα να υποθεσω 150 να στα κολλησει ο ιδιος ετσι;καλη τιμουλα ειναι

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Το τρόχισμα είναι διαφορετικό από το ροντάρισμα.

Στο τρόχισμα, κόβει ο τζαμάς τα τζάμια στο χέρι και με ειδικό μηχάνημα τα τροχίζει για λειανθούν οι άκρες.

Στο ροντάρισμα τα τζάμια κόβονται από ειδικό μηχάνημα και ταυτόχρονα ροντάρονται. Το μικρότερο ροντάρισμα είναι 0,5mm σε κάθε πλευρά του τζαμιού.

Δυστυχώς δεν έχουν οι τζαμάδες ακόμα ηλεκτρονικά μηχανήματα κοπής τζαμιών και όταν θέλουμε ακρίβεια στο κόψιμο, υποχρεωτικά πάμε στο ροντάρισμα.

Κατά καιρούς έχουν ανοίξει μεγάλες συζητήσεις από χομπίστες για το αν πρέπει να ροντάρονται ή όχι τα τζάμια με τεκμηριωμένες απόψεις και από τις δυο πλευρές.

Εγώ είμαι σφόδρα υπέρ του ρονταρίσματος, ακόμα και σε μικρού πάχους τζάμια. Η ακρίβεια της κοπής και το τελικό φινίρισμα δίνει άλλη αίσθηση στο ενυδρείο. Η σχετική μείωση της επιφάνειας κόλλησης υπερκαλύπτεται από τις κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Τα Ελληνικά τζάμια δεν προτιμούνται στις ιδιοκατασκευές ενυδρείων λόγω ποιότητας της διαφάνειας. Προτιμώνται τα Βέλγικα ή τα Ισραηλινά τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

Από 8αρι τζάμι και πάνω ας ροντάρετε. Η επιφάνεια που μένει είναι αρκετή για κόλλημα.

Για 5αρι εγω προσωπικά δεν θα το πρότεινα. Για τις συγκεκριμένες διαστάσεις, με 10αρι και αφού θα στο κολλήσει ο ίδιος καλή φαίνεται η τιμή.

Ρώτα και αλλού μήπως βρείς καλλύτερη

Εγω για 120x45x55 10αρι τζάμι ρονταρισμένο και 2 τρύπες μια στην πλάτη και μια στην πλάτη 100 Ευρώ. Το κόλλημα θα το κάνω μόνος μου

Όσο για την βάση γιατί να την κάνεις παχύτερη.Δεν υπάρχει λόγος. Η πίεση ασκείται στα πλαϊνά και όχι στον πάτο.

Εκτός και αν το κάνεις κρεμαστό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ,

Τα Ελληνικά τζάμια δεν προτιμούνται στις ιδιοκατασκευές ενυδρείων λόγω ποιότητας της διαφάνειας. Προτιμώνται τα Βέλγικα ή τα Ισραηλινά τζάμια.

13823[/snapback]

Δηλαδή θα πρέπει να ζητήσω από τον τζαμα συγκεκριμένα τζαμι για κατασκευη ενυδρείου , Βελγικό ή Ισραηλινό ??

Για τις συγκεκριμένες διαστάσεις, με 10αρι και αφού θα στο κολλήσει ο ίδιος καλή φαίνεται η τιμή.

Ρώτα και αλλού μήπως βρείς καλλύτερη

Εγω για 120x45x55 10αρι τζάμι ρονταρισμένο και 2 τρύπες μια στην πλάτη και μια στην πλάτη 100 Ευρώ. Το κόλλημα θα το κάνω μόνος μου

Όσο για την βάση γιατί να την κάνεις παχύτερη.Δεν υπάρχει λόγος. Η πίεση ασκείται στα πλαϊνά και όχι στον πάτο.

Εκτός και αν το κάνεις κρεμαστό.

13829[/snapback]

150 € η τιμή αφορά μόνο τα τζάμια και το τρόχισμα . Το κόλλημα θα το κάνω μόνος μου. Οπότε μάλλον να κοιτάξω και αλλού για καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις εμπειρια στο κολλημα

καλο ειναι να στα κολλησει ο ιδιος.....

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις εμπειρια στο κολλημα

καλο ειναι να στα κολλησει ο ιδιος.....

13984[/snapback]

έχω κολήσει δυο 60 λιτρα στο παρελθον ένα για εμενα και ένα για έναν φίλο και τ α καταφερα. Βεβαια αυτο είναι σίγουρα πιο δύσκολο , αλλά εαν δε το δοκιμάσω πως θα μάθω ??

Θα ακολουθήσω τις οδηγίες από το 'Γη& Υδωρ' , θα έχω και βοηθό ελπίζω να τα καταφέρω. Άλλωστε πριν μπει στο σπίτι θα κάτσει σίγουρα μια εβδομάδα γεμάτο στη βεράντα για τυχον διαρροές .

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη να δώσεις και ιδιαίτερη προσοχή στην σιλικόνη που θα χρησιμοποιήσεις. Οι περισσότερες που κυκλοφορούν είναι τοξικές για τα ζωντανά μας.

Με το καλό να κωλύσει να γεμίσει να κάνει ένα test drive στο Γλυκό νερό για λίγο διάστημα με τις κιχλιδουλες και μετά μπόλικη αλμύρα… :welcome::rockon::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

έχω κολήσει δυο  60 λιτρα στο παρελθον ένα για εμενα και ένα για έναν φίλο και τ α καταφερα. Βεβαια αυτο είναι σίγουρα πιο δύσκολο , αλλά εαν δε το δοκιμάσω πως θα μάθω ??

Θα ακολουθήσω τις οδηγίες από το 'Γη& Υδωρ' , θα έχω και βοηθό ελπίζω να τα καταφέρω. Άλλωστε πριν μπει στο σπίτι θα κάτσει σίγουρα μια εβδομάδα γεμάτο στη βεράντα για τυχον διαρροές .

14038[/snapback]

Πιο εύκολο είναι. Έχεις να κολλήσεις 10αρια τζάμια δηλαδή μεγαλύτερη επιφάνεια.

Και έτσι να το ακουμπήσεις πάνω στο άλλο στέκεται λόγω του πάχους.

Πιο δύσκολο είναι αν είσαι μόνος σου, λόγω του βάρους.

Αρκετά δύσκολο θα έλεγα εκτός και αν έχεις γερανάκι να σου κρατάει το τζάμι στον αέρα και να το φέρεις εκεί που θες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους για τα ενθαρρυντικά λόγια σας

Γιάννη να δώσεις και ιδιαίτερη προσοχή στην σιλικόνη που θα χρησιμοποιήσεις. Οι περισσότερες που κυκλοφορούν είναι τοξικές για τα ζωντανά μας.

-Το ξέρω και θα δώσω ιδιαίτερη προσοχή. Εχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν logo για ενυδρεία αλλά απ'οτι ξέρω αρκεί η  σιλικόνη να είναι 100% καθαρή χωρίς πρόσθετα.

Εαν έχετε χρησιμοποιήσει κάποια με καλά αποτελέσματα πειτε μου να τη δοκιμάσω και εγώ.

Με το καλό να κωλύσει να γεμίσει να κάνει ένα test drive στο Γλυκό νερό για λίγο διάστημα με τις κιχλιδουλες και μετά μπόλικη αλμύρα…  :hysterical:  :welcome:  :hysterical:

14152[/snapback]

Αυτο λέω και εγω , δεν κρατιεμαι  :rockon:

Πιο εύκολο είναι. Έχεις να κολλήσεις 10αρια τζάμια δηλαδή μεγαλύτερη επιφάνεια.

Και έτσι να το ακουμπήσεις πάνω στο άλλο στέκεται λόγω του πάχους.

Πιο δύσκολο είναι αν είσαι μόνος σου, λόγω του βάρους.

Αρκετά δύσκολο θα έλεγα εκτός και αν έχεις γερανάκι να σου κρατάει το τζάμι στον αέρα και να το φέρεις εκεί που θες.

14166[/snapback]

Δεν το ξεκινάω αυτό μόνος μου, σίγουρα θα έχω άλλον έναν για βοήθεια.

Τελικά θα πρέπει να ζητήσω από τον τζαμα συγκεκριμένο τύπο τζαμιού για ενυδρεία (βέλγικο,ισραηλινό όπως μου είπατε σε προηγουμενη απάντηση) ή ότι μου δωσει αυτός :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους για τα ενθαρρυντικά λόγια σας

Δεν το ξεκινάω αυτό μόνος μου, σίγουρα θα έχω άλλον έναν για βοήθεια.

Τελικά θα πρέπει να ζητήσω από τον τζαμα συγκεκριμένο τύπο τζαμιού για ενυδρεία (βέλγικο,ισραηλινό όπως μου είπατε σε προηγουμενη απάντηση)  ή ότι μου δωσει αυτός  :rockon:

14218[/snapback]

Τα Βελγικά και τα Ισραηλινά κρύσταλλα είναι ανώτερης ποιότητας απο τα Ελληνικά. Δε μιλάω για αντοχή, αλλά για διαφάνεια. Έχουν σαφώς μικρότερη παραμόρφωση απο τα Ελληνικά και σου προτείνω ανεπιφύλακτα να τα προτιμήσεις.

Ρώτησέ τον αν τα κρύσταλλα που πουλάει είναι ελληνικά και αν ναί ψάξε και αλλού.

Αν η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη, μπορείς να πάρεις τον πάτο, την πλάτη και ίσως και τα πλαϊνά σε Ελληνικό κρύσταλλο και το μπροστινό μέρος (ή και τα πλαϊνά) σε Βελγικό / Ισραηλινό. Αφού θα τα κολλήσεις μόνος σου έτσι κι αλλιώς μπορείς να επιλέξεις τα τζάμια όπως θέλεις.

Υ.Γ. Έχεις σκεφτεί πως θα φτιάξεις το καπάκι;

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Έχεις σκεφτεί πως θα φτιάξεις το καπάκι;

14311[/snapback]

φίλε torm έχω μερικές ιδέες , εχω δει διάφορα εδώ και εκεί αλλά δεν έχω καταλήξει με βεβαιότητα. Εαν έχεις καμια ιδεα ή κανένα σχέδιο θα το εκτιμούσα :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους ,

εαν έχετε υπ'οψην σας κάποιο τζαμάδικο στο οποίο έχετε πάρει κρύσταλλα για ενυδρεία και ξέρετε ότι έχει βέλγικο ή ισραηλινό τζαμι θα παρακαλούσα να μου το πείτε για να με διευκολύνετε. Ειτε στο forum δημόσια ή αν δε θέλετε με pm.

Και κάτι άλλο . Στο Praktiker δεν βρήκα ουτε μελαμίνη 2,5cm ούτε κόντρα πλακέ θαλάσσης ούτε φορμάικα. Θα ήθελα εαν ξέρει κάποιος να μου πει από που θα μπορούσα να προμηθευτώ τα παραπάνω για να κατασκευάσω βάση και καπάκι.

Ευχαριστώ πολύ :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις στο Praktiker. Ειδικά κόντρα πλακέ θαλλάσης.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε κανα ξυλουργείο του στυλ φτιάχτο μόνος σου, Ξυλεία στα μέτρα σας κλπ κλπ.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπε και ο SW1IXC

κοιτα σε ξυλουργειο..

Υ.Γ. προσοχη στα μετρα που θα παρεις..

και προσεκτικη μελετη για το καπακι..

Link to comment
Share on other sites

φίλε torm έχω μερικές ιδέες , εχω δει διάφορα εδώ και εκεί αλλά δεν έχω καταλήξει με βεβαιότητα. Εαν έχεις καμια ιδεα ή κανένα σχέδιο θα το εκτιμούσα  :rockon:

14413[/snapback]

Βελγικό τζάμι πουλάει ένα μαγαζί στα μέρη μου (Κερατσίνι δηλαδή). Δεν ξέρω κατά πόσο σε βολεύει αυτό.

Όσο για το καπάκι: Δεν έχω κατασκευάσει καπάκι για τόσο μεγάλο ενυδρείο. Σε μικρότερο ενυδρείο είχα φτιάξει με τζάμι, αλλά δε θα το συνιστούσα για τις δικές σου διαστάσεις. Σχεδίασέ το καλά πριν το φτιάξεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Βελγικό τζάμι πουλάει ένα μαγαζί στα μέρη μου (Κερατσίνι δηλαδή). Δεν ξέρω κατά πόσο σε βολεύει αυτό.

Όσο για το καπάκι: Δεν έχω κατασκευάσει καπάκι για τόσο μεγάλο ενυδρείο. Σε μικρότερο ενυδρείο είχα φτιάξει με τζάμι, αλλά δε θα το συνιστούσα για τις δικές σου διαστάσεις. Σχεδίασέ το καλά πριν το φτιάξεις πάντως.

14601[/snapback]

δεν έχω πρόβλημα. :welcome: Στο κερατσίνι πάω άνετα , έτσι και αλλιώς κάπου θα παω με το αυτοκίνητο να το πάρω.Δώσε μου αν θες διέυθυνση .

Για το καπάκι και εγώ προβληματίζομαι κυρίως για το οτι θα πρεπει να προβλέψω θέσεις για φώτα. Σε κάποιο ενυδρείο που είχα αγοράσει παλιότερα απο petshop (όχι εργοστασιακό αλλά παραγγελία) ο μάστορας ειχε κλεισει το χώρο πάνω από τις κόντρες (εμπρος και πίσω ) με τζαμι και ειχε φτιαξει ουσιαστικα σαν δυο κουτια τα οποία ήταν υδατοστεγή , είχες πρόσβαση απο επάνω και μπορούσες να βάλεις όσες λάμπες χωρούσαν (δεν ξέρω εαν ειναι κατανοητό έτσι που το περιγράφω). Εγώ κάποια στιγμή ειχα βάλει 2 Τ8 μπροστά και 2 πίσω. Γυρω γυρω για να μη φαινονται οι λάμπες ειχε βάλει φορμάικα.Το καπάκι ήταν ένα κομμάτι τζαμι ντυμένο με φορμάικα το οποίο πάταγε περιμετρικά στα τζαμια του ενυδρείου.

Ηταν ωραια και συμμαζεμένη κατασκευή. Απλά το τζαμι απο τις κόντρες πιστεύω ότι έκοβε φως.

Παντως οποιος έχει κανένα σχέδιο ειναι ευπρόσδεκτο :rockon:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα σε ολους ,

Επειδη προκειται να παραγγειλω τα τζαμια για το ενυδρειο ήθελα να ρωτήσω το εξης. Η τρυπα της υπερχειλησης τι διάμετρο θα πρέπει να έχει; Θα γίνει σε πλαινο τζαμι , πόσο πιο κάτω απο την επιφανεια του νερου θα πρεπει να γινει;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βρείς πρώτα την μούφα και κατόπιν να ανοίξεις την τρύπα. Γιατί αν γίνει το αντίθετο, υπάρχει η πιθανότητα να μην βρίσκεις μούφα για την τρύπα σου.

Μια μούφα ( κατά προτίμηση ενυδρεακή π.χ. Aqua Medic) που να δέχεται σωλήνα 25/34mm είναι ιδανική κατά τη γνώμη μου. (τρύπα διαμέτρου 4cm)

Η τρύπα, αν δεν γινει στον πάτο και προτιμήσεις στο πλαινό τζάμι, καλό είναι να γίνει όσο πιο χαμηλά γίνεται. Αν χρησιμοποιήσεις κολώνα τότε άνοιξέ την κοντά στον πάτο. Αν χρησιμοποιήσεις over flow box, στο κατώτατο σημείο που σου επιτρέπει η συσκευή.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...