Jump to content

μετρίσεις


Recommended Posts

και φωτο,σε λίγο θα ξεθολόσει,είναι απο την άμμο!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αααα δεν μπήκαν!

Link to comment
Share on other sites

Πολλες γαριδες... 50? 1 γαριδα καθε λιτρο? Δεν ξερω... Πολλες... Θα σου γεννησουν κιολας μην ξεχνας.. Παρε 10 για αρχη και βλεπεις...

Δέν ξέρω άν ευσταθεί το παραπάνω διάγραμμα, απλά να ενημερώσω ότι σε 3 διαφορετικά ενυδρεία που μπήκαν Crystal Red με Red Cherry μετά από κάποιους μήνες υπήρχαν ΜΟΝΟ Red Cherry.....Τυχαίο(?)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kαθολου τυχαιο αν αναλογιστει κανεις ποσο πιο ευαισθητες και "δυσκολες" ειναι οι CRS εναντι των Red Cherry.

Οι Red cherry συγχωρουν αρκετα λαθη αλλα οι Clear red στο ιδιο ενυδρειο θα χαθουν πρωτες αν κατι παει στραβα. Και αυτο μπορει να ειναι απροσεχτη μεγαλη αλλαγη νερου, λιγο λιπασμα που επεσε παραπανω, αποτομη αλλαγη στο ΡΗ, την θερμοκρασια ή αυξηση νιτρικων ακομα και ιχνη αμμωνιας λογω καποιου θανατου που δεν πηραμε ειδηση.

Οι πληροφοριες που δινουν τα διαφορα sites σχετικα με την οικογενεια των Caridina cantonensis οπου ανηκουν και οι CRS ειναι νερο ελαφρως οξινο εως ελαφρα αλκαλικο και μετρια εως και σκληρο, αλλα πιστευω οτι μπορουμε να ξεχειλωσουμε λιγο τα ορια και φαινεται οτι οι ιδανικοτερες συνθηκες νερου για να κρατηθουν μακροπροθεσμα με επιτυχια ολες οι γαριδες ειναι οι...σταθερες !

Παντως ειναι βεβαιο οτι αυτα τα 2 ειδη δεν υβριδιζουν αφου ανηκουν σε διαφορετικα Γενη.Επισης ασφαλεις συγκατοικοι των CRS θεωρουνται και τα υπολοιπα ειδη Neocaridina (Snowball,Blue Pearl,Yellow,Wild Neocaridina) καθως φυσικα και γαριδες που δεν αναπαραγονται σε γλυκο νερο (Αμανο,Ninja,Red nose κλπ). Με τις γαριδες του συμπλεγματος babaulti αν και ανηκουν στο ιδιο ειδος (Caridina) φαινεται οτι απεχουν αρκετα σε συγγενεια και δεν ειναι απολυτα σιγουρο ακομα αν διασταυρωνονται.

Το μονο που με προβληματιζει και με αποτρεπει εμενα να αποκτησω μερικες CRS ειναι η δυσανεξια τους σε θερμοκρασιες ανω των 25*C. Το καλοκαιρι με τους καυσωνες δυσκολευομαι να διατηρησω στα ενυδρεια μου 27*-28* με τα ανεμιστηρακια να δουλευουν 24/7.

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Διαβασε τα ποστ κειμενα που εχω κανει και θα παρεις απαντησεις για τις αποριες σου για την διατηρηση των γαριδων

Link to comment
Share on other sites

εσείς ποιο είδος θα μου προτίνατε?

Link to comment
Share on other sites

θα το σκευτώ για τις tiger!

Link to comment
Share on other sites

20 γαρίδες μπαίνουν σε 30(καθαρά)λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

οκ!εσύ τι΄εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να βάλω java moss πάνω στο ξύλο?

Link to comment
Share on other sites

¨το Σάββατο μποτεί να πάω να πάρω τις γαριδούλες!και τη java moss!

Link to comment
Share on other sites

οι καλυτερες γαριδες θα ειναι αυτες που θα σου αρεσουν και θα αγαπησεις εσυ περισσοτερο, ευκολες ειμαι οι red cherry, αλλα και με τις tiger, red crystal, bee, δεν εχω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

οκ!θα ήθελα να με ενημερώσετε με πμ πιο μαγαζί έχει τα περισσότερα ε'ιδη γαριδων!

Link to comment
Share on other sites

Καμια κρυψώνα πως θα φτιάξω;

Link to comment
Share on other sites

ποια είναι τα κατάληλα υλικά?

Link to comment
Share on other sites

Πέτρες που δεν αφρίζουν στο ξύδι, ξύλα ενυδρειακά, φυτά και ξερά καθαρά καλάμια μπαμπού που χρειάζονται όμως βάρος για να βυθιστούν. Από φυτά η java moss είναι καλή για να βοσκάνε.

Link to comment
Share on other sites

΄κάτι σαν αυτούς τους κυλίνδρους κύλινδροιαυτοί οι μάυροι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...