Jump to content

Monomaxos


x-trinit

Recommended Posts

σκεφτομαι να στησω ενα ενυδρειο για μονομαχο.εχο ενα ενυδρειο (50 λιτρα)και θελω να μου πειτε συμβουλες για το νεο μου ενυδρειο.(ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ,στρωσιμο,συνθήκες νερου και οτι εινα σχετικο με μονομαχους)

Ευχαριστώ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να στησω ενα ενυδρειο για μονομαχο.εχο ενα ενυδρειο (50 λιτρα)και θελω να μου πειτε συμβουλες για το νεο μου ενυδρειο.(ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ,στρωσιμο,συνθήκες νερου και οτι εινα σχετικο με μονομαχους)

Ευχαριστώ... :thumbup:

Το στρωσιμο γινεται ευκολα, με sera nitrivec. Εχεις φιλτρο, φως, θερμοστατη?

Ο μονομαχος θελει ελαφρα οξινα νερα, 6,5-6,8, καλο θα ειναι να υπαρχει ενα ξυλο, π.χ. μοπανι, για να αφηνει διαφορες ουσιες στο νερο, για να το μαλακωνει κιολας.

Ναι, θελει γενικα μαλακο νερο, ο μονομαχος, αυτο γινεται επισης με με φυλα απο δεντρα(βελανιδια, καριδια, πλατανο), ξεραμενα και πλυμενα, και προσοχη τα φυλλα να ειναι μακρια απο διαφορα χημικα, οπως καυσαερια και ραντισμτα...

Απο φυτα βαζεις οτι θελεις αρκει να στο καλυπτει ο φωτισμος... Αν θελεις να βαλεις φουλ φυτα, σκεψου απο την αρχη την χρηση υποστρωματος..

Αυτα.. Αν θες κατι αλλο ρωτα...

Καλη συνεχεια!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

15w για 50λιτρα, ειναι λιγα να θες αληθινα φυτα...

Και θα σου προτεινα να βαλεις...

Link to comment
Share on other sites

Το στρωσιμο γινεται ευκολα, με sera nitrivec. Εχεις φιλτρο, φως, θερμοστατη?

Ο μονομαχος θελει ελαφρα οξινα νερα, 6,5-6,8, καλο θα ειναι να υπαρχει ενα ξυλο, π.χ. μοπανι, για να αφηνει διαφορες ουσιες στο νερο, για να το μαλακωνει κιολας.

Ναι, θελει γενικα μαλακο νερο, ο μονομαχος, αυτο γινεται επισης με με φυλα απο δεντρα(βελανιδια, καριδια, πλατανο), ξεραμενα και πλυμενα, και προσοχη τα φυλλα να ειναι μακρια απο διαφορα χημικα, οπως καυσαερια και ραντισμτα...

Απο φυτα βαζεις οτι θελεις αρκει να στο καλυπτει ο φωτισμος... Αν θελεις να βαλεις φουλ φυτα, σκεψου απο την αρχη την χρηση υποστρωματος..

Αυτα.. Αν θες κατι αλλο ρωτα...

Καλη συνεχεια!!! :hysterical:

Ποσο σιγουρος εισαι γι'αυτο; :thumbup: Απο που εχεις την πληροφορηση; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σιγουρος εισαι γι'αυτο; :thumbup: Απο που εχεις την πληροφορηση; :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=21824

Οπως και τα Dennerle Catappa Leaves, αυτο γραφουν απο πισω στις οδηγειες...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήρα κι εγώ ένα κινεζάκι ενυδρείο 50 λίτρων από αυτά χωρίς καπάκι και σκέφτομαι να βάλω μονομάχο μέσα, δεν ανοίγω άλλο νήμα και βάζω εδώ το ερώτημα που είναι το εξής:

Παίζει να κάνει σάλτο και να τον βρω στο πάτωμα, έστω κι αν αφήσω τρία δάχτυλα περιθώριο από το χείλος του ενυδρείου;

Αν ναι, καλύτερα να πάω να κόψω τζάμι για καπάκι...

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αλλα στο λινκ που βαλατε βγαίνει σφαλμα στην κατηγορια στρωσιμο... :thumbup:

μμμμ... Έχεις δίκιο... Θα ενημερώσω κάποιον MOD...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήρα κι εγώ ένα κινεζάκι ενυδρείο 50 λίτρων από αυτά χωρίς καπάκι και σκέφτομαι να βάλω μονομάχο μέσα, δεν ανοίγω άλλο νήμα και βάζω εδώ το ερώτημα που είναι το εξής:

Παίζει να κάνει σάλτο και να τον βρω στο πάτωμα, έστω κι αν αφήσω τρία δάχτυλα περιθώριο από το χείλος του ενυδρείου;

Αν ναι, καλύτερα να πάω να κόψω τζάμι για καπάκι...

Βαλε οπωσδηποτε καπακι γιατι θα τον βρεις στο πατωμα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 50 λίτρα, με παίρνει να βάλω κανά θηλυκό;

Έχω ήδη ένα αρσενικό.

PS Για μονομάχο εννοείται...

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

Στα 50 λίτρα, με παίρνει να βάλω κανά θηλυκό;

Έχω ήδη ένα αρσενικό.

Θα έλεγα πως όχι. Ακόμα και καλή διακόσμηση να έχεις, τα 50L μου ακούγονται λίγα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα μπορειτε δοστε μου καπου να διαβασω καποιες πληροφοριες για το στρωσιμο...

Βακτηρια σε μπουκαλακι..

Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα μπορειτε δοστε μου καπου να διαβασω καποιες πληροφοριες για το στρωσιμο...

Στην υπογραφή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...