Jump to content

Αναγνώριση Ψαριών (Μέρος 2)


costasd

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Υπάρχει ένα ακόμη ψαράκι που δεν είμαι βέβαιος τι είδος είναι.

Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει?

Μιλάω για το επάνω ψαράκι:

p1200005dj1.th.jpg

Άλλη φώτο με το ίδιο ψαράκι δεξιά:

p1200010fg0.th.jpg

Ευχαριστώ και συγνώμη που σας κουράζω (αλλά είναι το τελευταίο που δεν γνωρίζω)

Link to comment
Share on other sites

Σαν zebra blue μου μοιαζει.Αντιθετως δεν μπορω να βγαλω ακρη με το αλλο ψαρακι.Ποιο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Dias, έχεις γίνει ο προσωπικός μου σύμβουλος ! :thumbup:

Μιλάω για το μπλέ ψαράκι δεξιά, όχι αυτό με τις ρήγες. Αυτό λες για zebra blue?

Αυτό με τις ρίγες είχες πει ότι είναι fryeri στο προηγούμενο ποστ (αλλά η φωτο αυτή είναι αρκετά πιο καθαρή) ενώ το πετ σοπ το έδινε για Melanochromis exasperatus.

Να άλλη μία με το μπλέ ψαράκι αν σε βοηθάει.

p1200029oa5.th.jpg

και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου,

Κώστας

Έγινε επεξεργασία - costasd
Link to comment
Share on other sites

Στις προηγουμενες φωτο δεν ηταν ετσι.Και το melanochromis exasperatus ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άλλη από το μπλέ ψαράκι. Θα ανεβάσω αύριο όμως.Το Ζebra blue που μου υπόδειξες το είδα σε κάποια σιτε και φέρνει αρκετά στο μπλέ ψαράκι μου αλλά δεν είμαι σιγουρος γιατί στο ψαράκι μου το μέτωπό του είναι νομίζω πιο φαρδύ (ανάμεσα στα μάτια) και έχει λίγο πιό στρογγυλό προφιλ προσώπου. Θα προσπαθήσω να βγάλω μία καλή φωτο από σωστή γωνία.

Για το exasperatus ή fryeri έχω άκόμη αυτήν:

p1200004dd5.th.jpg

βοηθάει?

Μεγάλος μπελάς τελικά η αναγνώριση ψαριών - και συγνώμη που σε κουράζω - αλλά απαραίτητο γιατί τελικά αντί για υγιές ενυδρείο θα καταλήξουμε σε σούπα.

Και έχω μία απορία ακόμη (μιά και προφανώς το κατέχεις το θέμα) :thumbup: :

Το Gh μου ειναι χαμηλά, στο 10 και το ΚH 6, (PH 8). Εκτός από τις ασβεστολιθικές πέτρες, τί άλλο μή χημικό μπορώ να κάνω για να το ανεβάσω?

Ευχαριστώ και πάλι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στις προηγουμενες φωτο δεν ηταν ετσι.Και το melanochromis exasperatus ειναι αυτο

Έχεις δίκιο, εχώ δύο ίδια, τα αγόρασα μαζί.

Στο προηγούμενο ποστ έβαλα φωτο από το άλλο(πιό σκούρο στα χρώματα αλλά ίδιο κατα τα άλλα) το οποίο το πήρα έτσι σκούρο μήπως και είναι αρσενικό.

Αυτό που σου βάζω σε αυτό το ποστ ειναι το δεύτερο με πιό ανοιχτά χρώματα το οποίο πήρα έλπίζοντας να είναι θηλυκό. Μετά είδα στο site ότι τα θηλυκά exasperatus δεν έχουν τέτοιο χρώμα τελικά........ :thumbup:

Μπέρδεμα..... Αυτό συμβαίνει ότι αγοράζεις στα τυφλά.

Αλλά ξέρεις τι μου συμβαίνει? Διαβάζω για ένα ψάρι που μου αρέσει, βεβαιώνομαι ότι είναι συμβατό με τα άλλα που έχω, αλλά όταν πάω στο πετ σοπ, ή δεν το βρίσκω πότε ή όταν νομίζω ότι το βρήκα, αυτό που τελικά πέρνω δεν είναι το σωστό ψάρι παρ' ότι το ταμπελάκι έχει το όνομα του....

Στην περιοχή μου (Γλυφάδα) έχει αρκετά πετ σοπ και μικρά και μεγάλα αλλά τελικά κανένα δεν ειναι να το εμπιστευτείς.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχναμε οτι παιζει και πολυ υβριδισμος.Σε οποιο μαγαζι παω βλεπω ενα τουρλουμπουκι αφρικανες sp.Ενας χαμος δηλαδη.Δοκιμασε το Cichlids lake salt της Seachem :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχεις δίκιο φίλε Dias για τον υβριδισμό, και οι πρώτοι κατηγορούμενοι ήμαστε εμείς οι ίδιοι (και πρώτος εγώ ως πρωτάρης).

Τα άλατα που πρότεινες τα αγόρασα εχθές και έβαλα λίγο στο ενυδρείο. Νομίζω καλύτερα να μήν βάλω όλη την δόση αμέσως αλλά σταδιακά. Μέτρησα το Gh και Κh σήμερα το πρωί και υπήρχε μικρή αύξηση κατα 2 μονάδες. Θα συνεχίσω και βλέπουμε. Έχω μέσα στο ενυδρείο ένα ξύλο αρκετά μεγάλο το οποίο ίσως ρίχνει την σκληρότητα. Αν δεν γίνει τίποτε με τα άλατα θα τον αφαιρέσω.

Έβγαλα πάλι το μπλέ ψαράκι μερικές φώτο μήπως φανεί καλύτερα

p1220016nz5.th.jpg¨

p1220008ko5.th.jpg

p1220002aw5.th.jpg

Και έβγαλά και το "αρσενικό" (ας πούμε) melanochromis ή fryeri, μήπως βγεί άκρη:

p1220001dg1.th.jpg

Εντωμεταξύ, στο πετ σοπ που πήγα πάλι εχθές μου είπαν ότι δεν είναι Melanochromis exasperatus αλλά άλλο είδος που λέγεται Melanochromis Hexaspheratus (??). Αυτό το τελευταίο δεν το βρήκα σε κανένα index κιχλίδων.... :thumbup: Μάλλον κάνει λάθος ή δεν χρησιμοποιήτε πια αυτή η ονομασία.

Πραγματικά εκτιμώ τον χρόνο που μου διαθέτεις. :thumbup:

Ευχαριστώ

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρα το ιδιο ψαρι στην πρωτη πρωτη και στην τελευταια φωτογραφια;

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το ριγέ ψαράκι:

Στην πρώτη είναι αυτό που πήρα για θηλυκό και στην τελευταία είναι αυτό που πήρα για αρσενικό.

Αν μιλάς για το μπλέ ψαράκι, ναι είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...