Jump to content

γεννάει ή αργεί?


subandsoda

Recommended Posts

είναι η πρώτη φορά που έχω Guppy στο κοινωνικό μου ενυδρείο(με διάφορα τετρα)... και ένα θηλυκό μετά από ενα μήνα περίπου απέκτησε μαύρο στο πίσω μέρος της κοιλιάς και σχετικό φούσκωμα...

Στις διάφορες πληροφορίες περι αναπαραγωγής τους διάβασα και είδα φωτο που περιγράφουν οτι στην αρχή ειναι καφε και τις μέρες πριν να γεννήσει μαύρο... έχει περάσει τώρα πάνω από μια εβδομάδα κοντά δυο που παραμένει ακριβώς το ίδιο σημάδι και το ίδιο φούσκωμα..

Το πρωί που άναψε το φώς έτυχε να είμαι μπροστά και παρατήρησα οτι για κάποια λεπτα το σημειο αυτο ήταν ανοικτό καφέ και μετα από κάποια λεπτά ξανάγινε μαύρο...

Δεν είναι οτι δεν μπορώ να κάνω υπομονή είναι οτί έχω το ταλαίπωρο το ψαράκι μου στην ανύπαρκτη γεννήστρα...

Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου περιγράψετε εμφανή σημάδια τελευταίων ημερών γιατι το έχω κλεισμένο εδώ και 10 μέρες...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι εχεις κλεισμενο εδω και 10 μερες;

Μην ανχωνεσε ασε το ψαρι οταν θα ειναι η ωρα της θα γεννησει αν θες βαλε και καμια φωτο να την δουμε

Link to comment
Share on other sites

το guppy που είναι έγκυο έχω κλεισμένο...

Η γεννήστρα έιναι η μεγαλύτερη από αυτές που κολλάνε με βεντούσες στα πλαινά του ενυδρείου...

Για φωτο θα προσπαθήσω... αν υπάρχει πάντως κάποιο εμφάνες σημάδι των τελευταίων ημερώνθα με βοηθούσατε..

Link to comment
Share on other sites

το guppy που είναι έγκυο έχω κλεισμένο...

Η γεννήστρα έιναι η μεγαλύτερη από αυτές που κολλάνε με βεντούσες στα πλαινά του ενυδρείου...

Για φωτο θα προσπαθήσω... αν υπάρχει πάντως κάποιο εμφάνες σημάδι των τελευταίων ημερώνθα με βοηθούσατε..

τις τελευταιες 2 μερες γινετε τριγωνο το πισω μερος της κοιλιας της και κατω απ τα βραγχια της θα ειναι τετραγωνισμενη.θα δεις και ολο της το σωμα να σχηματιζει μαυρες γραμμες.ασε την ελευθερη γιατι στρεσαρεται μεσα στη γεννηστρα και μπωρει να γεννησει προωρα,οταν δεις αυτα που ειπαμε βαλ την μεσα και σβησε το φως.καλη λευτερια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα γιατι τα σβηνεται ...... Αφηστε τα ζωακια να λειτουργησουν οπως κανουν καθε μερα μην τα στρεσαρετε

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε γεννηστρα την στρεσαρεις αστην να γεννησει στο ενυδρειο ΄'η το πιο σωστο να παρεις ενα μικρο ενυδρειακι και να την βαλεις μεσα, εννοειτε θα το στρωσεις πρωτα και μετα, μπορει να εχεις προβλημα με το ψαρακι και να το χασεις σκεψου το

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...