Jump to content

Αλλαγη ενυδρειου


τραπεζιτης

Recommended Posts

Καλημερα και καλό Σ.Κ. θα ήθελα τη γνωμη σας για μία αλλαγή που σκέφτομαι να κάνω. Εχω ένα reef 320 lt εδώ και 4 μηνες αλλα διαπιστώνω ότι είναι μικρό για θαλασσινο.Λέω λοιπόν να ανέβω σε 700 η 800 lit. Είναι νωρίς η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Η καλή εξέλιξη ενός υφάλου, ανεξάρτητα από το μέγεθος, εξαρτάται από τη θεωρητική και εμπειρική γνώση του χομπίστα.

Το μεγαλύτερο σύστημα θεωρείται πιο σταθερό και συγχωρεί κάποια λάθη. Ταυτόχρονα είναι περισσότερο ενεργοβόρο και σίγουρα αυξάνει το κόστος συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

-Αν κρινω απο το nick πανε και σε 1000αρι... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΑΦΗΣΑ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΤΟ 320 ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΒΡΑΧΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΡΑΛΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΟΝΟ 2 ΜΕΤΡΙΑ ΨΑΡΙΑ 1 TANG ΚΑΙ ΕΝΑ FOX FACE ΕΧΩ ΣΧΔΕΔΩΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ενα μεγαλο ενυδρειο σου δινει αλλες δυνατοτητες εξέλιξης!

Οπως σου ειπε και ο Νικος το μεγαλο ενυδρειο συγχωρει και καποια λαθακια λογω του ογκου του!

Εχε απλα στο νου σου οτι το κοστος αυξανεται γραμικα!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει ο χώρος στο σπίτι, η συγκατάθεση από το έτερον ήμισυ και η οικονομική δυνατότητα πήγαινε σε περισσότερα λίτρα. Καλό είναι αυτό. :thumbup:

Απλά μελέτησε τις διαστάσεις του ενυδρείου που θέλεις να αγοράσεις-φτιάξεις. Μην είναι για παράδειγμα υπερβολικά ψηλό (πάνω από 70 πόντους). Μην είναι πολύ στενό (κάτω από 55 πόντους). Φρόντισε ακόμα να είναι ποιοτικό. Μην είναι κανένα κινέζικο ας πούμε αν το πάρεις ετοιματζίδικο. :thumbup:

Καλορίζικο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...