Jump to content

Αναγνώριση οργανισμών σε νέο Reef!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Παραθέτω κάποιες φώτο για να με βοηθήσετε ως προς την αναγνώριση κάποιων οργανισμών που εμφανίζονται σιγα σιγα στο reffάκι μου!!

Στην πρώτη φώτο βλέπουμε ένα σκουλήκι το oποιο βγαίνει μέσα από τον βράχο μου και με το που αντιληφθεί κάποια κίνηση μέσα η ακόμα και έξω από το νερό κρύβεται !

Να ανησυχώ η είναι safe :thumbup: ?

1.jpg

Στη δεύτερη φώτο βλέπουμε ένα φυτό… Τι είναι αυτό?Ποια είναι η ονομασία του και τέλος πρεπει να γνωρίζω κατι για να μη το χασω?

2.jpg

Στην τρίτη αυτά εδώ τα «σωλινάκια» στα οποία δεν έχω παρατηρήσει να αλλάζει το μήκος / μέγεθος τους από τη στιγμή που εμφανιστήκαν! Μήπως με άφησαν? Η αυτό είναι το φυσιολογικό?

3.jpg

Εδώ είναι μια από τις 4 αγαπημένες :thumbup: μου μεσογειακές γαρίδες τις οποίες έπιασα μόνος μου πριν 20 μέρες σε κάποια βραχώδεις παραλία της Κερατέας και τις λατρεύω!!! Είναι πολύ ζωηρές… Έχουν όνομα?

4.jpg

Και τέλος έχουμε κάμποσα από αυτούς τους οργανισμούς , δεν ξέρω τι ακριβώς είναι , βγαίνουν μόνο με τις λάμπες ανοιχτές και βρίσκονται σε διάφορα σημεία του βράχου , έχω εντοπίσει 5-6 έως τώρα!

5.jpg

Αν μπορείτε γράψτε μου και λίγα λόγια για το κάθε ένα!!

Ευχαριστώ πολύ!

Νίκος :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια φωτο βλεπω ενα σπυρογραφο, πιο πανω καποιους ζωανθους που δεν εχουν ανοιξει ακομα.Τωρα για το κοραλακι που λες δεν καταλαβαινω ποιο ειναι,θα μας απαντησει καποιος εμπειροτερος.Για τα σκουλικακια δεν νομιζω να συντρεχει λογος ανησυχιας.

Link to comment
Share on other sites

μιλάς για αυτό που φαίνεται στη δεύτερη φωτογραφία ?

εδώ θα δεις διάφορα που έρχονται συχνά με το ζωντανό βράχο ..

http://reefkeeping.com/issues/2006-04/reefslides/index.php

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο μου θιμιζει ξενια... καποιος εμπειροτεροσ?

Link to comment
Share on other sites

μιλάς για αυτό που φαίνεται στη δεύτερη φωτογραφία ?

εδώ θα δεις διάφορα που έρχονται συχνά με το ζωντανό βράχο ..

http://reefkeeping.com/issues/2006-04/reefslides/index.php

Ναι!! Δυστυχώς δεν υπάρχει στο λινκ που μου έδωσες , πάντως είναι όμορφο και με τον καιρό αν μεγαλώσει θα γινει ακόμα πιο όμορφο!!

Έχουμε ονοματάκι?

Link to comment
Share on other sites

πιθανότατα είναι ξένια , όπως αναφέρθηκε :thumbup::thumbup: ..

αλλά με αυτά τα ζωντανά .. ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος :thumbup: ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...