Jump to content

L066- Ντροπαλό ή να ανησυχώ


kornek

Recommended Posts

Καλησπέρα εδώ και μία βδομάδα έχω τη τύχη να φιλοξενώ ένα Hypancistrus sp. (L066) – King Tiger Pleco στο κοινωνικό ενυδρείο μου 200 λίτρα 104*40*50 μαζί με ένα ζευγάρι Ancistrus cirrhosus (που ετοιμάζονται για μετακόμιση σε άλλο ενυδρείο για πιο οικογενειακές στιγμές), 5 corys aeneus και 3 μικρά σκαλάρια (που τη Δευτέρα θα γίνουν 6 ώστε να δημιουργηθεί κάποιο ζευγάρι).

Από τη μέρα που έχει μπει στο ενυδρείο ο L066 έχει μείνει κρυμμένος σε μία τρύπα ενός ξύλου και δεν λέει να βγει από κει. Εγώ μπορώ να διακρίνω μόνο την άκρη ουράς του και ξέρω ότι είναι ζωντανό μόνο από το γεγονός ότι αλλάζει κάποιες φορές θέσεις. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν η εν λόγο συμπεριφορά είναι στη φύση του ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Επίσης φροντίζω κάθε βράδυ μόλις σβήσουν τα φώτα του ενυδρείου να ρίχνω singing wafers της Hikari και ελπίζω ότι βγαίνει και παίρνει κανένα μεζέ, εσείς τι λέτε;

Το ενυδρείο τρέχει με 2 εξωτερικά φίλτρα 1 tetratec 1200 και ένα Eheim 2213, και έχει τις εξής παραμέτρους:

ΡΗ 7,1

ΚΗ 4d

GH 9d

ΝΟ2 0mg/l

NO3 10mg/l

NH3 0mg/l

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική συμπεριφορά για νέο ψάρι.

Δώστου λίγο χρόνο....

Τί μέγεθος έχει?Ξέρεις τί είναι αρσενικό/θηλυκό?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 4-5 cm, δυστυχώς δεν ξέρω να το διακρίνω αν και θέλω να μάθω ώστε στο μέλλον να του δώσω το έτερο ήμισυ. Από θέμα τροφής πιστεύεις ότι είναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 4-5 cm, δυστυχώς δεν ξέρω να το διακρίνω αν και θέλω να μάθω ώστε στο μέλλον να του δώσω το έτερο ήμισυ. Από θέμα τροφής πιστεύεις ότι είναι εντάξει;

Από τροφή θα σου πρότεινα να του δώσεις και κατεψυγμένο σκουλήκι ή/και δάφνιες.Θα βοηθήσουν να 'ξεθαρέψει' και επίσης έχε στο νού σου ότι τα Hypancistrus είναι κρεατοφάγα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ,

Αύριο θα φροντίσω να προμηθευτώ κατεψυγμένη τροφή. Το έχω υπόψη μου ότι είναι σαρκοβόρο τα wafers της Hikari που χρησιμοποιώ είναι πλούσια σε προτείνες.

Link to comment
Share on other sites

Από τροφή θα σου πρότεινα να του δώσεις και κατεψυγμένο σκουλήκι ή/και δάφνιες.Θα βοηθήσουν να 'ξεθαρέψει' και επίσης έχε στο νού σου ότι τα Hypancistrus είναι κρεατοφάγα. :thumbup:

Sorry επεμβαίνω... Μία ερώτηση... Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να φάει και κανονικό κρεατάκι??? π.χ. κοτόπουλο ή κάποιο κόκκινο κρέας?

Link to comment
Share on other sites

Sorry επεμβαίνω... Μία ερώτηση... Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να φάει και κανονικό κρεατάκι??? π.χ. κοτόπουλο ή κάποιο κόκκινο κρέας?

Απόσο ξέρω το κόκκινο κρέας και γενικά το κρέας που στη φύση δεν συναντιέται στο νερό καλήτερα να αποφεύγεται. Επειδή η περιεκτικότητα των εν λόγο τροφών σε πρωτείνες είναι πέραν τού κανονικού για τόν οργανισμό των ψαριών η συστηματική χρήση τους σαν τροφή έχει και τα ακόλουθα άσχημα αποτελέσματα πχ στις κιχλιδες το περίφημο Hole in the Head.

Link to comment
Share on other sites

Sorry επεμβαίνω... Μία ερώτηση... Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να φάει και κανονικό κρεατάκι??? π.χ. κοτόπουλο ή κάποιο κόκκινο κρέας?

Καρνιβορε βρε ηθελε να πει.

Σαρκοφαγο.

Οταν λεμε σαρκοφαγο ενα ψαρι δεν σημαινει οτι τρωει και σεφταλιες :thumbup:

Απλα οτι τρωνε και τα αλλα σαρκοφαγα ψαρια (σκουληκι, αρτεμια, δαφνια γκρινταλ κλπ) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί μου περίσσεψαν μερικά παϊδάκια από χτες και θέλω να ξέρω... Να τα δώσω στον σκύλο ή στα ζέμπρα? :thumbup:

Απλά λέω μήπως έχουν σχέση με καρδίες μόσχου κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου ειπε οτι ειναι σωστο αυτο να ταιζεται σε δισκους? :thumbup:

Νατος που αρχιζει να εκδηλωνεται σιγα-σιγα!!!!! :thumbup: Μαζεψου ωρε.- :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Νατος που αρχιζει να εκδηλωνεται σιγα-σιγα!!!!! :thumbup: Μαζεψου ωρε.- :thumbup::thumbup:

Ασε τσεκουρατε και εχετε κανει τους δισκους απο φυταφαγους, ανθρωποφαγους με τα κοκκινιστα που τους ταιζετε :rasp:

Φτιαξε τους και κανα τζατζικακι :thumbup:

(πλακα κανω ετσι? ξερω πως προσεχεις τα παντα στα ψαρια σου) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...