Jump to content

ζωοτοκα ψαρια


retimniotis

Recommended Posts

για θα ηθελα να ρωτησω για τα ζωοτόκα ψαράκια γκαμπι , ξιφοφορους , μολλυ και πλατι (έτσι τα ξερώ sorry) 1) κάθε ποτέ γεννάνε (δηλαδή μετά από τη γεννά ποτέ ξανά ζευγαρώνουν και μετά από πόσες μέρες γεννάνε πάλι ) και 2) υπάρχουν και αλλά ζωοτόκα ψαριά

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεννανε καθε 3-4 βδομαδες αλλα μπορει και ποιο σιχνα αναλογα

τωρα για το ποσα ζωοτοκα υπαρχουν ειναι αρκετα αλλα για το ενυδρειο μπορουμε να βρουμε αυτα πανω κατω που εχεις γραψει

Link to comment
Share on other sites

Γεννανε καθε 3-4 βδομαδες αλλα μπορει και ποιο σιχνα αναλογα

τωρα για το ποσα ζωοτοκα υπαρχουν ειναι αρκετα αλλα για το ενυδρειο μπορουμε να βρουμε αυτα πανω κατω που εχεις γραψει

Ευχαριστω για την απαντηση..... :thumbup: και κάτι ακόμα τα μολυ μπαλουν με τα μολυ τα απλά ζευγαρώνουν γιατί έχω ένα μπήχτη μπαλουν και δεν αφήνει την μεγάλη μολυ σε ησυχία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση..... :thumbup: και κάτι ακόμα τα μολυ μπαλουν με τα μολυ τα απλά ζευγαρώνουν γιατί έχω ένα μπήχτη μπαλουν και δεν αφήνει την μεγάλη μολυ σε ησυχία :thumbup:

Δεν έχουν διαφορές τα μπαλούν από τα κοινά. Απλά τα μπαλούν είναι (ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ) εργαστηριακά πειραγμένα ψάρια! Λογικά πρέπει να σου είναι και σχετικά δυσκίνητο σε σχέση με τα κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν διαφορές τα μπαλούν από τα κοινά. Απλά τα μπαλούν είναι (ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ) εργαστηριακά πειραγμένα ψάρια! Λογικά πρέπει να σου είναι και σχετικά δυσκίνητο σε σχέση με τα κανονικά!

Όχι δεν θα έλεγα ότι είναι δυσκίνητο το μπαλουν ο μεγάλος αρσενικός τον κυνηγά και δεν τον πιάνει ‘’ξέρεις όταν κάνει χάδια με την μεγάλη θηλύκια’’ :thumbup: θέλω να δω αν τελικά γεννήσει τι ψαριά θα κάνει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να έχεις στο μυαλό σου ότι τα περισσότερα ψάρια-κοπελιές όταν γονιμοποιούνται κρατούν σπέρμα και ξαναγονιμοποιούνται μόνες τους...χωρίς να ρωτάνε το σύζυγο! :thumbup: Οπότε για ψάρι που αγόρασες ενήλικο από pet shop δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα αν οι γέννες είναι από δικό σου πατέρα ή κάποιον αλητόβιο του petshop!

Link to comment
Share on other sites

Τα μπαλουν δεν ειναι εργαστηριου ψαρια απλως απομονωσαν καποια που ειχαν καποια "ιδιαιτεροτητα" και αρχισαν να τα αναπαραγουν.

Τα μπαλουνακια τα οποια τα λατρευω περιττο να το πω ειναι μια χαρα κινητικοτατα. Ο δικος μου ο Ποπαϋ δεν πιανοταν, παρα μονο οταν εβαζα το χερι μου στο ενυδρειο που ηθελε αγκαλιτσες, ειχε ζευγαρωσει ακομη και με την γκαπινα μου αφου δεν ειχε καταφερει την πλατυ και ειχε βαρεθει τις δικες του

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν παλεύονται τα μπαλουν και ο δικός μου θα της κανονίσει όλες της θηλυκές μέσα στο ενυδρείο μολυ και όχι χα! χα!... Η θηλυκές μετά από πόσες μέρες γεννάνε και αφού είναι φουσκωμένες πως θα της ξεχωρίζω ????

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν παλεύονται τα μπαλουν και ο δικός μου θα της κανονίσει όλες της θηλυκές μέσα στο ενυδρείο μολυ και όχι χα! χα!... Η θηλυκές μετά από πόσες μέρες γεννάνε και αφού είναι φουσκωμένες πως θα της ξεχωρίζω ????

Και εγω την ιδια απορια εχω ,εδω και 40 μερες η πλατι...να μου εχει φουσκωμενη κοιλια και ολο λεω

οτι θα γεννησει απο ωρα σε ωρα (η γυναικα μου με δουλευει!!!) τελικα πριν 2 μερες βρηκα ενα πλατ..ακι.

Απο τοτε τιποτα αλλο η κοιλια ομως κοιλια δεν επεσε καθολου λετε να θελει new day??????

Link to comment
Share on other sites

Θα την καταλαβεις αν την δεις στο πισω κατω μερος της κοιλιας θα αρχισει να μαυριζει, αυτο γινετε γιατι ξεχωριζουν τα ματια των εμβριων, και θα αρχισει να γινετε τριγωνικη και απ την συμπεριφορα της θα αρχισει να ψαχνει μερος να ειναι μονη της θα την κυνηγανε και τ αρσενικα τα οποια θα την τσιμπανε στο πισω μερος της κοιλιας για να της προκαλεσουν γεννα για να μπορεσουν να ξεναζειγαρωσουν μαζι της

Αν θες βαλε φωτο

Τωρα για την πλατυτσα δεν ειναι τπτ μπορει να σου ξαναγεννησει στα επομενα 24ωρα μπορει να μην εχει τελειωσει αστην ησυχη θα δεις

Link to comment
Share on other sites

Θα την καταλαβεις αν την δεις στο πισω κατω μερος της κοιλιας θα αρχισει να μαυριζει, αυτο γινετε γιατι ξεχωριζουν τα ματια των εμβριων, και θα αρχισει να γινετε τριγωνικη και απ την συμπεριφορα της θα αρχισει να ψαχνει μερος να ειναι μονη της θα την κυνηγανε και τ αρσενικα τα οποια θα την τσιμπανε στο πισω μερος της κοιλιας για να της προκαλεσουν γεννα για να μπορεσουν να ξεναζειγαρωσουν μαζι της

Αν θες βαλε φωτο

Τωρα για την πλατυτσα δεν ειναι τπτ μπορει να σου ξαναγεννησει στα επομενα 24ωρα μπορει να μην εχει τελειωσει αστην ησυχη θα δεις

Ευχαριστω πολυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...