Jump to content

Τριχωειδής άλγη


batman_gardiki

Recommended Posts

Πως θα εξουδετερώσω την τριχωειδή άλγη απο το ενυδρείο μου?????

IMG_7653a.jpg

Οι μετρήσεις μου χθές ήταν (ΑΡΙ).

NH3/NH4....0,00-0,25

NO3..........15

NO2..........0

GH............14

KH............7

PH............7,6

oC............25

Μετά τις μετρήσεις έκανα την καθιερωμένη αλλαγή νερού, το 1/3 και την καθάρισα χειρωνακτικά.

Θυμίζω οτι στο ενυδρείο μου κατοικούν 14 πλάτυ, 1 μάνα apple snail, άποιρα μικρά apple snail, 3 amano και απο αύριο μπαίνει σε λειτουργία το σύστημα co2 με μπουκάλα το οποίο δοκιμάζετε εδώ και 2 ημέρες.

Ταϊζω 1-2 φορές την ημέρα και τα φυτά μου είναι ........Rotala rotundifolia (indica), Hygrophila polysperma, Limnophila sessiliflora, xmoss και Ludwigia repens

Ελπίζω στην βοήθειά σας......... :thumbup::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται για Spirogyra ή Cladophora ή Rhizoclonium (πιο πολυ με την τελευταια).

Κανε μια αναζητηση στος φωτο του google και δες ποια ειναι.

Τι λιπασματα ριχνεις (λιτρα ενυδρειου και δοσολογια)

Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και ποσο?

Ποσα watt/λιτρο φωτισμο εχεις?

Γενικοτερα η αιτια ειναι τα χαμηλα επιπεδα CO2 και η κακη κυκλοφορια και χαμηλη ροη του νερου (εχει πεσει η ροη του φιλτρου? ποτε το καθαρισες τελευταια?)

Αν ειναι Spirogyra δυσκολα τα πραγματα αφου την ευνοουν οτι και τα φυτα. Ισως με μια τριημερη "απεργεια" σε CO2, λιπασματα και φωτα και καθημερινες μεγαλες αλλαγες, αφου εχεις αφαιρεσει με το χερι την περισσοτερη, θα βοηθησουν.

Αν ειναι απο τις αλλες, βαλε CO2, σωστη κυκλοφορια και ροη, μερικη υπερδοσολογηση Excel, και amano γαριδες, τις πολεμανε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ότι είπε και ο φίλος delta. 3 μέρες χωρίς καθόλου φως με ελάχιστο φαί και εννοείται τα λιπάσματα κομμένα. Προσπάθησε να ρίξεις το ΝΟ3 με αλλαγές. Μην βάλλεις το CO2 αυτές τις 3 μέρες καθώς χωρίς φως τα φυτά δεν θα παράγουν Ο2 και θα επιβαρύνεις το σύστημα πολύ.

Αν μετά τις 3 μέρες δεν δεις μεγάλη βελτίωση, βάλε CO2, μείωσε σταδιακά τις ώρες φωτισμού (πόσες έχεις τώρα), excel, τάισμα με μέτρο και βάλε κάποιο εύκολο φυτό ταχείας ανάπτυξης όπως πχ κερατόφυλλο για να τραβάει τις ωφέλιμες ουσίες από το νερό πριν τις πάρει η άλγη.

Υ.Γ. για το λίγο φαγητό μην ανησυχείς για τα ψάρια σου, σε ένα φυτεμένο ενυδρείο τα platty όλο και κάτι θα βρουν να τσιμπήσουν!

καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

1.Τι λιπασματα ριχνεις (λιτρα ενυδρειου και δοσολογια)

2.Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και ποσο?

3.Ποσα watt/λιτρο φωτισμο εχεις?

1.Έρειχνα Excel 1ml καθημερινά στα 180 μικτά λίτρα μου, αλλά εδώ και 1 μήνα το έχω κόψει.

2.Κάθε εβδομάδα 1/3 εκτός την τελευταία που έκανα 1/3 του νερού στις 15ημέρες. Το πρόβλημα το έχω εδώ και 45ημέρες περίπου.

3. 2χ15w στα 150 καθαρά λίτρα. ( 1χ15w arcadia fresh water, 1x15w seraplant)

Γενικοτερα η αιτια ειναι τα χαμηλα επιπεδα CO2 και η κακη κυκλοφορια και χαμηλη ροη του νερου (εχει πεσει η ροη του φιλτρου? ποτε το καθαρισες τελευταια?)

Nαι έχει πέσει αλλά όχι παρα πολύ.

Το καθάρησα πριν 1 μήνα και το καθαρίζω κάθε 50-60ημέρες

μείωσε σταδιακά τις ώρες φωτισμού (πόσες έχεις τώρα)

10ώρες φωτοπερίοδο έχω.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει αρκετες απο τις κινησεις που βοηθαne νομιζω την αλγη.

Αφου κανεις το τριημερο μπλακ αουτ και μηχανικο καθαρισμο της αλγης (χερι, αλλαγη νερου, σκουπα)

Ξανα αρχισε το εξελ κανε παλι αλλαγες οπως πριν καθε εβδομαδα και μην αφηνεις να πεφτει η ροη. (ποση ροη εχει η αντλια λιτρα/ωρα?)

Η ενταση του φωτισμου ειναι πολυ μικρη (μη μετρας πραγματικα λιτρα νερου για τα φωτα, αλλα ογκο ενυδρειου που φωτιζεται)

Η φωτο περιοδος δεν ειναι υπερβολικη αλλα ελλατωσε την δοκιμαστικα κατω απο αυτες τιε συνθηκες (εντασης φωτος).

0,15 W/lt ειναι αδυνατος φωτισμος και δεν μπορουν να φωτοσυνθεσουν τα φυτα σου.

Πρεπει να εχουν "κοκκαλωσει" μαλλον, και οτι θρεπτικο μενει το εκμετελευεται η αλγη.

Μια καλη αναλογια για ενυδρειο χωρις CO2 ειναι τα 0,3 - 0,4 W/lt. (για CO2 κλπ θα χρειαστει μεγαλη αλλαγη στο φωτισμο 0,6 W/lt και πανω).

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματικά αυτά που πρέπει να κάνω επιγώντος (διαβάζωντας και πέρνωντας γνώμες) είναι......

1. Καθάρισμα άλγης με το χέρι.

2. Καθαρισμός φίλτρου λόγο πτώσης ροής

3. Σκούπα βυθού και συχνές αλλαγές

4. Αύξηση φυτομάζας

5. Προσθήκη κερατόφυλλου για να τραβάει τις ωφέλιμες ουσίες από το νερό πριν τις πάρει η άλγη

6. Ταμπλέτες βυθού ή υπερδοσολογία excel

7. Συσκότηση 3 ημερών

8. Προσθήκη 2x15w για καλή φωτοσύνθεση και ανάπτυξη των φυτών

9. Μείωση φωτοπεριόδου

10. Σταθερό CO2 1φυσαλίδα/δευτερόλεπτο

11. Δίαιτα στα ψάρια

12. Συχνές μετρήσεις ΡΗ

Καλά τα έγραψα????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...