Jump to content

Diy Sump


elgrec0

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες!!

Πήρα την μεγάλη απόφαση! :thumbup:

Θα φτιάξω Sump :thumbup: !!

Το κρεμαστό σκιμμερ μου χαλάει πολύ την εικόνα του ενυδρείου μου και επίσης πιάνει αρκετό χώρο!

Γι’αυτό αποφάσισα να φτιάξω μόνος μου ένα Sump!

Έχει κάποιος σχέδια να πάρω ιδέες?

Βασικά ο κύριος λόγος που έκανα αυτό το ποστ είναι για να με διαφωτίσετε στο θέμα των λίτρων!

Υπάρχει κάποια αναλογία βάσει τα λίτρα του ενυδρείου μου?

Το ριφ μου είναι 120 λίτρα , πόσα λίτρα θα πρέπει να βγει το Sump? Αν είναι δυνατόν πείτε μου μέγιστο/ελάχιστο

Θα με βοηθούσε πολύ για εξοικονόμηση χώρου!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το κυριοτερο ειναι να δεις πως θα στελνεις νερο στο sump, αξιοπιστα, αν δεν εχει τρυπα ή υπερχυληση το ενυδρειο σου.

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το κυριοτερο ειναι να δεις πως θα στελνεις νερο στο sump, αξιοπιστα, αν δεν εχει τρυπα ή υπερχυληση το ενυδρειο σου.

Yπαρχουν εξωτερικες υπερχειλισεις αρκετα αξιοπιστες.Εγω δουλευω της tunze χωρις κανενα προβλημα.Δες και εδω http://www.youtube.com/watch?v=-zVGwdRVHU4...feature=related

Link to comment
Share on other sites

Στρατο,δεν εμφανιζεται το βιντεο.

Μαριε χρησιμο link. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στρατο,δεν εμφανιζεται το βιντεο.

Μαριε χρησιμο link. :thumbup:

Αυτο βλεπω κι εγω τωρα.Μεχρι χτες ανοιγε κανονικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες :thumbup: ! , πολύ καλή η υπερχείλιση :thumbup: , εγώ τη φανταζόμουν περιμετρική του ενυδρείου δεν ήξερα ότι υπάρχουν και τέτοιες! Θα με βόλευε πολύ! Είναι 100% ασφαλείς? Για πλημμύρα κλπ…

Ξέρουμε τι τιμές έχουν περίπου σε αυτό το μέγεθος?

Thnx!

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Τωρα;

OK! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πως τη φανταζόσουν δηλ ?

μπορεί να <έπιασες> καμιά καλή ιδέα . :thumbup: .

Μπααααααααα :thumbup: …. Όπως αυτή στο water inn με το που μπεις στην εισοδο , ένα ενυδρείο το οποίο στην κυριολεξία κάνει υπερχείλιση!! Στη συνέχεια το νερό πέφτει σε ένα «σκαλοπάτι» το οποίο είναι περιμετρικά του ενυδρείου και στη συνέχεια φαντάζομαι καταλήγει στο sump το οποιο είναι κρυμμένο λογικα από κάτω του στο ξύλινο έπιπλο.

So , ειναι 100% ασφαλές αυτό το σύστημα η όταν καμία μέρα γυρίσω από τη δουλειά θα βρω το δωμάτιο πισινα?

Και τέλος θέλω να το κάνω με πλεξι γκλας , σε ένα παλιότερο θρεντ διάβασα ότι η σιλικόνη δεν κολλάει καλά τα πλεξι … τι υλικό να χρησιμοποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

αν πάρεις τα μέτρα σου και το ελέγχεις ταχτικά .. είναι αρκετά ασφαλές ..

για το πλεξι γκλας υπάρχει ειδική κόλλα , αλλά θέλει προσοχή ..

Link to comment
Share on other sites

αν πάρεις τα μέτρα σου και το ελέγχεις ταχτικά .. είναι αρκετά ασφαλές ..

για το πλεξι γκλας υπάρχει ειδική κόλλα , αλλά θέλει προσοχή ..

θελεις να μου πεις πως λεγεται για να μην μου πουλησουν οτι θελουν και στο τελος εχω προβληματα?

Τελος , σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!!!

Αν συναντησω καποια δυσκολια [που θα συναντησω] θα ποσταρω παλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες καλησπέρα!

Η έτοιμη υπερχείλιση που κυκλοφορεί στο εμπόριο θέλει ρεύμα μόνιμα? Σε περίπτωση διακοπής υπάρχει κίνδυνος πλημμύρας?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας η ιδια υπερχειλιση δεν θελει ρευμα, αυτο που θελει ειναι να την ξεκινησεις (συνηθως ρουφας αερα με μια αεραντλια) και μετα δουλευει μονη της

οι δυο γνωστες που κυκλοφορουν ελλαδα tunze και grotech εχουν παρομοια αρχη λειτουργιας

οταν εχεις διακοπη ρευματος οι αντλιες σου θα σταματανε, αυτο που θα συμβαινει ειναι να κατεβαινει λιγο νερο στο sump σου και να σταματη λειτουργια της υπερχειλισης (αυτο θα γινει σιγουρα γιατι θα πεσει η σταθμη του ενυδρειου σου και δεν θα εχει απο που να τραβηξει)

μολις ξαναερθει το ρευμα οι αντλιες θα λειτουργησουν ξανα ανεβαζοντας την σταθμη του ενυδρειου σου και θα ξαναξεκινησει μονη της

ενας μικρος κινδυνος υπαρχει εαν αμελησεις να ελεγχεις την κατασταση της υπερχειλισης, εαν τυχει και βουλωσει ο σωληνας της tunze η το ενδιαμεσο διαμερισμα της grotech τοτε το ενυδρειο σου μπορει να πλημμυρισει με λιγα λιτρα ακομη απο το νερο του sump και να ξενερισουν οι αντλιες σου

αλλα οπως καταλαβαινεις πρεπει να εισαι πολυ αδιαφορος για πολυυυυυ καιρο για να συμβει κατι τετοιο

Παίδες καλησπέρα!

Η έτοιμη υπερχείλιση που κυκλοφορεί στο εμπόριο θέλει ρεύμα μόνιμα? Σε περίπτωση διακοπής υπάρχει κίνδυνος πλημμύρας?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...