Jump to content

Ramshorn Snail ειναι προβλημα ???


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους .

Μηπως υπαρχει καποιος τροπος (εκτος χημικος) να περιοπιστουν τα ramshorn snail σε ενα 125αρι φυτεμενο?

Ειναι πολλλα και βλεπω και αυγα σε πολλλλλα φυτα.

το ενυδρειο εχει πλατυ και πλακοστομους.

Αν καποοσ ξερει θα χαρω να μαθω.

ευχαριστω ΤΑΣΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας περισσότερα στοιχεία:

- Λίτρα

- Φίλτρανση

- Τιμές νερού (pH, gH, kH)

- Χαλίκι/άμμος

- Ταίσμα κάθε πότε και πόσο

- Αλλαγές νερού κάθε πότε και πόσο

Τα σαλιγκάρια δεν είναι πρόβλημα. Πρόβλημα είναι ο υπερπληθυσμός τους. Και για να έχεις υπεπληθυσμό "κάτι" φταίει.... Για να βρούμε αυτό το "κάτι", δώσε μας τα στοιχεία που σου ζητάω συν ότι άλλο νομίζεις πως μπορεί να μας βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα rio 125 το φιλτρο ειναι της μανας του μονο που εχω βαλει siporax.

To ph 7,4

Εχω χαλικι

αλλαγες 15% 1 φορα τη εβδομαδα

αυτο που νομιζω οτι εκανα λαθος ειναι το οτι εβαλα 3 φυτα την παρασκευη χωρις να δω

οτι εχουν λαθρεπιβατες. Πριν λιγο διαβασα ενα post του Χρηστου και μαλλον θα κανω το κολπο με τα λαχανικα.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΓΑ . ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΜΑΚΡΙΝΩ ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΑΣΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα rio 125 το φιλτρο ειναι της μανας του μονο που εχω βαλει siporax.

To ph 7,4

Εχω χαλικι

αλλαγες 15% 1 φορα τη εβδομαδα

αυτο που νομιζω οτι εκανα λαθος ειναι το οτι εβαλα 3 φυτα την παρασκευη χωρις να δω

οτι εχουν λαθρεπιβατες. Πριν λιγο διαβασα ενα post του Χρηστου και μαλλον θα κανω το κολπο με τα λαχανικα.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΓΑ . ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΜΑΚΡΙΝΩ ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΑΣΟΣ

Για να αναπτύσσονται τόσο πολύ τα σαλιγκάρια σημαίνει πως βρήσκουν πρόσφορο έδαφος και κυρίως τροφή. Πιθανόν να ρίχνεις περίσσεια τροφής. Αν όντως συμβαίνει αυτό και σε συνδυασμό με το 15% που κάνεις αλλαγές νερού, τότε και τα ΝΟ3 σου θα είναι λογικά αρκέτα υψηλά. Εγώ λέω να το αφήσεις ως έχει. Ελάττωσε την τροφή. Φρόντισε να μην πέφτουν κάτω κομμάτια τα οποία θα γίνουν τροφή γι'αυτά. Αν δεν βρίσκουν τροφή σε 1 μήνα περίπου θα δεις διαφορά στον πληθυσμό. Επίσης κάνε αλλαγές περίπου στο 30% εβδομαδιαίως, πάντα με χρήση αντιχλωρίου!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είχες platty και pleco μια άλλη λύση θα ήταν να έριχνες την σκληρότητα σου.

(Απλά το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος με το ίδιο πρόβλημα διαβάσει το thread.)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που μπηκε σαλιγγαρι δεν βγαινει με τπτ.

Κρατα τα απλα σε μικρο αριθμο αν δεν σου αρεσουν.

Να σου κανουν κακο καπου απιθανο, μαλλον καλο θα σου κανουν αφου τρεφονται με αλγη και αν περισσευει πολυ ψαροτροφη αναπαραγονται (αρμαφροδιτα) αφου υπαρχει μασα.

Αν μαζευονται πολλα και θελεις να κανεις ενα παιδομαζωμα ριξε ενα κομματακι απο ταμπλετα σπιρουλινας και την αλλη μερα σιφωναρισε το "τσαμπι" με τα σαλιγγαρια που θα ειναι πανω του.

Αν δεν εχεις σπιρουλινα (τροφη για καποια γατοψαρα και αφρικανες ειναι), δοκιμασε με μια φετα αγγουρι. (βαλτη το βραδυ και την αλλη μερα δες τι ψαρια... εεεεε... σαλιγγαρια επιασες).

Για καθε αρμαθια αυγων που βλεπεις υπαρχουν αλλες 4 που δεν βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είχες platty και pleco μια άλλη λύση θα ήταν να έριχνες την σκληρότητα σου.

(Απλά το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος με το ίδιο πρόβλημα διαβάσει το thread.)

Τα πλεκο τι προβλημα θα ειχαν με το πιο μαλακο νερο?

Αντιθετα μαλιστα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αμα απο καθε αρμαθια που βλεπω βγουν σαλιγκαρια δεν χριαζονται αυτεσ που δε βλεπω

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

off topic: έχω την εντύπωση φίλε Σπύρο, ότι τα common pleco θέλουν σκληρό νερό και επειδή τα έχει με platty θεώρησα ότι θα έχει αυτού του είδους.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το οτι ειναι ανθεκτικα ψαρια και αντεχουν σε σκληρες συνθηκες δεν σημαινει οτι δεν παραμενουν ψαρια της Ν. Αμερικης και του Αμαζωνιου που προτιμουν πιο μαλακο και πιο οξυνο νερο.

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...p?species_id=88

ΥΓ δεν διευκρινιζει ειδος πλεκο αλλα και το common οπως βλεπεις ....

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι της άποψης ότι αν αντέχει δεν πειράζει, ούτε οπαδός του "μια χαρά το βλέπω το ψαράκι μου πολύ χαρούμενο άρα όλα τα κάνω τέλεια", αλλά για κάποιο λόγο που είχε δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση. Δεν είχα ποτέ και δεν έχω μάθει πολλά για τα pleco, φαίνεται κάπου το διάβασα και μου 'μεινε..

Άκυρο λοιπόν και ευχαριστώ για τη διόρθωση!

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις δει μαλλον να εχουν σε αφρικανικα ενυδρεια καποιους κακομοιρους πλεκο που παλεβουν να επιβιωσουν. :thumbup:

Γνωστός μου με Αφρικάνες έχει πλέκο που την έχει παλέψει μία χαρούλα.... 12 χρόνια τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδω :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=16685

Σε μενα τελικα ολα καλα.

Τωρα να σου πω οτι τα ψαχνω γιατι τα χρειαζομαι!!!!

Τι θα μου πεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...