Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΖΩΤΟΚΑ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟ - ERMIS


ERMIS

Recommended Posts

Μετά απο το στρώσιμο του ενυδρίου μου και αφού έκανα μετρήσεις με υγρά τέστ πήγα για τα ψαράκια μου. Δε ξέρω αν μου έδωσαν πολλά, αλλά για τα 60 λίτρα μου πήρα 6 Γκάμπυ, 2 ξιφοφόρους και 2 Μόλυ. Μόλις τα έριξα μέσα, παρατήρησα οτι πηγαίνουν αρχικά προς τημ επιφάνεια, σα να θέλουν να αναπνεύσουν απέξω! Ο δε ξιφοφόρος ανεβοκατεβαίνει και γλύφει το σωληνάκι της αεραντλίες και τις βεντούζες! Το ενυδριο μου έχει αρκετά φυτά, και παρατήρησα μια γνωριμία μαζί τους με τσιμπιές (χωρίς να τα φάνε).

Τη λάμπα (φθωρίου απλή 15w) την ανάβω 5-2το βράδυ. Μήπως πρέπει να την ανάβω σε φυσιολογικές συνθήκες ημέρας? Πχ απο ανατολή - δύση ηλίου? Θερμοκρασία έχω 26 βαθμούς και τροφή δίνω κάτι φυλαράκια πρωτείνες (κάθε πρωί μου έίπε 1 φορά την ημέρα). Παίζει ρόλο αν θα είναι πχ 6.30 το πρωι?

Για τα λίτρα του ενυδρίου μου προτείνετε να πάρω και άλλα ψαράκια και αν ναί τί? Η να περιμένω να πολλαπλασιαστούν αυτά?

Ph αυτή τη στιγμή έχω 8 και Gh Kh 9 και 10.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο το στρώσιμο του ενυδρίου μου και αφού έκανα μετρήσεις με υγρά τέστ πήγα για τα ψαράκια μου. Δε ξέρω αν μου έδωσαν πολλά, αλλά για τα 60 λίτρα μου πήρα 6 Γκάμπυ, 2 ξιφοφόρους και 2 Μόλυ. Εξαρτάτε απο τα φίλτρα που εχεις . Μόλις τα έριξα μέσα, παρατήρησα οτι πηγαίνουν αρχικά προς τημ επιφάνεια, σα να θέλουν να αναπνεύσουν απέξω! Εξακολουθούν να είναι στην επιφάνεια ; Αν ναι εχουμε πρόβλημα . Ο δε ξιφοφόρος ανεβοκατεβαίνει και γλύφει το σωληνάκι της αεραντλίες και τις βεντούζες! Το ενυδριο μου έχει αρκετά φυτά, και παρατήρησα μια γνωριμία μαζί τους με τσιμπιές (χωρίς να τα φάνε). Φυσιολογικό.

Τη λάμπα (φθωρίου απλή 15w) την ανάβω 5-2το βράδυ.5 το πρωί ή το απόγευμα ; Μήπως πρέπει να την ανάβω σε φυσιολογικές συνθήκες ημέρας? Για αρχή οχι πάνω απο 6 ώρες .Πχ απο ανατολή - δύση ηλίου? Θερμοκρασία έχω 26 βαθμούς και τροφή δίνω κάτι φυλαράκια πρωτείνες (κάθε πρωί μου έίπε 1 φορά την ημέρα). Λόγο του οτι είναι νεο το ενυδρείο και θέλοντας να σε προφυλάξει απο υπερβολικό τάισμα σου είπε αυτο . Τι ποσότητα όμως ; Εγω αυτό που εχω να σου πω είναι οτι ρίχνεις τόση ποσότητα οση να καταναλωθεί σε 1 λεπτο . Οταν παλιώσει το ενυδρείο και τα ψάρια μπορείς να ρίχνεις ποσότητα που να καταναλώνεται σε 3 λεπτά .Παίζει ρόλο αν θα είναι πχ 6.30 το πρωι? Οσο ποιο πολλα ταίματα κάνουμε την ημέρα και σε σταθερές ώρες τόσο καλύτερα , οχι όμως οτι θα υπάρξει πρόβλημα επειδη δεν τηρης το ωράριο .

Για τα λίτρα του ενυδρίου μου προτείνετε να πάρω και άλλα ψαράκια και αν ναί τί? Η να περιμένω να πολλαπλασιαστούν αυτά? Δέν μπορεί να δοθεί ασφαλής συμβουλή λόγο του οτι δεν γνωρίζουμε τα φίλτρα του ενυδρείου . Μπορεί να έχεις και τώρα υπερπληθυσμό .

Ph αυτή τη στιγμή έχω 8 και Gh Kh 9 και 10. Εδώ θα σου έλεγα να ξανά κάνεις τα τεστ .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εχω βιολογικό εσωτερικό φίλτρο Biobox1 με 4 στοιχεία φιλτραρίσματος (fiber, carbon foam, coarse foam, aquaclay). Τα ψαράκια τώρα δεν είναι μόνιμα στην επιφάνεις, και έχουν κάνει μια γνωριμία με όλο το ενυδρείο. Λάμπα 5 άπόγευμα με 2 βράδυ. Προτείνετε να τη μειώσω? Τροφή μου είπε να ρίχνω μερικές 2 τσιμπιές. Έριξα το πρωί και επειδή έφυγα για δουλειά δεν μπόρεσα να παρατηρήσω σε πόση ώρα την κατανάλωσαν.

Τέστ πότε να ξανακάνω? Και ποιά ? Επίσης το ph πρέπει να το ρίξω με κάποιο τρόπο? Με co2 πέφτει...? Μου είπανε οτι δεν είναι απαραίτητο για τα φυτά που έχω. 4-5 ρίζες εύκολων φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εχω βιολογικό εσωτερικό φίλτρο Biobox1 με 4 στοιχεία φιλτραρίσματος (fiber, carbon foam, coarse foam, aquaclay). Τα ψαράκια τώρα δεν είναι μόνιμα στην επιφάνεις, και έχουν κάνει μια γνωριμία με όλο το ενυδρείο. Λάμπα 5 άπόγευμα με 2 βράδυ. Προτείνετε να τη μειώσω? Τροφή μου είπε να ρίχνω μερικές 2 τσιμπιές. Έριξα το πρωί και επειδή έφυγα για δουλειά δεν μπόρεσα να παρατηρήσω σε πόση ώρα την κατανάλωσαν.

Τέστ πότε να ξανακάνω? Και ποιά ? Επίσης το ph πρέπει να το ρίξω με κάποιο τρόπο? Με co2 πέφτει...? Μου είπανε οτι δεν είναι απαραίτητο για τα φυτά που έχω. 4-5 ρίζες εύκολων φυτών.

κοιτα απο ωρες εισαι καλα λενε 8-10 ωρες καλο ειναι οπως την ημερα δηλ οπως η δικη μας αυτο που κανεις ομως δεν σημαινει οτι ειναι τραγικο λαθος απλα εσυ αλλαζεις τον κυκλο αρκει να τον εχεις εκει ομως σταθερα.βασικα τι τεστ κανεις ποια μαρκα?υγρα τεστ η στικς?ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?το ph για ποιο λογο να τον ριξεις?με τι ψαρια θελεις να ασχοληθεις?και βεβαια μπορεις να το ριξεις .οχι με co2.nai αν εχεις ευκολα φυταδεν χρειαζεται.εχεις βαλει μηπως αεραντλια μεσα ομως?

Link to comment
Share on other sites

Τεστακια έχω sera και tetra (για σκληρότητα νερού). Sera έχουν διαφορά οι μετρήσεις στο σωλήνα, οπότε βάζω σε σύριγγα και μετράω. Το ενυδρίο τρέχει 10 μέρες και έχω μέσα gappy, molly, και ξιφοφόρους. Εχω και 6 νεογέννητα gappy τώρα. Θα τα μεταφέρω σε μικρό ενυδριάκι, που έστρωσα, τύπου γυάλας (15λίτρα) με φίλτρο κλπ μεχρι να μεγαλώσουν για να μη τα φάνε. Τώρα τα έχω σε γεννήστρα. Αεραντλία έχω, την οποία ανάβω κάποιρες φορές, όχι συνέχεια. Επίσης παρατηρώ πως κάποια ψαράκια ανεβαίνουν στην επιφάνεια για αέρα? Οχι όμως όλα. Co2 πήρα κάτι ταμπλέτες,΄έβαλα μόνο μία, όπως και λιπάσματα υγρά. Είχα μέσα 1 ξύλο και είχε χρωματίσει πολύ το νερό, το έβγαλα και κάνω αλλαγές συγχνές να φτιάξει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για τη διατροφή των Γκάπις γενικά ζωότοκων τί προτείνετε? Πόσες φορές την ημέρα? Δε ξέρω αν ρίχνω πολύ τροφή αλλα παρατηρώ μια έντονη μυρωδιά στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Η οποία μυρωδιά ως τί μοιάζει? Σαπίλα, λασπίλα, αυγουλίλα...???

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς δε μπορώ να καταλάβω... μοιάζει σα τροφή ζεστή. Επίσης είναι η ίδια μυρωδιά που παρουσιάστηκε και σε ενα μικρότερο ενυδριάκι (10-15 λίτρα ανοικτό!) Νά είναι απο τα βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια καλη αλλαγη νερου και μην ταϊζεις πολυ

Περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχα μπόλικη αμωνία και νιτρικά 1 και 1 περίπου. Πήρα μπόλι και περιμένω αποτελέσματα. Η μυρωδιά μοιάζει και σα "σαπίλα" απο φυτα!..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις φυτα μεσα;

Κανε αλλαγη νερου και μην πολυταϊζεις

Πες μας πως παει

Link to comment
Share on other sites

Εχω λίγα φυτά (ανούμπια, ντοματιά (καπως ετσι) και αλλο ενα που δε θυμάμαι και λίγα κερατόφυλα. Τώρα θα κανω μετρήσεις. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τεστακια έχω sera και tetra (για σκληρότητα νερού). Sera έχουν διαφορά οι μετρήσεις στο σωλήνα, οπότε βάζω σε σύριγγα και μετράω. Το ενυδρίο τρέχει 10 μέρες και έχω μέσα gappy, molly, και ξιφοφόρους. Εχω και 6 νεογέννητα gappy τώρα. Θα τα μεταφέρω σε μικρό ενυδριάκι, που έστρωσα, τύπου γυάλας (15λίτρα) με φίλτρο κλπ μεχρι να μεγαλώσουν για να μη τα φάνε. Τώρα τα έχω σε γεννήστρα. Αεραντλία έχω, την οποία ανάβω κάποιρες φορές, όχι συνέχεια. Επίσης παρατηρώ πως κάποια ψαράκια ανεβαίνουν στην επιφάνεια για αέρα? Οχι όμως όλα. Co2 πήρα κάτι ταμπλέτες,΄έβαλα μόνο μία, όπως και λιπάσματα υγρά. Είχα μέσα 1 ξύλο και είχε χρωματίσει πολύ το νερό, το έβγαλα και κάνω αλλαγές συγχνές να φτιάξει. Ευχαριστώ

καλα κανεις και βαζεις συριγγα δεν εχεις μονο σκληροτητες τεστ ομωςς φανταζομαι ε?10 μερες τρεχει μονο και εβαλες κιολας τοσα ψαρια ??????μακαρι να ζησουν τα μικρα αν και λιγο δυσκολο λογω μεταφορας τεσπα το συζηταμε αλλη στιγμη το θεμα της μεταφορας των μικρων.καλα κανεις και δεν την αναβεις συνεχεια γιατι τραβαει το co2 alla δεν εχεις πολυ μεγαλο προβλημα επειδη εχεις λιγα και ευκολα φυτα αλλα μην την εχεις συνεχεια αναμενη καλυτερα γιατι τα φυτα ειναι κιολας αργης αναπτυξης αν δεν κανω λαθος.το ξυλο αν δεν το εβρασες θα βγαλει ξανα χρωμα αλλα και να το εβραζες θα εβγαζε παλι αλλα λιγοτερο θα κρατησει πολυ καιρο αυτο αλλα ειναι ωραιο χρωμα προσωπικα μου αρεσει..πες μας νεοτερα.ναι για αερα αναιβεβουν πανω αλλα μηπως εχεις και αμμωνια παιζει και αυτο γιατι.μην ριχνεις τπτ ακομη ουτε co 2 ουτε λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...