Jump to content

Ich


Andreas kika

Recommended Posts

Ναι λοιπον κατεληξα να εχω παλι ich...Ευτηχως εχω ετοιμη την καραντινα μου κ ετοιμαστικα να κανω θεραπεια υποαλατοτητας.Η ερωτηση μου:να βγαλω ολα τα ψαρια κ να τα βαλω καραντινα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα επισης να προσθεσω πως το ich το εχει ενα κλοουνακι στα βρανχια του κ μεσα στο στομα(δεν το κλεινει καθολου το στομα αλλα ειναι πολυ ζωηρο).Νομιζω πως πρεπει να εχει κ το yellow tang μου αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Ελπιζω να μου απαντησετε συντομα πριν ριξω την αλατοτητα(αυριο δηλαδη)!

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα το κλοουνακι σε καραντινα λοιπον ευτηχως δεν αναστατωσα το συστημα καθολου.Το αλλο μου κλοουνακι δεν εχει ich αλλα εβγαλε κατι μαυρα σημαδια στο πρωσωπο,εχω διαβασει πως ειναι φυσιολογικο αφου δεν υπαρχει ανεμονη κ πως δεν χρειαζεται ν'ανυσηχω.Κατα την διαρκεια των νευρων μου κ του αγχους μου εκανα μερικες ερωτησεις στον εαυτο μου οι οποιες εχουν ως εξης:To tang μου εχει στα πτεριγια του σημαδακια αλλα μπορει να ειναι κ απο τα κοκκαλα του δεν ειμαι σιγουρος,να το βγαλω η οχι,μηπως υπαρχει περιπτωση η γαριδα μου να το καθαρησει?Πως γινεται να ενισχυσω το ανοσοποιητικο τους συστημα μεσω τροφης η καποιου ειδους προσθετου(ταιζω:brine shrimp,mysis shrimp,blood worms,φυκι,τετρα ειδηκη για θαλλασινα κ τελος προσθετω σε καθε αλλαγη νερου το βραδυ βιταμινες sera fishtamin)?Mεσα στα νευρα μου εκανα μια βολτα στα μαγαζια κ συναντισα εναν χομπιστα που ασχολειται καιρο με το αλατι ο οποιος μου προτεινε να παρω ενα ψαρι γιατρο κ μαλλον θα εννοουσε το Labroides dimidiatus η αλλιως cleaner wrasse,επισης μου ειπε πως θα ξενιασω μια κ καλη απο παρασητα κ πως θα καθαρησει ακομα κ ενα μικρο ψαρι οσο το κλοουν :thumbup: αλλα εχω ακουσει πως αυτο το ψαρακι οχι μονο συζει με μεγαλα ψαρια απο οπου περνει την καθημερινη του τροφη αλλα ασητει στο ενυδρειο.Τα φωτα σας γιατι η ωρα ειναι δυσκολη.Τελος θα ηθελα να ρωτησω υποαλλατοτητα 24 ωρες ποσο να ριχνω την αλλατοτητα μεχρι να φτασω 1010 κ για ποσο καιρο να το κρατησω στη καραντηνα την προηγουμενη φορα τα κρατησα ολα 25 μερες περιπου.Ελπιζω να μη γινομαι κουραστηκος σε αυτο το φορουμ αλλα ξερω πως οταν βρησκεις γνωση πρεπει να την κυνηγας.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα κ το yellow tang(η καημενη μου ειρηνουλα)εχει προβλημα.Βρηκα τουλαχιστον 7 ασπρες κουκιδες πανω στο σωμα της!Ευτηχως κ αυτο το ψαρακι το εβγαλα κ το εβαλα μαζι με το κλοουνακι χωρις να κανω μεγαλο σαματα μονο μια πετρα κουνησα(μαλλον εχω αρχησει κ γινομαι πολυ καλος σε αυτο)!Ειμαι σιγουρος πως τα υπολοιπα ψαρια δεν εχουν ιχνος απο την αρρωστια.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα κ το yellow tang(η καημενη μου ειρηνουλα)εχει προβλημα.Βρηκα τουλαχιστον 7 ασπρες κουκιδες πανω στο σωμα της!Ευτηχως κ αυτο το ψαρακι το εβγαλα κ το εβαλα μαζι με το κλοουνακι χωρις να κανω μεγαλο σαματα μονο μια πετρα κουνησα(μαλλον εχω αρχησει κ γινομαι πολυ καλος σε αυτο)!Ειμαι σιγουρος πως τα υπολοιπα ψαρια δεν εχουν ιχνος απο την αρρωστια.

Εγω θα σου προτεινω για να τονωσεις λιγο τα ψαρια σου,να αρχισεις να ταιζεις εκτος απο βιταμινες και σκορδο.Ολα τα ψαρια,οχι μονο στην καραντινα.Εγω χρησιμοποιω της Kent.Δυο σταγονες στην τροφη που ειναι να ριξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρείς πολυ τα ψαρακια σου!

Αυτή η μετακόμιση σιγουρα τους κοστισε!

Κοιτα, τα ψαρια για να αρωσταινουν σημαινει ότι ειναι εξασθενημενα. Το παρασιτο θα υπαρχει στο ενυδρείο... αυτό που πρεπει να κανεις ειναι να εχεις "δυνατα" ψαρια!!!

Αφου εχεις καραντινα θα σου ελεγα να κανεις μια θεραπεια με χαλκο.

Όσο αφορα την ασθενεια, απο οσο ξερω το Ich δεν παει στα βραγχεια. Πιθανοτατα καποιο παρασιτο επιρεάζει τα βραγχεια του...

Περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρείς πολυ τα ψαρακια σου!

Αυτή η μετακόμιση σιγουρα τους κοστισε!

Κοιτα, τα ψαρια για να αρωσταινουν σημαινει ότι ειναι εξασθενημενα. Το παρασιτο θα υπαρχει στο ενυδρείο... αυτό που πρεπει να κανεις ειναι να εχεις "δυνατα" ψαρια!!!

Αφου εχεις καραντινα θα σου ελεγα να κανεις μια θεραπεια με χαλκο.

Όσο αφορα την ασθενεια, απο οσο ξερω το Ich δεν παει στα βραγχεια. Πιθανοτατα καποιο παρασιτο επιρεάζει τα βραγχεια του...

Περιμενουμε νεα σου

Aπο οσες πηγες εχω διαβασει το ich τις περισσοτερες φορες ξεκιναει απο τα βραγχεια αλλα δε θα κολλησουμε εκει οτι παρασιτο κ αν ειναι εχω χαλκο νομιζω σε φαρμακο Uni marin λεγεται το φαρμακο κ ειναι για ολα τα παρασιτα.Το θεμα ειναι να τα βγαλω ολα τα ψαρια η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα εβγαλα ολα τα ψαρακια μου κ τα εβαλα σε καραντινα για τις επομενες 4-6 εβδομαδες...Αντε να δουμε ποτε θα απαλαγω τελειως απο αυτη την αρρωστια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ επικίνδυνο, που έβαλες όλα τα ψάρια ταυτόχρονα στην καραντίνα. Είσαι σίγουρος πως η βιολογία της είναι έτοιμη να τα υποδεχθεί????

Ο γιατρός είναι χρήσιμος. Δεν είναι κανόνας ότι υποσιτίζεται. Μπορεί να στο επιβεβαιώσει ο δικός μου που τρώει τα πάντα, εδώ και πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ επικίνδυνο, που έβαλες όλα τα ψάρια ταυτόχρονα στην καραντίνα. Είσαι σίγουρος πως η βιολογία της είναι έτοιμη να τα υποδεχθεί????

Ο γιατρός είναι χρήσιμος. Δεν είναι κανόνας ότι υποσιτίζεται. Μπορεί να στο επιβεβαιώσει ο δικός μου που τρώει τα πάντα, εδώ και πολλά χρόνια.

Πολυ καλα τα νεα...Τα ψαρακια μου ειναι ολα καλα μεσα στη καραντινα τρωνε ολα πολυ καλα κ σιγα σιγα ριχνω την αλατοτητα.Σε τι ρευμα να το εχω το torch?Το εχω να το χτυπαει ενας πολυ μικρος κυκλοφοριτης για να μη στραβωνουν τα πλοκαμια του σχετικα μεσαιο ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω, με την θεραπεια με υποαλατότητα σκοπος ειναι το οσμωτικό σοκ των παρασίτων και ο θανατος τους.

Με το να μειώνεις σταδιακα δεν ξερω τι μπορεις να καταφέρεις!

Εισαι σιγουρος για την επιλογή αυτή.

Δεν ειναι το ich στα βραγχεια, αλλα άλλό ειδος παρασίτου

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω, με την θεραπεια με υποαλατότητα σκοπος ειναι το οσμωτικό σοκ των παρασίτων και ο θανατος τους.

Με το να μειώνεις σταδιακα δεν ξερω τι μπορεις να καταφέρεις!

Εισαι σιγουρος για την επιλογή αυτή.

Δεν ειναι το ich στα βραγχεια, αλλα άλλό ειδος παρασίτου

To ich συνηθως ξεκιναει απο τα βραγχια.Εμφανιζεται αφου προσβαλει τα βραγχια κ στο υπολοιπο σωμα σαν μικρες ασπρες κουκιδες κ η θεραπειες ειναι δυο,υποαλλατοτητα που κανει ανυποφορο το περιβαλλον για το συγκεκριμενο παρασιτο(το εχω δει να γινεται)κ υποφερτο για τα ψαρια.Εγω εχω κρατησει σε καραντινα τα ψαρια μου ολα περιπου 3 βδομαδες σε αλλατοτητα 1.009 κ το παρασητο εξαφανηστηκε μεσα σε 1 βδομαδα αλλα βρηκα μια σελιδα που τα εξηγει ολα με το ν κ με το σ οπου λεει πως το παρασητο κανει τον κυκλο του 4 βδομαδες κ αλλες 2 θελεις για σιγουρια.

http://atj.net.au/marineaquaria/marineich.html

Link to comment
Share on other sites

θεραπειες ειναι δυο

K o χαλκος...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 5 μερες καραντινα ολα πανε τελεια.Τα ψαρακια ολα ειναι αψογα,τρωνε αναπνεουν ανετα κ το ακομα καλυτερο ειναι πως το ick αρχισε να αποχωρει το κλοουν μου ειναι απο τωρα σε πολυ καλη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Αντε παιδια ελπιζω να πανε ολα καλα να τελειωνουμε με αυτα!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...