Jump to content

τι εγινε?


retimniotis

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά ….!!!! Είχα σήμερα ένα θέμα με το ενυδρείο μου …!!! Αν και καινούριο φτιαγμένο από εμένα 300 λίτρων και αφού το έστρωνα 1 εβδομάδα χωρίς ψαριά μετά για άλλη μια εβδομάδα του έβαλα 6-7 χρυσόψαρα για να δω τι παίζει αν επιβιώνουν ψαριά εκεί μέσα την προηγουμένη εβδομάδα αφού έβγαλα τα χρυσόψαρα έβαλα ένα γκαλαχερ ένα παγκασιους και ένα αστακό που μου έδωσαν μέσα χθες πήρα 5 κυχλιδες Αφρικανές (δεν καλοθυμάμαι τα ονόματα τους παρόλα αυτά μου άρεσαν ) και δυο οσκαρ και τα έβαλα μαζί τους . επειδή όμως χάνονταν στο ενυδρείο σήμερα πήρα άλλες τρεις πάλι Αφρικανές από άλλο pet shop και με το που της έβαλα με προσαρμογές κ.λ.π η δυο σαν να φρίκαραν και γύρισαν ανάποδα και της έπαιρνε η ροΐ του φίλτρου της έπιασα λοιπόν και της έβαλα σε ένα 60αρη ενυδρείο που έχω και συνέφεραν.!! Αμέσως μετά οι άλλες άρχισαν να συμπεριφέροντε αλλόκοτα έβγαιναν στην επιφάνεια για αέρα και τέτοια έδωσα γκάζια στον αέρα και μετά από λίγο ήταν εντάξει….!!! Τώρα της σημερινές της έβαλα πάλι μέσα και είναι μια χαρά ….Μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορεί να έγινε…!!! και καλά η σημερινές η χθεσινές ..????? σ.σ το αέρα τον έκλεισα ούτε για 3 λεπτά για την προσαρμογή σ.σ 2 τώρα που γραφώ όλα τα ψαριά πάνε λες και τους έβαλα νέφτι από την υπεροξυγόνωση και μετά από αυτό φοβάμαι να κλείσω τον αέρα πάλι αν και χθες το βράδι τον είχα κλειστό χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα ….. Έχω κάνει κάποια βλακεία.??? Αν ναι πως θα διορθωθεί.?? Ευχαριστώ που διαβάσατε το θέμα μου

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα εχεις συνεχεια θεμα με το ενυδρειο σου,γιατι τα ψαρια που εβαλες μεσα δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις συνεχεια θεμα με το ενυδρειο σου,γιατι τα ψαρια που εβαλες μεσα δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.

μα καθόλου...Ποτέ Αφρική και Αμερική μαζί...θα πρέπει να αποφασίσεις ενα απο τα δύο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα βασικά λάθη που έκανες είναι τα εξής:

1. Δεν ρίχνουμε ψάρια μέσα να δούμε αν επιβιώνουν για να καταλάβουμε αν έστρωσε το φίλτρο, υπάρχουν τεστ για αυτή τη δουλειά.

2. Τροπικά και χρυσόψαρα δεν πάνε μαζί, θέλουν άλλες θερμοκρασίες.

3. Το ίδιο Αφρική και Αμερική, θέλουν άλλες σκληρότητες και ph.

4. Σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα έβαλες ΠΟΛΛΑ ψάρια στο ενυδρείο σου που ακόμη "στρώνει" και δεν είναι έτοιμο να διασπάσει όλη την αμμωνία που θα παράγουν τόσα ψάρια.

5. Ο αστακός ή θα σου τραυματίσει θανάσιμα κάποιο ψάρι ή θα τον φάνε όταν έρθει ο καιρός να αλλάξει κέλυφος.

Όλοι έχουμε κάνει λάθη λόγω ελλιπούς πληροφόρησης. Θα σταθώ στο εξής που έγραψες: έβαλες και άλλα ψαράκια μέσα γιατί αυτά που είχες χάνονται. Που σημαίνει ότι ήθελες να βλέπεις ψαράκια, αλλά δεν έβλεπες. Το μυστικό είναι να φτιάξεις όμορφο το περιβάλλον τους και τη χημεία του νερού σου ώστε να νιώθουν άνετα. Μόνο τότε θα βολτάρουν και θα τα παίρνεις μάτι, θα είναι αυτά καλά και υγιή και εσύ θα καμαρώνεις και δεν θα τρέχεις με ασθένειες και ξαφνικούς θανάτους.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας πίσω τα ψαράκια, να κάνεις τεστ να δεις τι νερό έχει η περιοχή σου (σκληρό, μαλακό, όξινο, αλκαλικό) και μετά να ψάξεις ποια από τα ψάρια που σου αρέσουν μπορούν να ζήσουν σε αυτές τις συνθήκες. Υπάρχει τεράστια ποικιλία, σίγουρα θα βρεις κάτι να σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

τα βασικά λάθη που έκανες είναι τα εξής:

1. Δεν ρίχνουμε ψάρια μέσα να δούμε αν επιβιώνουν για να καταλάβουμε αν έστρωσε το φίλτρο, υπάρχουν τεστ για αυτή τη δουλειά.

2. Τροπικά και χρυσόψαρα δεν πάνε μαζί, θέλουν άλλες θερμοκρασίες.

3. Το ίδιο Αφρική και Αμερική, θέλουν άλλες σκληρότητες και ph.

4. Σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα έβαλες ΠΟΛΛΑ ψάρια στο ενυδρείο σου που ακόμη "στρώνει" και δεν είναι έτοιμο να διασπάσει όλη την αμμωνία που θα παράγουν τόσα ψάρια.

5. Ο αστακός ή θα σου τραυματίσει θανάσιμα κάποιο ψάρι ή θα τον φάνε όταν έρθει ο καιρός να αλλάξει κέλυφος.

Όλοι έχουμε κάνει λάθη λόγω ελλιπούς πληροφόρησης. Θα σταθώ στο εξής που έγραψες: έβαλες και άλλα ψαράκια μέσα γιατί αυτά που είχες χάνονται. Που σημαίνει ότι ήθελες να βλέπεις ψαράκια, αλλά δεν έβλεπες. Το μυστικό είναι να φτιάξεις όμορφο το περιβάλλον τους και τη χημεία του νερού σου ώστε να νιώθουν άνετα. Μόνο τότε θα βολτάρουν και θα τα παίρνεις μάτι, θα είναι αυτά καλά και υγιή και εσύ θα καμαρώνεις και δεν θα τρέχεις με ασθένειες και ξαφνικούς θανάτους.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας πίσω τα ψαράκια, να κάνεις τεστ να δεις τι νερό έχει η περιοχή σου (σκληρό, μαλακό, όξινο, αλκαλικό) και μετά να ψάξεις ποια από τα ψάρια που σου αρέσουν μπορούν να ζήσουν σε αυτές τις συνθήκες. Υπάρχει τεράστια ποικιλία, σίγουρα θα βρεις κάτι να σου αρέσει.

Φίλε akkornteon' δεν αφησα μέσα τα χρυσόψαρα και το ph το έχω μετρήσει και ειναι7,5..!! Ίσως σε εσάς που είστε στην Αθηνά να έχετε επιλογές σε διαφορετικά pet shop και διαφορετικές ποικιλίες ψαριών εδώ έχουμε μόλις 5 pet shop και τα δυο με τρία είναι κάπως ενημερωμένα…!!! Τα πολλά ψάρια τα πήρα εν μέσω αγροτικών απεργιών από το Ηράκλειο ΑΠΟ ΣΩΣΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ pet shop τα λίγα τα πήρα από εδώ αλλά εν μέσο κρίσης δεν είμαι για να δαπανήσω εξωφρενικά ποσά για αγορά ψαριών…!!!! Τώρα ο γκαλαχερ και ο παγκασιους και ο αστακός αν δεν κολλάνε οκ δεκτό αφού μου τα έδωσε κάποιος φίλος μου δωρεάν και τα γούσταρα γιατί να μην τα έχω παρέα με κυχλίδες που όλες είναι Αφρικής τι θα πάθουν …???? Ευχαριστώ που με ανέχεστε και με συμβουλεύετε αλλά πριν γράψετε κάτι σκεφτείτε τα διαφορές και της περιορισμένες δυνατότητες που έχω εδώ στο Ρέθυμνο πριν μου τα χώσετε…..!!!!σ.σ σημερα είναι ολλα μια χαρα :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σου τα έχωσαν οι φίλοι, αντίθετα με περισσή ευγένεια προσπάθησαν να σου δείξουν μερικά από τα άπειρα λάθη που έκανες.

Και βέβαια το να κάνεις λάθη είναι αποδεκτό, στο κάτω κάτω όλοι τα ίδια κάναμε κάποτε,

αλλά να έχεις άμεσα και μία δικαιολογία για καθένα από αυτά, εμένα μου μοιάζει κάπως....

Λοιπόν, για άλλη μια φορά,

έχεις ένα άστρωτο ενυδρείο,

στο οποίο έβαλες ψάρια πολύ γρήγορα

τα οποία θέλουν διαφορετικές ανάγκες τόσο σε συνθήκες νερού

όσο και σε συνθήκες διατροφής,

μερικά από αυτά θέλουν 1000 λίτρα και όχι 300,

κάποια πρέπει να είναι μόνα τους

και άλλα πολλά προβλήματα σίγουρα όπως κατάλληλη διακόσμηση, φωτισμός, βυθός κλπ.

Δεν νομίζω ότι έχουν σχέση ούτε οι αγρότες με τους δρόμους ούτε η κρίση με το θέμα που συζητάμε.

Επίσης, αν έχεις 4-5 pet shop στην περιοχή σου είσαι τυχερός γιατί και στη Θεσσαλονίκη πρακτικά τα ίδια έχουμε από ενυδρειομάγαζα και παντού έχουμε τα ίδια προβλήματα.

Πάντως η φράση "ενημερωμένο PET SHOP", αν εξαιρέσεις 7-8 ίσως καταστήματα ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ τα οποία μπορώ και να κατονομάσω, μοιάζει με το γνωστό συντομότερο ανέκδοτο.

Κατά τη γνώμη μου πάντως δεν είναι κάποιο από αυτά στην Κρήτη.

Αν τώρα ψάχνεις απλά για επιβεβαίωση ότι πας καλά με το εγχείρημά σου, δυστυχώς δεν μπορείς να την έχεις, και όπως προχωράς πολύ φοβάμαι ότι για τα ψάρια σου απλά γράφεις ένα "χρονικό προαναγγελθέντος θανάτου" άσχετα αν σήμερα φαίνονται όλα καλά.

Γι' αυτό, αν θέλεις, ψάξτο λιγάκι ακόμη γιατί έχεις ακόμη δρόμο μπροστά σου.

Και ξεκίνα πρώτα από το στρώσιμο του ενυδρείου κοιτώντας εδώ

Αυτά, και πάντα Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Φίλε akkornteon' δεν αφησα μέσα τα χρυσόψαρα και το ph το έχω μετρήσει και ειναι7,5..!! Ίσως σε εσάς που είστε στην Αθηνά να έχετε επιλογές σε διαφορετικά pet shop και διαφορετικές ποικιλίες ψαριών εδώ έχουμε μόλις 5 pet shop και τα δυο με τρία είναι κάπως ενημερωμένα…!!! Τα πολλά ψάρια τα πήρα εν μέσω αγροτικών απεργιών από το Ηράκλειο ΑΠΟ ΣΩΣΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ pet shop τα λίγα τα πήρα από εδώ αλλά εν μέσο κρίσης δεν είμαι για να δαπανήσω εξωφρενικά ποσά για αγορά ψαριών…!!!! Τώρα ο γκαλαχερ και ο παγκασιους και ο αστακός αν δεν κολλάνε οκ δεκτό αφού μου τα έδωσε κάποιος φίλος μου δωρεάν και τα γούσταρα γιατί να μην τα έχω παρέα με κυχλίδες που όλες είναι Αφρικής τι θα πάθουν …???? Ευχαριστώ που με ανέχεστε και με συμβουλεύετε αλλά πριν γράψετε κάτι σκεφτείτε τα διαφορές και της περιορισμένες δυνατότητες που έχω εδώ στο Ρέθυμνο πριν μου τα χώσετε…..!!!!σ.σ σημερα είναι ολλα μια χαρα :thumbup::thumbup:

Φιλε μου καλε,δε σου τα χωνει κανενας.Απλα πρεπει να αποφασισεις ποια ψαρια θελεις να κρατησεις,ωστε να διαμορφωσεις το ενυδρειο συμφωνα με τις αναγκες τους.Τωρα επιτρεψε μου να εχω επιφυλαξεις για το ποσο ενημερωμενο μπορει να ειναι το συγκεκριμενο μαγαζι που σε αφησε να ανακατεψεις ολα αυτα τα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Δεν νομίζω ότι σου τα έχωσαν οι φίλοι, αντίθετα με περισσή ευγένεια προσπάθησαν να σου δείξουν μερικά από τα άπειρα λάθη που έκανες.

Και βέβαια το να κάνεις λάθη είναι αποδεκτό, στο κάτω κάτω όλοι τα ίδια κάναμε κάποτε,

αλλά να έχεις άμεσα και μία δικαιολογία για καθένα από αυτά, εμένα μου μοιάζει κάπως....

Λοιπόν, για άλλη μια φορά,

έχεις ένα άστρωτο ενυδρείο,

στο οποίο έβαλες ψάρια πολύ γρήγορα

τα οποία θέλουν διαφορετικές ανάγκες τόσο σε συνθήκες νερού

όσο και σε συνθήκες διατροφής,

μερικά από αυτά θέλουν 1000 λίτρα και όχι 300,

κάποια πρέπει να είναι μόνα τους

και άλλα πολλά προβλήματα σίγουρα όπως κατάλληλη διακόσμηση, φωτισμός, βυθός κλπ.

Δεν νομίζω ότι έχουν σχέση ούτε οι αγρότες με τους δρόμους ούτε η κρίση με το θέμα που συζητάμε.

Επίσης, αν έχεις 4-5 pet shop στην περιοχή σου είσαι τυχερός γιατί και στη Θεσσαλονίκη πρακτικά τα ίδια έχουμε από ενυδρειομάγαζα και παντού έχουμε τα ίδια προβλήματα.

Πάντως η φράση "ενημερωμένο PET SHOP", αν εξαιρέσεις 7-8 ίσως καταστήματα ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ τα οποία μπορώ και να κατονομάσω, μοιάζει με το γνωστό συντομότερο ανέκδοτο.

Κατά τη γνώμη μου πάντως δεν είναι κάποιο από αυτά στην Κρήτη.

Αν τώρα ψάχνεις απλά για επιβεβαίωση ότι πας καλά με το εγχείρημά σου, δυστυχώς δεν μπορείς να την έχεις, και όπως προχωράς πολύ φοβάμαι ότι για τα ψάρια σου απλά γράφεις ένα "χρονικό προαναγγελθέντος θανάτου" άσχετα αν σήμερα φαίνονται όλα καλά.

Γι' αυτό, αν θέλεις, ψάξτο λιγάκι ακόμη γιατί έχεις ακόμη δρόμο μπροστά σου.

Και ξεκίνα πρώτα από το στρώσιμο του ενυδρείου κοιτώντας εδώ

Αυτά, και πάντα Φιλικά

Ανδρέας

Φίλε μου Ανδρέα ΄΄αν μου επιτρέπεις να σε λέω φίλο γιατί εγώ σας βλέπω όλους σας εδώ μέσα σαν φίλους …..!!!!δεν ψάχνω δικαιολογίες για κάθε θέμα που μου λέτε ότι έκανα λάθος καταλαβαίνω δεν μπορεί να τα ξερώ όλα αλλά σύστασης του τύπου τα έκανες όλα λάθος γυρνά πίσω τα ψαριά και καν’τα όλα από την αρχή δεν της καταλαβαίνω…..!!!!! στο παλαιό μου ενυδρείο που ήταν 60 μονό λίτρων κατάφερα να μεγαλώσω μαζί ένα παγκασιους που έγινε 18 πόντους μια κιχλιδα σεβερουμ 13 πόντους και ένα πλακοστομο 20 πόντους……ξερώ θα με πεις εγκληματία και άσχετο ΟΚ ΝΑΙ ήμουν..!! όμως μου έγιναν τόσο μεγάλα ψαριά σε ενυδρείο 59Χ30Χ33 της aquatlantis με εσωτερικό φίλτρο μονό με σφουγγάρι τέλειος απλό και τώρα έχω φτιάξει ένα 1,30Χ45Χ65 με ένα φίλτρο εξωτερικό της hydor 30 και ένα εσωτερικό που δεν θυμάμαι το όνομα (βεβαία αυτά μπορεί εσύ να τα διαβάζεις και να γελάς γιατί δεν έχουμε την ιδία πείρα εγώ μπροστά σου είμαι άσχετος ) ωμός παλαιά που ήμουν ποιο άσχετος κατάφερα τα παραπάνω ψαριά να τα κάνω τέρατα μέχρι να τα χαρίσω σε ένα κουμπάρο μου….!!!τώρα λοιπών που μπήκα πάλι στο τρυπάκι και τρέχω να βρω ψαριά σε άλλους νομούς (εδώ κολλάνε οι αγρότες) και να δίνω ένα καρό λεφτά (εδώ κολλάει η οικονομική κρίση) και νομιζω ότι προσπαθώ και τα καταφέρνω καλά μέχρι στιγμής τουλάχιστον…..!!!!το ενυδρείο το έστρωνα μέχρι προχθές που έβαλα 7 συνολικά ψαριά 3 εβδομάδες (στρωμένο 2 εβδομάδων ήταν όταν έβαλα 3 ψαριά γκαλαχερ, παγκασιους, αστακό,) πόσες εβδομάδες έπρεπε να περιμένω…????? Σας ευχαριστώ όλους και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλε,δε σου τα χωνει κανενας.Απλα πρεπει να αποφασισεις ποια ψαρια θελεις να κρατησεις,ωστε να διαμορφωσεις το ενυδρειο συμφωνα με τις αναγκες τους.Τωρα επιτρεψε μου να εχω επιφυλαξεις για το ποσο ενημερωμενο μπορει να ειναι το συγκεκριμενο μαγαζι που σε αφησε να ανακατεψεις ολα αυτα τα ειδη.

Τον γκαλαχερ τον παγκασιους και τον αστακό μου τους έδωσε ένας φίλος μου γιατί ήθελε να πάρει ζωοτόκα ψαριά να του γεννάνε και είναι μικρά όχι μεγάλα ούτε 6 πόντους της κιχλίδες με τα οσκαρ που αγόρασα από το ηράκλειο δεν μου είπε κάποιος κάτι (για τα οσκαρ αν έχω καταλάβει γίνετε η μανούρα έτσι) αυτό είναι το λάθος…???????? Τα ψαριά που πήρα χθες πάλι κιχλιδες Αφρικής ήταν πάντως…..και μια ερώτηση για καθαριστές βυθού τι ψαριά να βάλω…????????????????? Φαντάζομαι όχι γατόψαρα και κλόουν

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια εδω μεσα σου ειπανε οτι εχεις κανει απειρα λαθη...

Ψαξε στα προφιλ των ψαριων που εχεις και θα καταλαβεις μονος σου οτι δεν ταιριαζουν οχι μονο μαζι αλλα και μεσα στα 300 λιτρα που εχεις... ειδικα ο παγκασιους που θελει 2500 λιτρα μονος του...

Επειδη καταφερες να κανεις "τερατα" οπως λες τα ψαρια που ειχες δεν σημαινει κατι.... αν ειχαν στομα τα καημενα θα μιλουσαν...

Πρεπει λοιπον να κοιταξεις το θεμα απο την αρχη, να δεις ποια ψαρια θελεις να κρατησεις και αναλογα να στησεις το ενυδρειο σου ΑΝ θελεις να τα κρατησεις χρονια...

Τωρα εγω φυσικα ειδικος δεν ειμαι αλλα ειναι απλα πραγματα ρε συ, ενα και ενα κανουν δυο...

Κατσε να διαβασεις για το στρωσιμο γιατι οπως και να το κανουμε στρωμενο ενυδρειο σε 2 βδομαδες δεν γινεται...

Γενικα αρχισε να ξεζουμιζεις το φορουμ και θα δεις οτι ολα θα παρουνε τον δρομο τους ΣΩΣΤΑ...

Τα παιδια εδω εχουν ολοι την καλη διαθεση να σε βοηθησουν να κανεις κατι σωστο που θα το χαιρεσαι μετα :thumbup:

Αν απο την αλλη δεν θελεις να ενημερωθεις για το χομπι τοτε... λυπαμαι!

Το διαβασμα λιγοστευει τα λαθη!

Καλη συνεχεια! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια εδω μεσα σου ειπανε οτι εχεις κανει απειρα λαθη...

Ψαξε στα προφιλ των ψαριων που εχεις και θα καταλαβεις μονος σου οτι δεν ταιριαζουν οχι μονο μαζι αλλα και μεσα στα 300 λιτρα που εχεις... ειδικα ο παγκασιους που θελει 2500 λιτρα μονος του...

Επειδη καταφερες να κανεις "τερατα" οπως λες τα ψαρια που ειχες δεν σημαινει κατι.... αν ειχαν στομα τα καημενα θα μιλουσαν...

Πρεπει λοιπον να κοιταξεις το θεμα απο την αρχη, να δεις ποια ψαρια θελεις να κρατησεις και αναλογα να στησεις το ενυδρειο σου ΑΝ θελεις να τα κρατησεις χρονια...

Τωρα εγω φυσικα ειδικος δεν ειμαι αλλα ειναι απλα πραγματα ρε συ, ενα και ενα κανουν δυο...

Κατσε να διαβασεις για το στρωσιμο γιατι οπως και να το κανουμε στρωμενο ενυδρειο σε 2 βδομαδες δεν γινεται...

Γενικα αρχισε να ξεζουμιζεις το φορουμ και θα δεις οτι ολα θα παρουνε τον δρομο τους ΣΩΣΤΑ...

Τα παιδια εδω εχουν ολοι την καλη διαθεση να σε βοηθησουν να κανεις κατι σωστο που θα το χαιρεσαι μετα :thumbup:

Αν απο την αλλη δεν θελεις να ενημερωθεις για το χομπι τοτε... λυπαμαι!

Το διαβασμα λιγοστευει τα λαθη!

Καλη συνεχεια! :thumbup:

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια εδω μεσα σου ειπανε οτι εχεις κανει απειρα λαθη...

Ψαξε στα προφιλ των ψαριων που εχεις και θα καταλαβεις μονος σου οτι δεν ταιριαζουν οχι μονο μαζι αλλα και μεσα στα 300 λιτρα που εχεις... ειδικα ο παγκασιους που θελει 2500 λιτρα μονος του...

Επειδη καταφερες να κανεις "τερατα" οπως λες τα ψαρια που ειχες δεν σημαινει κατι.... αν ειχαν στομα τα καημενα θα μιλουσαν...

Πρεπει λοιπον να κοιταξεις το θεμα απο την αρχη, να δεις ποια ψαρια θελεις να κρατησεις και αναλογα να στησεις το ενυδρειο σου ΑΝ θελεις να τα κρατησεις χρονια...

Τωρα εγω φυσικα ειδικος δεν ειμαι αλλα ειναι απλα πραγματα ρε συ, ενα και ενα κανουν δυο...

Κατσε να διαβασεις για το στρωσιμο γιατι οπως και να το κανουμε στρωμενο ενυδρειο σε 2 βδομαδες δεν γινεται...

Γενικα αρχισε να ξεζουμιζεις το φορουμ και θα δεις οτι ολα θα παρουνε τον δρομο τους ΣΩΣΤΑ...

Τα παιδια εδω εχουν ολοι την καλη διαθεση να σε βοηθησουν να κανεις κατι σωστο που θα το χαιρεσαι μετα :thumbup:

Αν απο την αλλη δεν θελεις να ενημερωθεις για το χομπι τοτε... λυπαμαι!

Το διαβασμα λιγοστευει τα λαθη!

Καλη συνεχεια! :thumbup:

Σε ευχαριστώ φίλε τριαντάφυλλε για της συμβουλές ….!!!!! Το ξερώ και το καταλαβαίνω για τον παγκασιους και τον γκαλαχερ ότι θέλουν λίτρα αλλά τι μπορώ να κάνω να τα σκοτώσω ..??να τα πουλήσω…??? Να τα χαρίσω και ποιος έχει τόσα λίτρα να ζήσουν αξιοπρεπώς…!!!! το γεγονός είναι ότι αυτά τα ψαριά έχω και με αυτά θα μείνω όσο μείνω δεν μπορώ να κάνω κάτι γι’αυτό …..!!!!το θέμα είναι ότι είναι μέσα στο κακοστρωμένο 300αρι αυτά τα ψαριά με τα λάθη που έκανα και ότι βλακεία ΟΚ..!! ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ αν μου παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα (που μέχρι στιγμής χτυπά ξύλο όλα βαίνουν καλός) τι μπορεί να μου τύχη και τη θα κάνω για να ξερώ αν σε μια στιγμή κρίσης μπορώ να κάνω κάτι…!!! σε αυτό το θέμα μια απάντηση σας παρακαλώ… το ότι έχω κάνει λάθη το εμπέδωσα από δω και πέρα με τα δεδομένα αυτά πως θα αντιδρώ,,,,????

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

H απαντηση ειναι απλη αλλα ταυτοχρονα σκληρη...

ξεκινας να δινεις ψαρια πισω στο πετ σοπ... ή να βρεις καποιον που να πληρη ιδανικες συνθηκες για αυτα τα ψαρια...

το ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα και εγω εδωσα ψαρια πισω και ολοι εδω μεσα...

αποφασισε ποια θες να κρατησεις και εδω ειμαστε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε τριαντάφυλλε για της συμβουλές ….!!!!! Το ξερώ και το καταλαβαίνω για τον παγκασιους και τον γκαλαχερ ότι θέλουν λίτρα αλλά τι μπορώ να κάνω να τα σκοτώσω ..??να τα πουλήσω…??? Να τα χαρίσω και ποιος έχει τόσα λίτρα να ζήσουν αξιοπρεπώς…!!!! το γεγονός είναι ότι αυτά τα ψαριά έχω και με αυτά θα μείνω όσο μείνω δεν μπορώ να κάνω κάτι γι’αυτό …..!!!!το θέμα είναι ότι είναι μέσα στο κακοστρωμένο 300αρι αυτά τα ψαριά με τα λάθη που έκανα και ότι βλακεία ΟΚ..!! ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ αν μου παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα (που μέχρι στιγμής χτυπά ξύλο όλα βαίνουν καλός) τι μπορεί να μου τύχη και τη θα κάνω για να ξερώ αν σε μια στιγμή κρίσης μπορώ να κάνω κάτι…!!! σε αυτό το θέμα μια απάντηση σας παρακαλώ… το ότι έχω κάνει λάθη το εμπέδωσα από δω και πέρα με τα δεδομένα αυτά πως θα αντιδρώ,,,,????

:thumbup:

Βαλε τα μια αγγελια εδω στο φορουμ,και που ξερεις;Μπορει καποιος να εχει το αναλογο σε ογκο ενυδρειο να τα φιλοξενησει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε καλά τον γκαλαχερ και τον παγασιους μου τους έδωσε ένας φίλος μου που έχει βάλει ζωοτόκα στο ενυδρείο του πλέων…!! σε pet shop ΑΝ τα δεχτεί και τα δώσω σε λίγο καιρό πάλι κάποιος θα σας λέει για το ίδιο θέμα ….!!! και ποιο μαγαζί θα πάρει πίσω ψαριά που έσπρωξε στην αγορά με την δικαιολογία ότι κάποια παιδιά στο internet μου είπαν ότι δεν μου κάνουν αυτά τα ψαριά θα είναι σαν να σου λένε έλα παππού να σου δείξω τα χωράφια σου’’ δεν κολάει όχι στο Ρέθυμνο πάντως ….!!!ΠΑΙΔΕΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ….όσο αντέξουν δεν υπάρχουν αυτά τα λίτρα ΕΛΕΥΘΕΡΑ πουθενά στην Ελλάδα

Έγινε επεξεργασία - retimniotis
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα παληκαρι μου ειναι απλο.Στην αγγελια ψαχνεις για ατομο,στο ξαναλεω το τονιζεις αυτο,με μεγαλο ενυδρειο.Απο κει και περα βλεπεις και κανεις.

Link to comment
Share on other sites

φίλε rethimnioti δεν είχα καμιά πρόθεση να σε προσβάλλω, ούτε να σου τα χώσω, :thumbup: αλίμονο δεν μπαίνω εδώ μέσα για να βγάζω απωθημένα! Ζητώ συγγνώμη αν ακούστηκε το μήνυμά μου λάθος, ίσως φταίει που ήταν σύντομο αλλά το έγραψα έτσι για να είναι πιο σαφείς οι οδηγίες μου.

Έχω κάνει πάρα πολλά λάθη, επί χρόνια έβαζα χρυσόψαρα μαζί με τροπικά με μηδαμινό στρώσιμο. Έχω δολοφονήσει ψάρια και ψάρια. :thumbup: Επί 2 χρόνια είχα το ενυδρείο άδειο στο δωμάτιό μου γιατί δεν καταλάβαινα γιατί ψόφαγαν τα ψάρια μου, στεναχωριόμουν και δεν ήθελα να ξαναασχοληθώ. Μέχρι που άρχισα να το ψάχνω μόνος μου. Και τώρα αρχάριο με θεωρώ γιατί κάθε μέρα μαθαίνω καινούργια πράγματα από τα παιδιά εδώ. Δείξε εμπιστοσύνη και άκου τους. :thumbup:

Παλιά είχα χρυσόψαρα με αστακό, μια μέρα ο αστακός έκοψε την ουρά από ένα χρυσόψαρο. (Άρα ότι σου λέω είναι από δική μου εμπειρία. Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο θα γίνει και στο ενυδρείο σου.) Σε τέτοιες περιπτώσεις μολύνεται η πληγή και το ψάρι πεθαίνει, εμένα έζησε, αλλά έδωσα τον αστακό σε ένα φίλο. Δεν είχε ενυδρείο, αλλα η ιδέα ότι θα έχει αστακό του άρεσε, διαλέξαμε ένα μαζί και του έφτιαξε-έστρωσε κατάλληλα. Μπορείς να κάνεις το ίδιο.

Στην Πάτρα έχουμε διάφορα μαγαζιά, αλλά τα ενημερωμένα είναι το εξής ένα που υπάρχει εδώ στο aquazone, άρα είσαι σε καλύτερη μοίρα. Και να ξέρεις ότι δεν έχει σημασία πόσο ενημερωμένο είναι το κατάστημα, πας και του λες "Εγώ θέλω αυτό. Το έχεις;" Αν ναι το παίρνεις, αν όχι ρωτάς αν μπορεί να σου το παραγγείλει. Αν όχι παραγγέλνεις από Αθήνα. Η οικονομική κρίση ισχύει για όλους, γι' αυτό βοηθάμε ο ένας τον άλλο με τις αγγελίες, βρίσκεις πραγματικές προσφορές. (Για παράδειγμα προχτές έβαλε αγγελία ο φίλος Νίκος Ψάλτης 100lt ενυδρείο με φίλτρο 2234 ή 2236 100 ευρώ συνολικά, όταν καθένα μόνο του κάνει 100ευρώ στα μαγαζιά.)

Όσο για τα υπόλοιπα με κάλυψαν οι απαντήσεις των πιο πάνω παιδιών.

καλή συνέχεια!

Υ.Γ. Υπάρχουν συμφορουμίτες και στην Κρήτη, αξίζει να βάλλεις αγγελία που σου πρότειναν τα παιδιά. :thumbup:

Υ.Γ.2 Ρωτάς τι να κάνεις σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Όλοι πιο πάνω σου απαντήσαμε. Δεν είναι συμβατά τα είδη μεταξύ τους. Και αν κάποιο αρρωστήσει τι θα σου πούμε; Ανέβασε τη θερμοκρασία στους 29; Τότε θα ψηθεί ο αστακός. Αν τα χρυσόψαρα αρχίσουν να κολυμπάνε στο πλάι τι θα σου πούμε; Κατέβασε τη θερμοκρασία στους 22; Τότε θα τα παίξουν τα τροπικά σου. Με αυτά τα παραδείγματα θέλω να σου δείξω ότι η συμβίωση όλων στο ίδιο ενυδρείο είναι αδιέξοδο αν κάτι πάει στραβά, οπότε μην το μελετάς καθόλου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε akkornteon μου το ειπες και ποιο πανω δεν εχω τωρα χρυσοψαρα μεσα ειχα την δυτερη εβδομαδα σαν ''πειραματοζωα'' και τα εβγαλα μολις εβαλα τους καρχαριες

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ρεθυμνιώτη καλημέρα.

Διαβάζω με πολύ προσοχή τα όσα έγραψες και τα όσα σου απαντήσαν οι εκλεκτοί συφορουμίτες. Πρέπει να καταλάβεις (στο λέω με πολύ φιλική διάθεση) οτι εδώ δεν έχει κανείς σκοπό να θίξει κανέναν. Ο σκοπός του φόρουμ είναι να βελτιωνόμαστε καθημερινά μοιράζοντας την εμπειρία μας μεταξύ μας με σκοπό να προσφέρουμε στα ψαράκια μας μια αξιοπρεπή ζώη.

Ο όρος χρησιμοποιώ χρυσόψαρα σαν πειραματόζωα είνα τουλάχιστον εξωφρενικός.

Υπάρχουν τεστ γι' αυτήν τη δουλειά.

Έπειτα το οτι έφτιαξες ένα ενυδρείο 300 λίτρα σου δίνει άπειρες δυνατότητες να κάνεις υπέροχα πράγματα και να δώσεις στα ψαράκια που θα βάλεις μέσα μια πολύ καλή ζωή, και σε σένα ένα υπέροχο οπτικό αποτέλεσμα. Δεν θα σε βαρύνει, περισσότερο, οικονομικά να φτιάξεις ένα Αφρικάνικο ενυδρείο από το να βάζεις οτι να' ναι μέσα.

Σου προτείνω λοιπόν να κάνεις ένα ξεκαθάρισμα με το τι είδους ψάρια θέλεις να βάλεις να δεις τι απαιτήσεις έχουν και τότε να προχωρήσεις.

Όσον αφορά τα ψαράκια που ήδη έχεις μέσα πήγαινε και δώστα πίσω.

Δεν θα σου πει κανείς τίποτα αν τους πεις οτι είχαν πρόβλημα συμβίωσης μεταξύ τους.

Και εγώ και όλοι όπως θα δεις και θα διαβάσεις έχουμε κάνει λάθη (ίσως και μεγαλύτερα από αυτά που έκανες εσύ) και ο σκοπός μας είναι να αποφευχθούν από τους νεότερους φίλους του χόμπι.

Να ξέρεις οτι αυτό το χόμπι το πρώτο πράγμα που χρειάζεται είναι [/u]υπομονή

Φιλικά

Πανορμίτης

Έγινε επεξεργασία - panormitis76
Link to comment
Share on other sites

Φίλε panormitis76 μου είπες……. ‘’σού προτείνω λοιπόν να κάνεις ένα ξεκαθάρισμα με το τι είδους ψάρια θέλεις να βάλεις να δεις τι απαιτήσεις έχουν και τότε να προχωρήσεις.

Όσον αφορά τα ψαράκια που ήδη έχεις μέσα πήγαινε και δώστα πίσω.

Δεν θα σου πει κανείς τίποτα αν τους πεις οτι είχαν πρόβλημα συμβίωσης μεταξύ τους.’’….!!! Πια από όλα να δώσω πίσω ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΟΛΑ…!!! Τους καρχαρίες με τον αστακό ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΣΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ και εγώ δεν τους πήρα από κάποιο μαγαζί ….!!!σε ποιο μαγαζί να τους πάω πίσω και να τους δεχτεί…???? Αυτός τους είχε πάρει πριν από πέντε μήνες οπότε δεν γυρίζουν….!!!!! εγώ θέλω της Αφρικανές και βάσει αυτων θα φτιάξω το ενυδρείο μου τώρα για τους καρχαρίες ίσως φτιάξω ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Κανά άλλο ενυδρείο όχι πάντως μεγαλύτερο από αυτό που ήδη έχω ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ και ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ

Απλά θέλω να καταλάβετε όλοι ότι η θέση μου είναι δύσκολη ΔΕΝ μπορώ να τα δώσω πίσω ‘’όχι τουλάχιστον στην πόλη μου ‘’ και όσο αντέξουν….!!!!! ΑΝ ΑΝΤΕΞΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

"Πια από όλα να δώσω πίσω ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΟΛΑ…!!!". Aν δεν κανω λαθος,εχεις βαλει και 2 Oscar.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το τελευταίο δικό μου post σε αυτό το thread γιατί κουράστηκα.

Τον αστακό μπορείς να τον πουλήσεις κιόλας σε κάποιο μαγαζί ρε συ, γιατί όχι;

Ειδικά αν έχει μεγαλώσει θα τον μοσχοπουλήσει ο έμπορος.

Αλλιώς τα ψάρια σου δεν θα αντέξουν.

Τέλος πάντων περίμενα μια μεγαλύτερη απάντηση στο post μου όχι μια πρόταση για τα χρυσόψαρα. Θεωρώ ότι το χρέος μου για την περίπτωσή σου το έκανα και με το παραπάνω. Ήμουν ευγενικός, σου πρότεινα τι να κάνεις, είχα και έχω όλη την καλή διάθεση να βοηθήσω, αλλά μόνο όσους ακούν και δέχονται συμβουλές χωρίς εντάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ πέδες τα κατάλαβα όσα μου είπατε και σας ευχαριστώ για της συμβουλές δεν είμαι ξεροκέφαλος προβληματισμένος είμαι….!!!! τα οσκαρ θα φύγουν και τον αστακό με τους καρχαρίες κάτι θα τους κάνω .- Από όσα ΛΙΓΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ θέλουν πολύ πέτρα οι Αφρικανές μέσα ε??? για ψαριά βυθού τι να βάλω…????? :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ πέδες τα κατάλαβα όσα μου είπατε και σας ευχαριστώ για της συμβουλές δεν είμαι ξεροκέφαλος προβληματισμένος είμαι….!!!! τα οσκαρ θα φύγουν και τον αστακό με τους καρχαρίες κάτι θα τους κάνω .- Από όσα ΛΙΓΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ θέλουν πολύ πέτρα οι Αφρικανές μέσα ε??? για ψαριά βυθού τι να βάλω…????? :thumbup::thumbup::thumbup:

Επιτελους.Παμε καλα τωρα.Ναι οι αφρικανες θελουν πολλες πετρες για να κρυβονται,και αμμο για να σκαβουν.Αγαπημενο τους συνηθειο.Μηπως θα μπορουσες να ανεβασεις καποια φωτο να δουμε ποια ψαρια ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...